Clannad (2007) (seriál)

Prvních 7 dílů bylo.. Nevím jak to vyjádřit. Nemastných neslaných, trochu zmatených. To se ale zcela změnilo závěrem čási seriálu věnované poněkud otravnému duchovi a hvězdicofilovi Fuko-chan. Díly zaměřené spíše na slečny Kotomi-chan a Tomoyo-san byly vynikající a hlavní linka o Okazakim a Nagise a jejich snaze obnovit divadelní klub a jejich vzájemném vztahu, se mi také velice líbila. Musím přiznat, že i obě OVA a zvláště pak alternativní možnost vzniku romatického vztahu mezi Okazakim a Tomoyo byly velmi zajímavé.

Ip Man 2 (2010)

Pokud jsem dal prvnímu dílu 4 hvězdy musím je dát i dílu druhému. Pokračování je dle mého soudu na stejné úrovni s jedničkou, snad jen okolnosti příběhu nejsou tak závažné, jako byly v minulém díle. Trošku víc se drátuje a boj na rybím tržišti taky utíká z uvěřitelných mezí, ale zábava je to stejně dobrá.

Elfen Lied (2004) (seriál)

Velmi zdařilá minisérie, která i přes žádné meze ve stvárnění násilí a vyjádření krutosti, si udělala i prostor na prokazování jak otevřené, tak i skryté dobroty lidského (dicloniovského) srdce (až se sypal cukr z obrazovky). V některých pasážích se mi seriál ale zdál lehce naivní a to mi příliš do celého konceptu vyprávění nezapadalo. Ovšem openingsong Lilium v podání operní pěvkyně Kumiko Noma je srdcervoucí a líbezná skladba, ze které mi stále běhá mráz po zádech.

Dantovské peklo (2010)

Strhující pojetí klasického příběhu. Dantovské peklo si nebere servítky jak v oblasti násilí, tak sexu a pekelný kruh za pekelným kruhem zaplavuje diváka litry animované krve a pokrytectvím mladého Danta, které ho fackuje až k zavěrečnému souboji se samotným Pekelným Pánem. Velmi osvěžujícím způsobem na mě působilo zvláště střídání stylů rozdílných výtvarných škol. Fungovalo to v Animatrixu a funguje to i zde. Troufám si i říct, že bez tohoto prvku, by se mi film po vizuální stránce okoukal už v první půli. Jsem velmi spokojen...

Ip Man (2008)

Wing Tsun se mi jeví jako jednoznačně nejvíce nekompromisní systém sebeobrany a to netvrdím jen proto, že se jej účím. Vpodstatě se jedná o v základu jednoduchou a v komplexním náhledu velmi sloužitou myšlenku: nejlepší obranou je útok a to naprosto zničující útok. Ale teď k filmu. Je jasné, že v některých pasážích je film nadsazen a nedrží se zcela historických reálií, to je konec konců vždy dílem umělecké licence režie, avšak jako filmový snímek je velmi kvalitně proveden. Dramatizace snímku se mi velmi líbila a akční stránka nezůstala pozadu. Myslím, že 4 hvězdy si zaslouží a už se těším na pokračování. A vy, mí hltalové Kung-fu snímků, přijděte si zacvičit Wing Tsun a staňte se srdcem i tělem silnými jako Yip Man... Příležitosti tu jsou. Pozn: Lépe sledovat s titulky v původním znění. Český dabing působí místy komicky.

Repo Men (2010)

Opravdu strhující sci-fi a velké překvapení. Law a Whitaker jako kámoši už od školních lavic, kuchají neplatící zákazníky transplantační zlokorporace. Přiznávám, že jsem si tyto dva herce neuměl představit v jednom snímku, ale šlape jim to skvěle od brutálního začátku, až po trpký a šokující závěr. Bůh nás chraň před budoucností, jak ji stvárnil režisér Miguel Sapochnik.

Kniha přežití (2010)

Tato tématika mě vždy velmi zajímala. Vize nepříznivé budoucnosti, plná prachu, špíny a morálního úpadku lidství, mi tak nějak připadá pravděpodoběnější, než vznášející se auta, cesty mezi hvězdami a protetická nesmrtelnost člověka, kde vám na počkání vymění jakoukoli část těla, za umělou. Přišlo mi hlavně líto, že jsem z hrdinou sdílel tak kratičkou část cesty. Akce bylo dost a byla velmi rychlá. Mě už někdy zmáhájí bojové scény trvající mnoho a nebo více minut. Skutečné střety jsou totiž značně krátké a jejich zbytečné natahování, ubírá na věrohodnosti. Jsem rád, že zde to tak nebylo. Další věcí je zajímavě nastavéná náboženská zápletka filmu. Ta mě osobně nikdy neurazí. Já se bavil.

Tintinova dobrodružství (2011)

Filmům zřejmě 3D škodí. Mnoho akce pro nic. Tintin je toho zářným příkladem. Druhý den po shlédnutí v kině si nedokážu vzpomenout prakticky na nic, co by bylo spojeno s obsahem filmu. Ale matně si pamatuji, že to nejspíš vypadalo dobře na plátně, ale protože to nemám spojené s žádnou konkrétní scénou nebo jen záběrem, nevím to jistě. Film mě v tomto ohledu zklamal a zároveň donutil přemýšlet akorát o tom, zdali honba za vizuálním požitkem, který má jepičí život a po deseti minutách spíše vadí, je dobrá cesta jak zapůsobit na diváka od deseti let výše. Škoda, a to ty filmy Spielbergovi ještě před pěti, sedmi lety docela vycházeli. Jako bych ani na Tintinovi nebyl a jedinou památkou na něj mi zůstala prázdná portmonka.

Nebeští jezdci (2008)

Problém tohoto snímku je, že se zde vše tak nějak jen nakousne a nedořeší. Jinak grafický to je dobře zpracované, to všechna čest, i hudba se mi líbila, jen by to chtělo nějaké řešení alespoň nějakého toho méně závažného tématu, kterého se zde tvůrci dotkli. Konec ja pak velmi tichý a nic.

K-ON! - Season 2 (2010) (série)

U K-ON!! jsem se bavil o poznání méně, než u předchozí série. Je to hlavně způsobené tím, že postavy se nevyvíjeli a jejich problémy se točily okolo těch samých pytlovin, co v K-ON! Z roztomilé a rozpustilé legrace se pak stalo roztomilé a rozpustilé něco, co už jsem viděl, třebaže Yuin trik se vznášejícím se pomerenčem byl opravdu originálně pitomoučký.