Vetřelec: Covenant (2017)

Sračkový datadisk, ktorý si zobral to najhoršie z Promethea a vymáchal to v x-krát videných a obohraných motívoch alienovskej série. Nemyslel som si, že mi niekedy Fassbender bude liezť krokom, ale tomuto paku sa to podarilo. Ako antitéza prvého Votrelca to funguje skvele, pretože všetko čo robilo originál zaujímavým a prevratným, je tu zadupané do zeme. Ešte aj hudba je slabá jak čaj. Nezúfajte však. Vynahradia vám to fassbenderovské prstoklady na flétne, lol... Keď sa pozriem na posledné filmy iných rešpektovaných starcov (Eastwood, Polanski, Scorsese), je mi až smutno z Ridleyho Scotta. Nevravím, že oni nakrúcajú nejaké prevratné bijáky, ale tie filmy majú aspoň rukopis autora a sú dôkazom neutíchajúceho nadšenia pre médium. Scottove posledné šmakulády potvrdzujú, že z talentovaného režiséra a perfekcionistu sa s definitívnou platnosťou stal senilný maňásek v rukách korporátnej mašinérie.

Resident Evil: Poslední kapitola (2016)

Po nabušenom Retribution trpké vytriezvenie. Scenáristicky vyprázdnené, s prvkami, ktoré sú aj v kontexte "movie logic" tejto série mimo. Bez prekvapenia alebo nebodaj originálnej myšlienky. Milla bez iskry a zápalu, obklopená bandou bezvýznamných sráčov. Skvelá ukážka x-tého pokračovania v rukách CGI auteura, ktorý si to ide na autopilota a jeho manželky, ktorá si to ide na paycheck. Hviezdička za Predictive combat software.

Tomboy: Příběh pomsty (2016)

Generický thriller s neotrelou zápletkou, ktorej potenciál zostal nevyužitý. Akcia skratkovitá a nezaujímavá. Michelle Rodriguez typovo skvele obsadená, ale to je asi tak všetko. Inak je to čistá straight-to-video šmíra, vhodná ako záplata do nočného vysielania káblovky. Dve veci upomínajú na filmársky jazyk Waltera Hilla: titulok "A Lone Wolf film" a komiksovo štylizované prestrihy á la obnovená verzia Warriors.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Forrest Gump meets Private Ryan: Mel Gibson style. Dve hviezdy dolu za Vaughnovu kŕčovitú imitáciu R. Lee Ermeyho vo Full Metal Jacket a Garfieldov fotbálek s granátom.

Lupiči těl (1993)

Cynický 90s makeover klasickej predlohy Jacka Finneyho. Ferrarov ojedinelý výlet do vôd mainstreamu sa vďaka podpore veľkého štúdia môže pyšniť slušným vizuálom, praktickými efektami na úrovni a pyrotechnikou. Bezutešný vibe s notnou dávkou podvratnosti evokuje pozdného Carpentera, ale je to Ferrara. Scenáristicky nedopečené, no i tak má kombinace hezounov kalibru Beverly Hills 90210, odľahlej vojenskej základne a mimozemšťanov, svoje "late-night" čaro. Každopádne, Kaufmanova verzia zo 78-eho zostala neprekonaná.

Ďábelská svůdkyně (1994)

Linda Fiorentino je exkluzívna femme fatale a tohle ďalší kvalitný noir od Johna Dahla.

Tale of Two Sisters (1989)

Poněkud neobvyklé autorské duo Adam Rifkin/Charlie Sheen ako Cassavetes/Fellini osemdesiatkovej yuppie generace? Why the fuck not, povedali si hollywoodští spratci a výsledkom je tenhle hendikepovaný pokus o cinema verité. Tak ako pri projektoch podobného razenia býva zvykom, aj tu sú možnosti diváckeho pôžitku bežného smrteľníka značne limitované. Pre Claudiu Christian v "stone cold bitch" móde mám slabosť, pre gesicht Teda Raimiho takisto, dokonca si viem vychutnať ukecané improvizácie (pokiaľ ich vedú pekné ženy), ale tam končím. Plne sa však stotožňujem s ideou nekonvenčného "umeleckého" majstrštyku kódovaného pre uzavretú spoločnosť. Been there, done that...

Chůva (1990)

Friedkin v osviežujúcom guilty pleasure móde. Supr atmosféra, svižné tempo, John Alonzo za kamerou v slušnej forme a nahoty je taky dosť. Herci sú neokoukané ksichty, čo je vždy fajn. Ak môžete polo-zabudnuté horory, kde je najväčšou celebritou klon Woodyho Harrelsona vo vedľajšej roli, check this out.

Stín ďábla (1994)

Baldwin v roli superhrdinu postráda charizmu a dej nedokáže strhnúť ani vo chvíľach, keď mu ide o život. John Lone v stereotypnej fumanchuovskej karikatúre je ďalší fail tejto po právu zabudnutej komiksárny. Vcelku slušná výprava dokáže sem-tam vykúzliť retro atmosféru New Yorku, ale ináč je to bieda. Potlesk aspoň pre Jerryho Goldsmitha a Penelope Ann Miller, ktorej to v dobových kostýmoch fakt sekne.