Nebezpečná hra (1993)

Nehorázne amatérsky pokus o neo-noir. Michael Biehn cez značne limitované herecké výrazivo a voice-over (!) zabíja akékoľvek šance na status filmového leading mana. Režisér absolútne nevie, ktorá bije. Herci a scenár si dali voraz. Hudba vykráda soundtracky Bernarda Herrmanna. Charlie Sheen si tu strihne dvojminútové cameo kulečníkového machra a zakončí svoju exhibíciu slovami: "God damn, I'm good." A má pravdu, pretože všetko ostatné je fucking bad. Pozoruhodnou výnimkou je Nicolas Cage utrhnutý z reťaze (i na cageovské pomery), resp. jeho tonycliftonovské alter-ego, Eddie.

Nedělejte zmatek (1967)

Bezstarostné šesťdesiatkové matro. Kalifornia, pláže, kulturisti... Tony Curtis vtedy točil podobné kusy ako na bežiacom páse a je v roli chlápka, ktorý sa zapletie medzi pracháčov a ženštiny, jak ryba vo vode. Ku koncu tomu dochádza dych, ale Lathrop vojíždí kamerou Sharon Tate tak mohutne, že im to odpustíte.

Ostrov Dr. Moreau (1996)

Keď sa bude raz písať kronika 90s bizáru, tento paskvil si zaslúži dôkladnu analýzu hneď v úvodnej kapitole. Na obálku by som dal XXXXL Branda vo full mejkape a dovnútra mega-poster Vala Kilmera.

matka! (2017)

Existenciálny horor podľa Aronofského. Slovami klasika "není to nic vo čem by jste psal domů," ale rejža umne graduje napätie a má cit pre atmosféru. Zároveň intenzívne cituje/vykráda Polanského, Bunuela i Kubricka. Obsadenie slušné (včetne Jennifer Lawrence), ale hlavne Bardem a špeciálne jeho ksicht.

Blok 99 (2017)

Potetovaný redneck Vince Vaughn obdarený nadľudskou silou rúbe Afroameričanov, Mexikáncov a iné minority na ceste za záchranou svojej milej i nenarodeného potomka. Pokúša sa o úsporný herecký minimalizmus, ktorý bol kedysi doménou Steva McQueena, ale je to rovnako márne a kontraproduktívne, ako keby ste chceli od Adama Sandlera, aby si strihol záporáka v bondovke.

Vincentův svět (2015)

Seriál poznám len zbežne a prišiel mi vtipnejší. Film je ako prebytočný reunion rockovej kapely s extrémne nevýrazným frontmanom. Banda pokrčených štyridsiatnikov si cez obohrané rádoby-vtipné eskapády (fapping Kevina Dillona goes viral, Ronda Rousey dá chlapovi na budku...) dokazuje, že ešte na to majú. Keby som bol citovo zaangažovaný fanda, asi by na to bol smutný pohľad. Zvlášť keď viete, že ten prepálený luxus hypujúci scenériu svedčí viac áčkovym hviezdam v cameách ako hlavným protagonistom - TV hercom druhej kategórie.

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Cruise v roli, v akej sme ho po všetkých tých Ethanoch Huntoch a Jackoch Reacheroch chceli vidieť. Ako adrenalínom naboostovaný rošťák, ktorý si to dáva s operatívcami od CIA, kolumbijskými kartelmi, Contras a podobnými šmejdami. V Limanovej energickej "pseudo-Scorsese" réžii, s odľahčenou retro atmosférou, evokujúc svoje legendárne top-gunovsko maverickovské eskapády vo vzduchu. Poctivý letný matroš.

Zůstat naživu (1983)

Pokračovanie Horečky sobotní noci sabotuje disproporcia medzi scenárom (ktorý je regulérna zlátanina aj na dobové pomery) a réžiou. Tá je typicky "po stallonovsku" osemdesiatkovo vymazlená, t.j. s dôrazom na efektný vizuál: výrazné nasvietenie, eklektický strih a prepálené montáže. Story namachrovaného frajírka o dobytí broadwayskej muzikálovej scény je prekvapujúco unylá a chýba jej ten mladícky drajv originálu. Disko malo v 83-om po funuse a songy Bee Gees tú módnu bezradnosť iba podtrhujú. Sú to iba neškodné popíky a v kolaborácii s opakovanými detailami na Travoltov (vysmiaty alebo spotený) fejs pôsobia divne. Aj to Slyove hitchcockovské cameo vypadá jak učebnicový ego-trip.

Dunkerk (2017)

Apocalypse Nolan: IMAX or die. Najlepšie ozvučený film, aký som (v živote) videl.