23 (1998)

uvedeno na 34.MFF Karlovy Vary

Interstellar (2014)

Na konci filmu zjevil se mi Dědeček Hříbeček, cinknul a pravil: Nic jsi nepochopil Ivane! Nu což, nepochopil - ale dobře se vizuálně a hudebně občerstvil!

Fair Play (2014)

Nemám rád filmy o sportu. Tady je sport pouze záminka k vykreslení tehdejší společenské atmosféry. Luknár coby trenér je zralý na oscarovou nominaci. Na českou produkci velmi dobře uplácané.

Zakázané uvolnění (2014)

Produkce tento film vřadila do šuplíku KOMEDIE, proto zde tolik rozezlených komentářů uživatelů očekávajících kameňákovskou řachandu. Nenápadná adaptace nehloupé divadelní hry s nápaditým obsazením. Bavil jsem se dobře. Jedna hvězda plus za cameo Norberta Lichého, jedna mínus za "neúplnou scénu" důkazu sexuální orientace.

Zmizelá (2014)

Sice chyběla hustá atmosféra, jak jsme u Finchera zvyklí, ale velmi chytrý scénář potěšil i přes obsazení Bena. Pokud se něco o zápletce filmu dozvíte předem, již nemá cenu na něj chodit. Jeho hodnota je v dokonalé hře s divákem. A geniální konec osvěží srdce kinofilovo.

Klukanda (2011)

Sociální sonda do života prosté rodiny ze sídliště, která se stále stěhuje (patrně kvůli práci). Tatínek pracuje na počítači a vrací se domů večer, aby vyrobil dalšího potomka a maminka rodí. Tudíž si nikdo nevšímá potřeb prvorozené dcery pro její jinakost, která je velmi patrná. Laura je tak na svůj problém sama, pochopení hledá pouze u své malé sestry. Chová se a obléká jako chlapec, kterážto identita ji je přirozená a v které prožívá svou první lásku k dívce. Film graduje v okamžiku prozrazení pravé identity Laury. Matka reaguje hystericky, bez pochopení situace, vždyť jsou tu důležitější věci, neboť porod se blíží. Otec po příchodu z práce zaraženě mlčí a těší se na další sladké večery vyplněné výrobou dalšího fakáněte. Laura je nadále na vyrovnání se se svým problémem sama, jen to má zase o krapet těžší. Film stojí a padá s monumentáním hereckým výkonem hlavní představitelky.

Antikrist (2009)

Režisér Trier je obrovský talent. Jeho filmy jsou vizuální opulentní hody s výborně voleným hudebním doprovodem. Nevím která temná strana jeho duše ho nutí neustále šokovat diváckou obec nějakými brutálními scénami. Asi se pro následné skandály film lépe prodává. Mě by v tomto případě naprosto stačil slepit brilantní prolog a závěr. Ale v bohem zapomenutém kraji, kde lišky místo dobré noci prohlašují "vládne chaos" je možné všechno.

Melancholie (2011)

Můj oblíbený režisér opět ve snaze zalíbiti se americkému multiplexovému divákovi obsadil americké hvězdy do hlavních rolí temného katastrofického snímku (klidně bych se obešel bez Kirsten i Kiefera). Evropské hvězdy velkého formátu jako je Skarsgard, Hurt nebo Ramplingová jsou tímto poněkud upozaděny a nemají celkem prostor se předvést. Trierův rukopis lze bezpečně poznat v úvodní osmiminutové sekvenci obrazových kompozic podbarvených dechberoucí hudbou. O co v ní vlastně jde je však odhaleno vlastně až v poslední třetině utkání Melancholia vs. Země. Nejdříve musíte ve zdraví a bdělí přečkat nekonečnou americkou opulentní svatební hostinu. Kdo vydrží, dočká se odměnou atmosféry, která houstne, houstne a houstne... Divák je tak vtažen do děje více jednoduchým dětským nápadem (kterak drátěným okem měřit přiblížení planety), než reakcí jasnovidky na blížící se katastrofu (založením noční nudapláže). Celkový dojem filmu je tak na udělení stříbrné medaile pro přílišný tlak na pilu.

Divoké historky (2014)

Inteligentní a nezvykle vtipná evropská komedie plná černého humoru jak natočená speciálně pro karlovarské festivalové publikum. V Biu Centrál promítáno po přímém přenosu slavnostního zakončení 49.MFFKV. Ideální jak pro letní, tak i klubová kina. Do fondu mých oblíbených hrdinů vstoupil Ing.Bombička.

Nepřítel (2013)

Velmi šťastné spojení Villeneuve x Gyllenhaal splodilo další dítko a je to opět kafkovsky ponuré, s patřičně hutnou atmosférou a těžko uchopitelným dějem. Neustále naskakují další otazníky v diválkově lbi, až pojednou snímek šokézně končí a vy si určitě zajistěte partnera /ku/, s kterým budeta do rána film analyzovat. Pro diváky Doktorů z Počátků přísně nepřístupné!