Země nikoho (1987)

Jedna z najlepších rolí Charlieho Sheena. Hrá yuppíka, ktorý kšeftuje s kradnutými autami a je tu v životnej forme, kariérne rozbehnutý jak drak, keď sekundoval najväčším hereckým esám tej doby v peckách ako Platoon či Wall Street. Rozhodne to ale nie je iba o Sheenovi. Uveriteľný príbeh, solídna réžia, Poledourisove synťáky, Porsche kam se podíváš, excelentná dobová atmosféra. Osmdesátky jak víno.

Hoffa (1992)

Hoci sa režírujúci DeVito snaží urvať čo najviac obrazu pre svoju (v realite) neexistujúcu postavu, toto je Jackova show. Rozprávačská štruktúra je odvážne ne-divácka: séria flashbackov odsýpa bez vysvetliviek, časového rámca alebo voice-overu. Zďaleka nejde o kvázi-dokumentárny exkurz či konšpiračnú exhibíciu v štýle Olivera Stonea. Rejža si honí triko najmä ako herec (malý tvrďák, ktorý fakuje všetkých a prcá najkrajšie ženy) a v prípade Hoffu akcentuje generálny "feel" jeho osobnosti (cholerické gestá, buldočia povaha, anti-Kennedyovský mámvpičizmus) na úkor faktografie.

Zátah na Jižní ulici (1953)

Filmársky mccarthismus v plnej palbe. Tá dobe vzniku poplatná pravičácka angažovanosť celého spektra postáv od najnižších sociálnych vrstiev až po policajtské elity je rovnako humorná ako femme fatale Jean Peters. Aspoň, že dostane efektne na hubu (od komouše, pochopiteľne) a Widmark je vo forme.

Poslední loupež (2001)

Staromódny heist film s nabušeným castom (Ricky Jay included!), precíznymi dialógmi a toľkými twistami, že sa vám z toho zakrúti kebule jak malej Regan v Exorcistovi. BTW, tiež chcem byť v 70-ke frajer ako Hackman, plivat zo seba Mametove hlášky a vyjebávať s mafiánskymi prckami kalibru Dannyho DeVita.

Anakonda (1997)

Kilogramy hlášok, opojne zvrhlé deväťdesiatkove CGI, slizoun Jon Voight, fajnšmekerská kamera Billa Butlera, slušne rozbehnutá JLo a nesmie chýbať Ice Cube. Danny Trejo? Je tam. Má to všetko, čo od filmu s názvom Anakonda očakávam. Hrať tu na serióznu notu, s mladým Owenom Wilsonom v partii, by bola predsa hlúposť. Odporúčam do pozornosti imdb koment "Brilliant Saturday Matinee Classic" od squilla.

Prokletý kšeft (2016)

Príjemne oldschoolovo drsné, s osviežujúco moderným vizuálom. 70-letý Schrader žmýka z rutinného scenára čo to dá a zaslúži rešpekt, že má aj po rokoch koule jak pomeranče. Škoda, že podobných krimi o lúzerských gangstroch sú/boli mraky a ich patálie majú beztvarý epizodický charakter: bez katarzie či sofistikovaného vyústenia. Nicolas Cage v ďalšej obskurnej roli, ktorá utvrdí mainstreamové publikum, jak je v prdeli. Fucking hardcore Cage fandové, medzi ktorých sa hrdo počítam, však isto ocenia, že Nick Sekáč Magor zase raz fetuje, robí ksichty a dáva ženským do držky (v spomalených záberoch, ou jéé). Dokonca si v poněkud surreálnej pasáži strihne bogartovskú imitáciu, za ktorú mám cukanie pridať štvrtú hviezdu. Ale to by som už fakt bol úchyl, ešte väčší ako Mad Dog Dafoe so slabosťou pre teen Asiatky. BTW, cením Schradera aj preto, že nepoľavuje zo svojich religióznych motívov a ešte viac, že bez ostychu dáva na odiv fascináciu Taylor Swift, hoci by sme to mohli v jeho veku považovať za kapánek nepatričnú obsesiu.

Únik (1991)

No jo, Corey Haim a počiatky jeho drogovej éry, kedy si to smažil na poličkách videopožičovní. Nenáročná komediálna bejkovina, zvláštna tým, že v nej vzťah otca s neplnoletým synom má podivne obskurný homo nádych. Hviezdička naviac pre Cynthiu a jej efektné kopačky. Často do situácie nezapadajú, ale pôsobia dojmom nabušenej slečinky na kokse, ktorá sa skrátka musí predviesť. Aj keď to má byť v takom béčku: s Coreym v ženskom prevleku, v 19-ich a napriek tomu za zenitom. Ty vole, a ono to má ešte sequel.

Oči Laury Marsové (1978)

Herecky dosť preexponovaný thriller. Mladého Tommy Lee Jonesa, ktorý vyzerá viac ako šiesty člen Rolling Stones než policajný vyšetrovateľ, ešte prežijem. Ale Faye Dunaway je za čiarou. V niektorých chvíľach ťažko uveriť, že rok predtým získala Oscara za Network. Obávam sa, že tohle by režijne nad priemer nevytiahol ani Carpenter, podpísaný pod scenár. Cením štýlové zábery od ikony módnej fotografie Helmuta Newtona.

Mělčiny (2016)

Škoda toho prepáleného digitálneho finále, kde sa vražedný apetít a vynaliezavosť žraloka smelo vyrovná psychopatom zo slasherov. Hodnotil by som lepšie. Pretože zhruba tak nejak som si predstavoval ideálny star-vehicle pre Blake Lively po tom, ako predviedla svoju verziu "plážovej holky" v Savages.

Brouk (2006)

Ashley Judd na cracku. Michael Shannon s kleštěmi. Tracy "dark as fuck" Letts. Hardcore Friedkin.