• Fantasy

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Dávno, videl som – „excited“ [natešený]. Nedávnejšie, čítal som – „astonished“ [žasol som]. Pred chvíľou, videl som znovu – „puzzled“ [zmätený]. A hovorím si: „Pán Malfoy junior, vôbec ste ma nepresvedčil!“ {lousy}. Harryho príbehy na mňa zatiaľ zapôsobili, všeobecne, najviac – knižne v originále. Ako príbeh a úvod do všetkého nového vo svete kúziel a čarov celkom zaujímavé, aj keď nebyť fanúšik, neviem či by ma film tak úplne zaujal. A pripadlo mi, že nielen Draco nebol úplne presvedčivý. A to nehovorím o veciach, ktoré sa po ceste z knihy do filmu stratili, alebo pomenili. ALE, ukážte mi aspoň jeden príklad, kde je tento prechod dokonalý. Nič nie je dokonalé. A vlastnej predstavivosti sa cudzí s odlišným charakterom a myslením ťažko priblížia. 70 %

Nějak se to komplikuje (2009)

Či to bolo komplikované? Áno bolo. A riadne. Ale tomto prípade platí – čím komplikovanejšie, tým viac zábavy :-) Meryl Streep odviedla pekný kus práce a spolu s Alecom Baldwinom tvorili pekný pár, navyše chémia zafungovala. Steve Martin celkom neutrálny, miestami velice vysmiaty. Film je pútavý a vtipný, ani nemusíte mať 40+, aby ste sa zasmiali. A presne takto si ja predstavujem pohodový večer. Lay back and enjoy :-) 80 %

Julie a Julia (2009)

Absolutne neočakávané (z môjho pohľadu), navyše príjemná zábava. To, že jedlo je vďačná téma už vieme dávno. A platí to aj pre tento film. Dĺžku som si všimol, ale nevadila. Príbeh si udržal moju pozornosť a preplietanie dvoch príbehov celkovú dejovú líniu pekne dopĺňalo. Varenie a jedenie, pri takýchto filmoch akurát vždy vyhladnem :-). 80 %

Tropická bouře (2008)

Od béčkových komédií už toho veľa ani neočakávam, hlavne nie že by som sa nasmial. Jacka Blacka mám rád, Roberta Downeyho Jr. tiež, Bena Stillera poväčšinou tiež môžem. Toto bola ale jedna veľká koncentrovaná kopa nudy a čo chvíľu som mal chuť to vypnúť. Aj komentáre a hodnotenia od ostatných mi boli podnetom na zhliadnutie tohto „skvostu“, no ako sa mi to stalo už niekoľkokrát, aj tentoraz som narazil. A mal som nutkanie na odpad. 20 %

Horší už to nebude (2006)

Tento film som videl úplnou náhodou. Pri takýchto okamihoch človeku napadne, možno osud existuje. Ten osud, že mi bolo súdené tento film vidieť. Alebo to bola úplná náhoda? Zo začiatku som si hovoril, čo je to za blbosť? Chlap, ktorý počuje hlas a väčšinou si ho pamätám z béčkových filmov? Prečo som to neprepol (videné v TV) alebo nešiel spať (videné v noci)? Ďalšia náhoda? Možno, ale nakoniec sa to ukázalo ako super film – nad moje očakávania. Dokonca výborný, dával zmysel a zanechal vo mne spomienku (ak počujem v hlave hlas, je treba vyhľadať literárneho experta a nezabudnúť so sebou nosiť hodinky). Teraz vážne. Z nečakaného ešte nečakanejšie, pobaviť a napnúť, to bolo to, čo zafungovalo. Dej dokázal udržať pozornosť, navyše aj hudba bola pohodová a príjemná a slečna pekárka zapôsobila (ostatní herci tiež, vrátane nechápavého Harolda, ten bol nakoniec presne taký, akého film potreboval :-)). 93 %

Lítám v tom (2009)

Mal som isté očakávania. Veľmi sa nesplnili. Síce som si hovoril, že to asi bude taký neutrálny film, no a taký aj bol. Ako príbeh zaujímavé, párkrát som sa zasmial, ale v niektorých momentoch (v poslednej tretine) ma už bolel zadok a len som čakal, kým to skončí. Akože dobre to zahral, až som na konci chudáka Georga a.k.a. Ryana ľutoval (kvôli deju samozrejme). 75%

Dračí srdce (1996)

Pekná a príjemná dračia fantasy. Videl som ju v TV, takže hlas Seana Conneryho som prepásol, ale filmu to podľa mňa neubralo. Hlavný hrdina - rytier mi pripomínal Evana McGregora (to mu prilepšilo :-)) a animácia draka sa tiež podarila. Celkovo príjemne strávený večer ako za starých čias pri okrúhlom stole. 75 %

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Všetci nám už celkom vyrástli a Ron asi najviac. Hovorím si, budem zase porovnávať? Musím priznať, že pán Yates ma prekvapil. Z filmu bolo poznať, že celý diel bol hlavne o vzťahoch a odlišnosti medzi knihou a filmom mi tu vôbec nevadili. Až na dve výnimky a to na začiatku od Hogsmeade po hradnú bránu a v poslednej napínavej scéne vo veži. Ale nakoniec som aj to prekusol a nečitatelia a nedetailisti ani nebudú vedieť o čom točím. Bohužiaľ v tomto prípade mi prišiel film celkom rozťahaný, možno to bolo aj tým, že bol tak temne ladený. Všetci ale dobre zahrali (len ten Malfoy zostáva nejaký divný) a stále je v tom tá trocha mágie :-) 75 %

Avatar (2009)

Modrí mimozemšťania a kúzelná krajina, ktorá žije a v noci svieti, to sú veci ktoré zapôsobia asi na každého. Keď k tomu pripočítam ľudí v úlohe zloducha, máme to celkom pekne rozbehnuté. K veci. Každý kto prekusne fakt, že uvidí sci-fi, môže sa tešiť na takmer 3 hodiny poznávania nového sveta, ktoré Vás ani na chvíľu nenechajú vydýchnuť. Budete sa usmievať (možno aj smiať), budete plakať a žasnúť. Budete klopiť zrak, ale hlavne budete napnutí ako pružiny, lebo Pán kamioňák-Cameron vie ako sa to robí. A na mňa to všetko zafungovalo na 100 %. Umocnené „super-ergonomicko-slnečnými“ 3D okuliarmi od Palace Cinemas a z kina som odchádzal s naplnenými očakávaniami (a značkou na nose). Nakoniec zostáva len popriať Pánovi Cameronovi zase zopár super nápadov do dvojky, na ktorú sa dúfam môžem pomaly tešiť. 95 %