Air: Zrození legendy (2023)

V zásadě velmi podobné filmu Tetris, akorát o počítačové hry se zajímám hodně a o basket vůbec. Takže jsem čekal, že se budu nudit a trpně čekat na povinný titulek na konci o tom, kolik Nike vydělala milionů a Jordan se stal nejslavnějším košíkářem všech dob... ale překvapivě mě to bavilo celé. Takže to znamená, že Affleck je fakt dobrý režisér!

Vis a vis (Netflix verze) (2015) (seriál)

Viděna jen první řada. Seriál je to zábavný, ale je vidět, že scénář je šit (ne shit) za pochodu, děje se toho tam příliš mnoho a i ty postavy, které by měly být příčetné (dozorci, rodina..) vyvádějí hrozné hovadiny. Každou chvíli je někdo těžce zraněn, ale pak scenáristi zjistí, že se jim vlastně nehodí, aby ležel v nemocnici, takže je v dalším díle zas jak rybička. Takže 16 dílů mi asi stačilo, další vaření z vody už vidět nemusím. A k tomu si přičtěte, že na Netflixu původní španělský seriál přestříhali, aby díly byly kratší, takže půlka jich nemá pořádný cliffhanger, případně je clifhanger uprostřed dílu.

65 (2023)

Áčkový herec v céčkovém filmu s béčkovým rozpočtem.

R.M.N. (2022)

Velká škoda roztahané první půlky, až po víc než hodině se to rozjede. Ale stálo to za to, hlavně kvůli skvostné scéně schůze vidláků v kulturáku, natočené na jeden záběr, ve které brojí proti třem pekařům ze Srí Lanky. Prakticky totožná setkání se dějí i u nás - tady máte autentický úryvek ze schůze českých vidláků proti křesťanským uprchlíkům z Iráku.

Velké nic (2023)

Výborný dokument, který ještě s příbývajícími roky bude nabírat na významu, až budeme postupně zapomínat, jak šílená to byla doba. Spousta jemného humoru. Jediná výtka je, že některé méně zajímavé osoby jsou tam zbytečně dlouho (hlavně tedy Vachek, 20 let se úspěšně vyhýbám jeho filmům a pak mi ho Klusák propašuje sem :( )

Babylon (2022)

Audiovizuální orgie, co nenudí ani po třech hodinách (narozdíl od jiných audiovizuálních orgií z letošních Oscarů (nebudu jmenovat, aby se Danielové neurazili), které nudí i při pouhých dvou a půl hodinách). Škoda, že film na Oscarech ostrouhal (narozdíl od jiných...), asi je pro Akademiky až moc dobrý.

Five Dates (2020)

Administrátorům CSFD uniklo, že to není film, ale hra:) Ale tak když už to tu je, tak si to ohodnotíme:) Jde o simulátor randění, kde v roli sympatického hejska Vinnyho "randíte" přes Skype (hra se odehrává během covid lockdownu). Ve hře je pět holek, vybrat si můžete tři, po prvním kole rozhovorů si vyberete dvě, se kterými budete pokračovat, a po druhém kole už si vyberete jen jednu. A když se zadaří, dívka svolí, že se setkáte naživo. Tím hra končí, žádný sex nečekejte. Hru jsem protočil asi 5x dokola, takže jsem "uspěl" u každé z holek, volil jsem různé možnosti odpovědí, ale i tak jsem spoustu scének minul (ve hře je počitadlo). Naštěstí jsou všechny dívky sympatické a dialogy nejsou úplně hloupé, takže to je docela zábava. Jedinou výtku mám, že všechny ty holky jsou supermodelky, což není moc realistické:) K dispozici normálně na Steamu.

Cunk on Earth (2022) (seriál)

Ono se to nezdá, ale i když je to velmi vtipné, je to zároveň i velmi chytré. Ty zdánlivě dětsky hloupé dotazy úplně hloupé nejsou:) Musím si sehnat ty předchozí seriály a filmy s Cunk. Nejlepší moment - dotaz na atomové zbraně a následující dotaz na nejoblíbenější písničku od ABBA. A samozřejmě Jam up the Pump!

The Last of Us (2023) (seriál)

Upozornění na úvod: narozdíl od většiny uživatelů jsem obě hry hrál, tudíž vím, o čem píšu:))______Těšil jsem se hodně, protože TLoU hry patří spolu s hrami od Quantic Dream a prvním Life is Strange mezi špičku žánru výpravných dospělých příběhových her. Navíc HBO slibovalo větší kvality než Netflix, autor hry Neil Druckmann a autor Černobylu Craig Mazin mezi hlavními tvůrci taky vzbuzovali velký optimismus. Sestavu doplnili režiséři jako Ali Abbasi nebo Jasmila Zbanić (tedy tvůrci oceňovaných festivalových filmů, žádní noname seriáloví nádeníci). A výsledek naštěstí nezklamal. Hlavním plusem je to, že seriál je hře velmi, velmi věrný, mnohé dialogy jsou slovo od slova. Pár odlišností tu je (o tom dále), ale nekonalo se žádné radikální přepisování, jak je často zvykem). Trochu jsem měl obavu z hlavních herců, protože se předlohám příliš nepodobají, ale Pedro Pascal i Bella Ramsey si mě získali tak, že mi teď už připadají víc jako ti praví Joel a Ellie než jejich herní předlohy. Dokonce ani znělku jsem ani jednou nepřeskočil. Moje jediná větší výtka je, že většina epizod by klidně mohla být o 20 minut delší! (u většiny seriálů si říkám pravý opak). Přidaný čas by se mohl věnovat další interakci s postavami (některé vedlejší se tu fakt jen mihnou), ale i akčním scénám. Nepatřm mezi ty, co si TLoU pletou s The Walking Dead a chtějí v každém díle masakr zombíků (seriál TWD i hry od Telltale jim to splnili, zombíci byli v každé epizodě, často pod dost trapnými dějovými záminkami), ale pár akčních scén navíc by přece jen neškodilo (ne kvůli mně, já naopak oceňuji, že někdo měl odvahu udělat výpravný dospělý postapo seriál téměř bez akce, ale právě kvůli těm děckám, co se u dialogů nudí, zbytečně to seriálu snižuje celkové hodnocení). _________ Nyní blíže k jednotlivým epizodám: E01 - skvělý úvod, kde se ještě nic neděje, ale atmosféra by se dala krájet. Pak přijde šok a vstup do postapo světa. E02 - nejlepší scény s nakaženými v celém seriálu, a přesně podle ducha hry. E03 - příběh o osamělém soužití dvou gayů napříč dlouhými roky ve zničeném světě sice příliš neposunul hlavní děj, ale bylo to napsané a natočené tak dobře, že by to obstálo i jako samostatný film. Jedna z největších změn oproti hře, která byla jen z pohledu ústřední dvojice. E04 - epizody tady nehvězdičkuju, ale tohle je jediná, které bych nedal pět, ale jen čtyři. Protože se toho v ní moc nestalo a jen jsme se přesunuli do dalšího města. Atmosféra pořád výborná, ale chtělo to prostě prodloužit z 45 na 75 minut a přidat něco víc ze hry. E05 - konečně se víc seznámíme se dvěma bratry a dojde na ten největší masakr v seriálu (stále ale slabý odvar proti hře:). E06 - znovu se setkáváme s Tommym, oproti hře tu uvidíme celé městečko (druhá větší změna). Dojde k prvním větším emotivním scénám mezi Joelem a Ellie. Bitka v kampusu je bohužel trochu odfláklá. E07 - nejhejtovanější epizoda, bohužel mnoho mentálně nepříliš vyspělých uživatelů CSFD je úplně mimo. Tato epizoda není žádná výplň, naopak přináší mnoho informací o pozadí Ellie, o které jsme (myšleno nehráči) nevěděli skoro nic. Jejích několik hodin štěstí, které stráví se svou nejlepší kamarádkou v "zázračném" obchoďáku, kde si užívají u nám samozřejmých věcí a zapomenou na bídu každodenního života ve zničeném světě, a které jsou zakončeny první pusou a krutým vystřízlivěním, kdy Ellie musí svou lásku zabít, to vše je tou nejlepší a nejemotivnější částí celého prvního dílu hry. A seriálu se to povedlo zachytit velmi dobře (s drobnou výtkou, že nakažených v obchoďáku mohlo být víc). E08 - epizoda s kanibaly (oproti hře se dozvíme více o celé komunitě), kde si Ellie projde dalším očistcem. E09 - finále, bohužel jen 45minutové. Oproti hře uvidíme i matku Ellie a dozvíme se, proč je Ellie imunní (to možná ani nutné nebylo, když jsme to nevěděli, fungovalo to lépe). Pak žirafy, nejoptimističtější scéna ze hry naštětí nechyběla (trochu mě hlodaly obavy). Pak závěr v nemocnici se skvěle vygradovaným finále v podobě přesně vypointovaných vět, co tnou do živého.__________ Na druhou sezonu se těším, i když druhý díl hry mám rád méně, a obávám se, že zápletku většina diváků-nehráčů nerozdýchá a hodnocení bude ještě nižší.

Princ Mamánek (2022)

Půl hvězdičky za snahu a sympatii, půl hvězdičky za prvních pět minut, půl hvězdičky za Khek a půl hvězdičky za vtip "Spal jsi někdy venku?" "Jasně, jednou po obědě, až do večera."