Three-Body (2023) (seriál)

Tak dokoukáno. Číňané si zadaptovali svůj národní poklad a přistoupili k tomu skutečně poctivě. A to hned ve 30 epizodách pouhou první knihu trilogie. A to je jediný větší problém - první kniha je jednak zdaleka nejkratší, i zdaleka nejslabší. Takže seriál je, nechci říct natahovaný, on jen poctivě adaptuje předlohu, ale prostě v mnoha epizodách se nic moc nestane, a skutečně se rozjede až dvě epizody před koncem, kdy vše rychle vygraduje a skončí to cliffhangerem na další díl. Přesně jako kniha. Není vynecháno nic kromě kulturní revoluce v úvodu (což je dobře), počítačová hra má asi z finančních důvodů menší prostor než v knize (což je taky dobře, ty kapitoly byly v knize poněkud debilní), ale i tak je tu hodně. Ty nejvíc kulervoucí scény z knihy, jako přeříznutí lodi a rozbalení protonu, naštěstí nechybí, ale musíte si počkat až na úplný konec (scéna s lodí je nejlepší). Ale dlouho jsem se bál, že na ně nedojde. Ještě v 27. díle se Jie Wen-ťie zdlouhavě vykecává s Mike Evansem o kácení stromů, a mně se chtělo kříčet "Už toho nechte a rozbalujte proton!". Pokud jde o herce, tak hlavní mužské role - vědec Wang Miao, policajt Velký Š' a generál Čchang Wej-s' jsou úplně super vybraní (a generál vypadá dost jako Si Ťin-pching:)). S ženskými rolemi je to horší, protože kromě jasně odlišitelné Jie Wen-ťie (je buď stará nebo v uniformě ve flashbacku) hrají všechny ženské role random čínské modelky a dost se mi pletly. No a anglicky mluvené role hrají poněkud céčkoví herci (asi Číňani nikoho lepšího nesehnali).______ Takže s přihlédnutím k hlavní výtce (počet dílů v nepoměru k předloze) dávám jen čtyři hvězdy, ale na Temný les a Vzpomínky na zemi už bude 30 dílů akorát a jestli to Číňani zpracují stejně poctivě, tak bude pět hvězd málo. Už teď se na to těším víc než na netflixí verzi (ale těch 8 dílů tam na první knihu možná stačit bude)._____ Sledování mi poněkud kazilo nerespektování terminologie z knihy a anglická transkripce jmen v českých titulcích. Lordek, jestli to tu čteš, tak to příště naprav, prosím. Ale jinak za titulky samozřejmě dík.

Small World (2021)

Film je tak přehnaný, že působí jako parodie. Protože to točili pánbíčkářští Poláci, tak pedofilové samozřejmě musí být satanisti, co pořádají snuff orgie v maskách v honosném zámku ve stylu Eyes Wide Shut. Hlavní hrdina-čestný policajt je takový drsňák, že si to se všemi vyřídí ve stylu Rambo. Plus množství dalších scén, u kterých nevíte, co si o nich myslet (tobogan!). Přesto je film dobře natočený a jistým způsobem zábavný, jen ho nesmíte brát vážně, ale jen jako guilty pleasure. Nejvíc se povedly scény s hlavní dětskou obětí Olou, hlavně její předčasný přerod z nevinné dětské duše ve vygumovanou a cynickou trosku.

Slepá vrba, spící žena (2022)

Když jsem v komentáři k filmu Tony Takitani psal "Kdyby radši zfilmovali Žabáka - zachránce Tokia!", tak jsem fakt netušil, že se o 13 let později dočkám. Tato povídka je spolu s několika dalšími zpracována v tomto filmu. Žabák je ze sbírky "Po otřesech", ostatní ze sbírky "Slepá vrba, spící žena", která stále po dlouhých desetiletích v češtině nevyšla, takže je neznám.______ Tak jsem se teda dočkal a je to nuda. Jednak je film fakt ošklivě nakreslený, a jednak půvab Murakamiho knih tkví ve vyprávění, které se nedá moc na plátno převést, protože tam zbydou maximálně dialogy. Takže lidi, co předlohu neznají, film nemá moc šanci zaujmout. Ne nadarmo podle Murakamiho tvorby zatím žádné pořádné filmy nevznikly, kromě Drive My Car, kde je ale většina scénáře nově vymyšlená.

Jízda smrti (2023)

Hloupější scénář jsem už dlouho neviděl (což je možná tím, že obvykle na podobné filmy nekoukám). Následují možná spoilery, ale to je úplně jedno. Hlavní padouch zosnuje superkomplikovaný plán, který by se možná dal přežít v 11. díle SAW, ale ne v rádoby skutečném thrilleru. Hlavní hrdina je v autě se svými dětmi a najde pod sedadlem bombu. V tuto chvíli ještě neví, že zvednutím se ze sedačky bomba vybuchne. A co myslíte, že udělá? Že řekne dětem "Ven z auta, rychle, utíkejte!" a poběží za nimi? Kdepak, šlápne na plyn a jede dál jakoby nic. Pochopitelně, kdyby se pokusili utéct, film by skončil po 20 minutách. A jak se z celé šlamastyky dostane? Jede s autem po mostě (v tuto chvíli už vzadu sedí padouch, ne děti), a šikovně schválně nabourá tak, že se auto převrátí na levý bok, prorazí zábradlí, ale dolů nespadne. Auto zůstane stát tak, že pod řidičem je díra místo dveří a hluboko dole voda (zapomněl jsem zmínit důležitou věc, že o chvíli předtím policejní pyrotechnici příhodně z auta sundali všechny dveře, aby pak v závěrečné scéně nepřekážely). Hrdina si odepne bezpečnostní pás a spadne do vody, a díky pádu unikne výbuchu bomby pod sedačkou. Padouch v autě umře, hrdina se zachrání, je to šikula. THE END. Podobných nesmyslů je plný film. ________Vzkaz pro režiséra: před 20 lety jsi byl jedním z největších talentů evropské kinematografie, dnes už jsi jenom Nimrod :( ________ Vzkazy pro Bontonfilm: 1) Autor anotace by měl spravovat sociální sítě pro nějakou politickou stranu, na práci pro filmového distributora je ho škoda. 2) Dělat CSFD projekci se vám asi moc nevyplatilo, co?:) Myslel jsem, že chápete, že CSFD projekce mají smysl jen u dobrých filmů, aby už v den premiéry bylo na profilu filmu dost kladných ohlasů, které pak nalákají platící publikum. Nevím, koho teď naláká hodnocení [insert aktuální procentuální hodnocení] % tohoto filmu.

#annaismissing (2023)

Skvěle napsaný i natočený moderní thriller od dalšího z mladých nadějných tvůrců. Žádná postava není černobílá a žádný ze zvratů není úplně jednoznačný, takže po skončení filmu si budete mít o čem povídat. Film představuje i několik nových mladých hereckých talentů, a byť jejich výkony nejsou vždy 100% přesvědčivé, možná z nich budou další hvězdy českého filmu. Jo, a klidně na to můžete jít, i když jste neviděli #martyisdead, návaznost je velmi volná.

Nothing Compares (2022)

Perfektní dokument o jedné z nejvýznamnějších osobností světové hudby. Hlavně lidé, co si myslí, že Sinéad byla něco jako Celine Dion a zpěvačka jednoho hitu (protože na českých rádiích uslyšíte jen ten jeden) budou asi dost překvapeni, ale i lidé, co její tvorbu znají (např. já) se dozví mnoho nového, zejména o jejím dětství, vztahu k církvi, a uvidí jak to měla v hlavě srovnané už ve 20 letech (bohužel po 40 se jí to zase odrovnalo, ale to už je jiný příběh, kterému se film nevěnuje).______ Sinéad a tento film toho udělali proti zneužívání dětí víc než celý Sound of Freedom, bohužel ho tolik lidí neuvidí.______ fun fact: Dědicové umělce dříve známeho jako Prince zakázali použít ve filmu Sinéadinu verzi Nothing Compares 2 U. Ale nevadí to, stejně jste ji slyšeli 100x, aspoň zbyl prostor na jiné skladby.

Oppenheimer (2023)

Film je to neskutečně vymazlený, každá jeho vteřina je pečlivě naplánovaná, Nolan je prostě profík, který udělá scénu, kde si dva lidé povídají, do toho hřmí hudba jako k vylodění v Normandii a nepůsobí to směšně. Problém trochu je, že i normální životopisný snímek natočil způsobem, jako by šlo o další Tenet. Takže se tam neustále skáče v časových rovinách, není tam ani jeden vysvětlující titulek, a je těžké se orientovat. U Tenetu (Mementa, Prestige, Inception...) se to dalo brát jako legitimní způsob, jak nahnat lidi znovu do kina, tady je to samoúčelné. A kvůli té dokonalé promyšlenosti a bezchybnosti celého filmu to působí trochu chladně._______A ještě něco musím zmínit - dokonalý marketing, který lidem po celém světě dokázal vsugerovat, že toto konverzační drama bez CGI efektů NUTNĚ MUSÍ vidět v IMAXU (takže jsem to viděl se zpožněním, protože jsem se několik týdnů pokoušel neúspěšně sehnat lístky a nakonec šel do normálního kina). Takže ne, v IMAXu to skutečně vidět nemusíte, normální kino bohatě stačí (pokud tedy jde o skutečně normální kino a ne malé sály Atlasu nebo Světozoru). Ale komerční úspěch filmu mě samozřejmě moc těší, se stamilonovými tržbami je to mezi všemi těmi comicsovými blbostmi jako zjevení._____Jsem rád, že jsem hned předtím nešel na Barbie, radši si po každém z těchto filmů nechte čas, aby se vám uležely v hlavě.

Matematika zločinu (2023) (seriál)

Těžko věřit, že tuto tuctovou a nezáživnou kriminálku režíroval Bebjak. Asi ani on nedokázal nic udělat s tím námětem, který se možná hodí na podcast nebo článek na Seznam zprávách, ale ne na zfilmování. Že "znalci" často svoje posudky odflakují a pak si naúčtují práci 30 hodin denně, to je známá věc, ale postavit na tom napínavý seriál by nedokázal ani David Fincher.

Barbie (2023)

Že jde jedinečný a originální počin, bylo jasné už z traileru. Ale teprve ve filmu poznáte, že je to i velmi chytrá a dospělá satira. Děti většinu vtipů nepochopí a už teď lituji rodiče, jak budou muset odpovídat na otázky jako "Mamííí, a co je to ten partijarchát?". Vizuální nálož je to intenzivní (možná až moc, jsem rád, že to má pod dvě hodiny). Robbie a hlavně Gosling už jsou na role trochu staří (tak před 10 lety by to bylo ideální, ale to Gerwig s Baumbachem točili filmy se 100x menším rozpočtem).______Jsem rád, že jsem hned potom nešel na Oppenheimera, radši si po každém z těchto filmů nechte čas, aby se vám uležely v hlavě.

Přišla v noci (2023)

Jsem rád, že tu vyrůstá mladá generace tvůrců, jejichž filmy vypadají světově a ne jako další Hřebejk. To sice rozhodně není případ Pavlíčka s Vejnarem, ale i tak se dá na tuto divadelní inscenaci koukat, protože je vtipná a zajímá vás, co bude dál. Troufám si tvrdit, že se z filmu může stát klasika. Škoda jen, že od nástupu Kocoura už chování hlavních hrdinů nemá nic společného s realitou. Velký bod dolů za mimořádně hnusný plakát (EDIT: myšlen ten bez obrázku, v době psaní komentáře jediný). Velký bod nahoru za popularizaci lotyšských vtipů, jejichž fanouškem jsem už mnoho let. EDIT 2: Po předávání Cen filmové kritiky a Českých lvů jsem zjistil, že Peková je stejně nesnesitelná i ve skutečnosti, tudíž ty ceny pro ni jsou nezasloužené, když jen hrála samu sebe...