Nepřátelé (2017)

Neuveriteľná pecka, podobne ako minuloročné Brimstone či Bone Tomahawk, akurát s tým, že je to viac vojnová-psychologická dráma ako samotný western. Už v úvodnej scéne divák pochopí, že tvorcovia Hostiles nebudú jednať v rukavičkách. Drsné, realistické a depresívne priblíženie osudov hlavných postáv, ktorých trápia "démoni" minulých činov. Určitú skupinu divákov daná tématika nemusí zasiahnuť v takej miere ako zase inú skupinu divákov a tým pádom možno filmu čo-to vyčítať. Ak sa však radíte k druhej kategórii, tak si užijete melancholický príbeh o "heroizme" utrápených vojakov. Christian Bale je vo svojej role kapitána skvelý, aj napriek faktu, že sa po väčšine stopáže tvári takmer vždy rovnako. Respektíve celá herecká zostava je vynikajúca. Naozaj perfektný filmový zážitok, nabitý silnými, emočnými scénami, ktoré doprevádza vždy krásna hudba. Jedinú drobnosť, ktorú by som možno dovolil vytknúť je postava Bena Fostera, ktorej potenciál mi neprišiel využitý na maximum, inak je to zážitok, ktorý ako som spomínal nemusí "stráviť" každý.

Batman Ninja (2018)

Idea zasadiť batmanov príbeh do prostredia historického japonska mi ihneď prišla extémne zaujímavá a pútava. Postava netopiereho muža je do danej atmosféri žánru priam ako stvorená a vlastne až po prvých traileroch sa mi v hlave vynorila otázka prečo s danou myšlienkou neprišiel niekto už v minulosti (ak tomu tak bolo, ospravedlnte môj nedostatok informácií). Samotný výsledok je však pre mňa osobne sklamaním, nakoľko je Batman Ninja štandartné akčné anime so všetkými anime klišé, s tou výnimkou, že sa v deji vyskytujú postavy z Gotham City. Ničím neprekvapí a zároveň ani dostatočne nevyužíva možnosti, ktoré daný námet ponúka. Nebyť naozaj výbornej štylizácie a animácie, tak by som s hodnotením šiel rapídne nižšie a vlastne už aj samotné tri hviezdičky sú len s prižmúrenými očami.

Pacific Rim: Povstání (2018)

Rovnako ako predchodca megalomská blbina, ktorá sa neberie tak vážne, ako prvý diel a je dokonca ešte o stupeň stupidnejšia. Najväčší problém však nastáva, ak si uvedomíte, že samotné akčné scény s príšerami sú až v záverečnej polhodinke (!). Celkovo to na mňa pôsobí “prázdno” (v rámci akcie) a skôr ako epický blockbuster mi to pripadá ako drahší netflixovský projekt, čo je v spojitosti s témou filmu zaražajúce a smutné. Určite existujú lepšie alternatívy pre ideálny popcornový kúsok, ako pokračovanie Pacific Rim

Teror (2018) (seriál)

Ďalší skvelý dobový kúsok, ktorý je výborne "mrazivý", až skľučujúci, s uveriteľnými hereckými výkonmi a zaujímavo podaným príbehom. Prečo teda len štyri hviezdičky? Napriek všetkým pozitívam som sa nevedel zbaviť pocitu, že niekde v polovici série The Terror stráca na dychu a veľakrát som mal pocit, že sú jednotlivé epizódy príliš naťahované a celé by to mohlo byť kratšie o dve-tri epizódy. Záver výborný, no čakal som trochu niečo iné, s ohľadom na vyvíjajúci sa dej. Napriek všetkému je to ale perfektný seriál, ktorý má vlastnú tvár a určite stojí za pozretie.

Dokonalá loupež (2018)

Svojim spôsobom vydarená napodobenina legendárneho Heat, skutočne takmer v každom smere (ešte aj samotné akčné sekvencie, sú ozvučené a natočené rovnakým spôsobom). Den of Thieves je však len slabým odvarom toho, prečo je Mannove dielo, tak unikátnym kúskom. Nemá na to dostatočne kvalitné herecké obsadenie (Butler je pre mňa v danej úlohe skvelý), dostatočne vyvážený scenár a ani dostatočne zaujímavé postavy na to, aby to malo na viac ako len na slušnú akčnú jednohúbku. P.S.: scénka s 50 centovou dcérou bola perfektná a taktiež poteší pár UFC camei.

Psychiatr (2018) (seriál)

Viac ako čokoľvek iné mi The Alienist pripomína minuloročný, fenomenálny Mindhunter. Po všetkých stránkach dokonalá a precízna, dobová detektívka, ktorá sa evidentne inšpiruje tým najlepším z daného žánru a zároveň dokáže fungovať ako samostatný celok. Výborne napísané a zahrané postavy, výborna výprava príbehu a výborné finále, ktoré je svojim spôsobom jednoduché, no perfektne ladí s daným vývojom situácii.

Insidious: Poslední klíč (2018)

Prekvapivo to nie je katastrofický prípad, ako som očakával, ale v rámci hororového štandartu súčasnosti slušná “ducharina”. Oceňujem scenáristicku snahu tvorcov, ktorá je vo výsledku evidentne viditeľná, avšak aj napriek tomu by sa séria Insidious už mala ukončiť práve týmto dielom (podľa môjho názoru mala skončiť už dávno druhým dielom), pretože prípadné pokračovanie už s najväčšou pravdepodobnosťou nebude akceptovateľné ako práve, v podstate fajn, The Last Key.

Anihilace (2018)

Nekonzistentný kúsok, ktorého trailerova kampaň, ako to už býva zvykom, klame telom. Paradoxne akčné scény, na ktorých si zakladali uputávky, sú v Annihilation tou najslabšou stránkou, ktorá pôsobí rušivo a nezapadá s celkovým feelingom, ktorý film vyžaruje. Natalie Portman výborná, audiovizuálna stránka zaujímavá, avšak po technickej stránke nie najlepšie zvládnutá - a vlastne celé to poňatie na mňa pôsobí príliš béčkovo a pri tom sa to snaží tváriť ako druhý Arrival. Knižnú predlohu som nečítal, no verím, že daný námet bolo možné stvárniť o niečo kvalitnejšie. Netflix nám (bohužiaľ) opäť vyprodukoval nie príliš dobre zvládnuté, no za to námetovo extrémne zaujímavé sci-fi.

Půjčovna masa (2018) (seriál)

Seriálové sklamanie, ktoré z počiatku ukážkami divákov pútalo na zaujímavý námet, avšak vo výsledku je to taký jeden veľký "mišmaš", ktorý sa až príliš inšpiruje, či až príliš kopíruje podobne ladiace sci-fi záležitosti. Vizuálna stránka ala Blade Runner je samozrejme zaujímavá a zvládnutá výborne, no to je asi tak všetko, pretože po príbehovej stránke mi to prišlo dosť slabé, v nakoľko zaujímavom svete sa dej seriálu odohráva (úvodná zaujímavosť detektívneho príbehu sa vytratí už v nejakej zhruba tretej epizóde), herecké výkony priemerné a samotná akcia nepriehľadná. Samozrejme je tu veľa originálnych nápadov, ktoré ale v celku nefungujú tak, aký potenciál v sebe ukrývajú. V skratke - priemerné, čo ma zamrzí, keďže som od toho očakával asi až príliš veľa.

(Ne)obyčejný kluk (2017)

Taký malý-veľký film, ktorý nabije pozitívnou energiou v tej najlepšej možnej forme. Samozrejme, veľa veci tomu je možné vyčítať, avšak máloktorý výtvor má “srdce” ako práve Wonder. Osobne mi celé prevedenie príbehu o “inom” chlapcovi zahralo na tie správne nôty a považujem to za výborný, oddychový, filmový zážitok plný emócii, skvelej hudby a sympatickej hereckej zostavy, ku ktorému sa časom s radosťou vrátim.