• Hudební

Don Jon (2013)

Připomíná mi to tradiční nedělní inscenace na ČT. Stejně jednoduché, prostinké, výchovné. A bez pořádného závěru, jen uťatý příběh, nad kterým divák kroutí hlavou - to už je vážně všechno? I herci si dopřávali svůj oddechový čas, o nějakých výkonech tu nelze mluvit ani v nástinu.

Čtyři dohody (2013) (divadelní záznam)

Malé zamyšlení nad sebou samým a svým životem by měl udělat alespoň jednou každý z nás. Svět by se změnil. A toto představení by mohlo pro některé být tím vhodným impulsem. Jako bonus originální přednes démonického Jaroslava Duška, který byl pro to přímo stvořen. Jen je škoda, že záznam musel na své vydání čekat tak dlouho.

Rivalové (2013)

Nemám připomínek. Ačkoli jsou pro mne závody Formule 1 naprosto vzdáleným světem a jméno Niki Lauda znám jenom z doslechu, celé dvě hodiny jsem se skvěle bavil. Výborně natočený film, jehož náplň je zcela očekávaná, ale velmi dobře se na něj dívá znovu a znovu. Před očima se odehrává drama, které je natočeno v mantinelech únosnosti a podařilo se dosáhnout toho, že nikde nepřekračuje mez, která by se stala spouštěčem slzí, citů a dalších věcí. Plusem je také vynikající výběr představitelů hlavních rolí, kteří jsou zcela uvěřitelní. Ano, Daniel Brühl si na Laudu nehraje, on je skutečný Niki Lauda.

Sněžný drak (2013) (TV film)

Oproti štědrovečerní novince mi tato pohádka přišla o velký kus sympatičtější. Je moderní, svižná, má děj, nehraje si na nějakou pseudoklasiku. Zůstalo i nejdůležitější poselství, že pravda a láska nakonec zvítězí. Závěrečný dračí souboj je výborný, takový konec jsem rozhodně nečekal. Možná mohl být jen o trošku profesionálnější.

Pot a krev (2013)

Testosteronový film určený pro obdivovatele velkých svalů a umělých koček. Plný prázdných siláckých řečí o životě a americkém snu. Nic jiného v tom nehledejte a kdo neobdivuje steroidové namachrovance, velkým obloukem se tomuto dílku vyhněte. Pro české fandy: vrchol byl Pražský hrad údajně se nacházející v Transylvánii. Tak nevím, jestli se mám smát nebo brečet. Že je to asi komedie, mi došlo zhruba v půlce. Bohužel kvalit bratří Coenů to ani zdaleka nedosahuje.

Gagarin: První ve vesmíru (2013)

Moc pěkně natočeno, všechno je jak má být. Film má spád, ačkoli se neustále vrací do minulosti. Možná Gagarina trochu ikonizuje, ale americké filmy jsou mnohem hrdinštější. Trochu mě zklamala chybějící část po návratu Gagarina na zem, ale to už by bylo asi na další film. Třeba se dočkáme... 5-

Duch nad zlato (2013) (TV film)

Trochu rozvláčná pohádka na to, aby mohla diváka pořádně chytit. Určitě to šlo více sestříhat, ale to už by z toho nebyla celovečerní záležitost pro Štědrý den. A tak musíme přetrpět zbytečné scény průletů vesmírem, nekonečné přenášení zlata a na jednoduchou zápletku únavné protahování zejména druhé poloviny filmu. Jako bonus místy přehrávání a toporné hraní. A představitelka princezny to nenapraví...

Pět příběhů šílenství (2013) (TV film)

První příběh byl téměř o ničem, na úvod by se hodilo něco, co více chytne diváka. Druhý byl zase moc jednoduchý, pro nenáročného diváka. Ovšem trojka se povedla a na těch několika pár minutách se odehrávalo neskutečně silné drama. Další byl zase jen slabým odvarem a poslední to hladce dotáhl do finále. Inteligentní televizní film, který HBO zkrátka umí. 3+

Elysium (2013)

Začátek vypadá velmi dobře, ale po chvíli se to zvrhne v prostoduchou honičku s velkou porcí střílení. Natočeno je to profesionálně na výbornou, ale v podstatě se u toho divák nudí. Chybí hlubší zápletka, detailnější uvedení do světa Elysia. Konec je odhadnutelný žákem základní školy a pro náročnějšího diváka je vysvobozením. Škoda, mohl to být nadprůměrný film, peníze na to zjevně byly.

Open Grave (2013)

Naprosto nechytlavý příběh prostý jakýchkoli náznaků rozumného děje, který se vysvětlí až na konci. Jen to utrpení přečkat až do samotného závěru! Nemastné, neslané, bez chuti a zápachu.