• Romantický

Zmizelí milenci (2010)

Pomalu plynoucí a tichý snímek na téma zoufalosti, AIDS, (ne)viny či lásky, leč ne zcela záživného provedení. Není to špatný film, dokáži se představit lidi jež ukrutně osloví, já mezi ně však nepatřil a intenzivněji upoutat mne dokázal akorát půvab hlavní hrdinky.

Zmizení (2013)

Tak nebylo by to úplně špatné krimi drama na otřepané téma. Nicméně policajt by se nesměl chovat občas jako totální blb, hlavního podezřelého si očividně policie příliš neproklepla, je mu nadbytek siláckých keců, logika občas dostane po čumáku. A těch řečí o Bohu už bylo vážně moc. No ty svíčičky před barákem, ach můj Bože...

Zmizení Eleanor Rigby: On (2013)

Tak jestli jsem si říkal, že ten předchozí dnes odkoukaný japonský snímek Tennen kokekkô nebyl nic úchvatného, oproti tomuto kousku jde o geniální a oskarový počin! Tolik blbých a prázdných keců i scén už jsem v žádném filmu dlouho neviděl, vydržel jsem hodinu jen díky tomu, že jsem se mezitím věnoval i jiným činnostem. Chápu sice kam režisér mířil, ale ono to chce taky zpracovat tak, aby se na to dalo dívat - samotná myšlenka jaksi nestačí. V jedné věci však film vysloveně vyniká - dokázal mne na 100% přesvědčit, že ho nechci nikdy v životě vidět z druhého či společného pohledu. Fujtajbl...

Zuřivost (2016)

Vzhledem k zdravotním trablům mi shlédnutí tohoto snímku na velkém plátně v březnu nevyšlo, tudíž si v domácím prostředí musím vystačit s anglickými titulky - to ale žádný větší problém není, s průměrnou angličtinou se film dá bez problémů sledovat. Vzhledem ke stopáži je seznamovací začátek takový rozvláčnější a člověk dlouho příliš nechápe veškeré ty zdánlivě nesouvisející příběhy, ale ač to vypadá velmi komplikovaně, nakonec se vše hezky propojí a vysvětlí. Úplně slabým povahám bych sledování asi nedoporučil, přeci jen některé scény jsou poněkud drsnějšího rázu. Jak se události dávají do pohybu, atmosféra začne houstnout a kvalita filmu se průběžně zvyšuje, poslední hodinka už nabízí velmi působivou podívanou. Hudba se zdařila a po stránce hereckých výkonů absolutní spokojenost, má milovaná Aoi opět nezklamala - okouzlující v roli rozverné a poněkud zlobivé Aiko, ovšem naprosto exceluje v dramatických scénách.

Život (2017)

Solidní thriller jež vcelku tradičně trpí nějakými těmi pitomými rozhovory, stupidním chováním postav a někdy haprující logikou. Pokud ale vypnete mozek, dívat se na to dá vcelku dobře, ačkoli opisování od Vetřelce je zde dost okaté. A v samotném závěru snaha oblbnout diváka vyznívá dost zoufale, každému je jasné, jak se věci mají. 74%

1 Beongaeui gijeok (2007)

Nejsem fanda boxu, ovšem půvabné a zábavné Ha Ji-won už ano a tyto aktivnější role jí vážně sednou. Od samého počátku film působí jako trochu ujetá komedie, ovšem nenechte se mýlit, postupně dojde i na vážné dramatické záležitosti týkající se lidí bydlících ve slumu jehož existence je ohrožena. Místní dětičky jsou zábavné, hlavní ganster rovněž, naše milá boxerka zdatně plní svou roli a i vedlejší romantická linka nijak nezklame. Ovšem svět není pohádka (ač tak závěrečná boxerská scéna vyznívá) a postupně dojde na střet s tvrdou realitou.

10 Years with Hayao Miyazaki (2020) (seriál)

Určitě nejkomplexnější dokument nejen o Miyazakim jež nabízí opravdu detailní náhled do studia Ghibli i Miyazakiho duše.

14-sai no haha (2006) (seriál)

Rodinné drama s dost neobvyklým příběhem jež diváka vede k mnoha zamyšlením. Co se týče všech postav, některé se zdařily velmi, jiné méně, to samé lze konstatovat o celém dění k němuž jsem si musel vypěstovat přístup. Upřímně mne to z počátku nějak extrémně nechytlo (asi jako většina japonské seriálové tvorby), ale závěr zejména kolem porodu už byl fakt hustej. Sice musela logika jít občas stranou, ale tak už to v seriálech bývá. Celkově jde o působivé pojednání nejen na téma vztahu společnosti k odchýlení se od normálu, její krutosti i nepochopení, šoku ze situace, snaze "problém" odsunout aby nebyl vidět, s nemalou dávkou emocí k tomu.

1597: bitva u Myeongryang (2014)

Z mého pohledu je těch 66% zde podhodnoceno, i přestože film své mouchy samozřejmě má, zejména pokud jde o nějaké souboje a trikové efekty. Ovšem jinak nabízí vše co by takový žánr měl poskytnout a takových 75% by si rozhodně zasloužil. V přímé konfrontaci např. s Red Cliff (viděl jsem film a živě i operu) neobstojí, ale v celkovém souhrnu jde o dobře odvedenou práci a působivou podívanou, které určitě muselo slušet velké plátno na Filmasii. Bohužel zejména pro zdravotní okolnosti jsem nebyl schopen osobní účasti, což mne takto zpětně docela mrzí, stálo by to za to.

19-Nineteen (2009)

Dost hloupá zápletka, nicméně i přesto relativně sledovatelný snímek na téma generačních rozdílů, dospívání, snů i přátelství. Divák se na celé dění nesmí koukat příliš vážnýma očima, jinak najde hromadu děr velkých jako vrata, ale ani tak nejde o nijak zázračnou podívanou - nudné to však též nebylo. 65%