The Sisters Brothers (2018)

Nevyspytateľný príbeh bratskej dvojice v sebe mieša trpkosť života s úsmevným nadhľadom. Rozprávaniu dominujú utrápené postavy, ktoré dokážu nachádzať pokoj a krásu aj v krutých podmienkach Divokého západu. Film pekný a nemilosrdný zároveň.

Zúčtování (2016)

Iný film. Rovnako iný ako jeho ústredná postava. A ľudia sa boja toho, čo je iné... Accountant v sebe koncentruje výbušnú akciu, zložitú zápletku a pestrú škálu emócií. Ide o neobyčajne odvážnu, mimoriadne originálnu, žánrovo neohraničenú a inteligentnú variáciu na komiksové eposy o superhrdinoch.

Yesterday (2019)

Od Dannyho Boylea a Richarda Curtisa som asi čakal o kúsok viac... Chýbala mi určitá nadstavba, ktorá by totálne vyžmýkala vynikajúci námet. Takto je Yesterday iba bezpečnou romantickou komédiou s nesmrteľnými pesničkami a krásnou scénou v domčeku pri mori.

Zelená kniha (2018)

Majstrovstvo tohto filmového príbehu spočíva v tom, že nesie silný odkaz vzájomného porozumenia, pochopenia a nadviazania pevného priateľského puta, pričom zbytočne neznásilňuje ťažkú tému rasizmu. Kritické obrazy z južných oblastí Spojených štátov v 60. rokov 20. storočia pôsobia prirodzene a nie sú zbytočne melodramatické. Ide o jemnú hru s predsudkami a stereotypmi, ktorú prehlbuje plynulé prepínanie medzi vážnymi a humornými situáciami. Dokonale hrejivý film.

Obchodník se smrtí (2005)

Andrew Niccol vie zaťať poriadne hlboko do živého. Lord of War je zrkadlom svedomia celého ľudstva, ktoré prináša veľmi smutný, hoc reálny obraz a otvára nepríjemné otázky. Je možné niečo zmeniť? Dá sa nejakým spôsobom bojovať proti výnosnému obchodovaniu so smrťou a s utrpením najbiednejších? Horlivý Jack Valentine reprezentuje snahu aspoň čiastočne zmeniť túto bezútešnú skutočnosť, Vitaly Orlov predstavuje zúfalé úsilie odvrátiť neodvrátiteľnú tragédiu, no Yuri Orlov bojovať odmieta, najmä sám so sebou. Zlo prevládne, keď dobrí sklamú...

The Man Who Invented Christmas (2017)

Tento kúzelný film ponúka svieži pohľad na krátku časť života Charlesa Dickensa a originálnym spôsobom zachytáva vznik nadčasovej Vianočnej koledy. Spisovateľova fantázia sa v ňom svojským spôsobom prelína s realitou i s jeho spomienkami na detstvo. Dickens a Scrooge tak spoločne kráčajú po ceste za odhalením pravého zmyslu Vianoc. /// "My dvaja spolu dokážeme úžasné veci."

Bohemian Rhapsody (2018)

Po technickej i obsahovej stránke bezchybne zvládnutá rozprávka, ktorá vďaka nesmrteľnej hudbe, Freddieho individualite a dokonalému záveru spĺňa očakávania nezvyčajne širokého publika. Zaslúžený potlesk vypredanej kinosály.

První člověk (2018)

Lyrická oslava ľudskej skromnosti, ktorá svojím citlivým spracovaním a komornou prirodzenosťou prináša nenásilne dojímavý filmový zážitok. Na pozadí veľkolepého príbehu o odvahe, posúvaní hraníc a uskutočnení najväčšej expedície v dejinách ľudstva sa odkrýva bolestná životná cesta zdráhajúceho sa hrdinu. V mesačnom prachu stojí krehkosť človeka zoči-voči rozľahlosti vesmíru. Výnimočné dielo!

Zrodila se hvězda (2018)

Cooper dáva divákovi jedinečnú možnosť vybrať si, ako sa bude na jeho film pozerať. Môže to byť klasická (mnohokrát ošúchaná) melodráma. Alebo to môže byť citlivý viacrozmerný pohľad na lásku, rodinu a každodenné vnútorné boje, ktorý nádherne dopĺňajú dva verše piesne Shallow. Ja som si vybral druhú možnosť: "Povedz mi, chlapče, nie si už unavený z tých pokusov vyplniť prázdnotu?" /// "Povedz mi, dievča, si šťastná v tomto modernom svete?"

Kryštůfek Robin (2018)

Detské časy sú nenávratne preč a život sa točí okolo nedôležitých zajtrajškov. Také smutné. Ako sa dostať z tejto nepríjemnej pasce dospelosti? Riešenie je možno bližšie, než sa na prvý pohľad zdá... "Pochabý starý medveď!" /// Príbeh dospelého Christophera Robina a jeho dojímavý návrat do detských čias ma nenechal chladným a pripomenul mi, že je neustále potrebné hľadať zvyšky svojho detského srdca. Nádhera!