1984 (1984)

Velice zajímavá kniha George Orwella, na kterou jsem narazil při studiu antropologie. Naprosto do absurdity vyhnaný pohled na totalitu, surová, prázdná a deprimující nálada z filmu sálá stejně jako z knihy. Jinak ale film obsahuje spoustu nevysvětlených pasáží, je v celku nezajímavě udělaný a pro člověka, který nezná předlohu (nebo alespoň obsah knihy) hodně matoucí, náročný a bohužel i nudný. Škoda přeškoda.

Atlas mraků (2012)

Vizuální nádherno, které tvoří 6 příběhů plných citu, lásky a filozofických myšlenek. Odvážný počin, natočit velmi složitou knihu a vyjít z toho se ctí. Za mě můžu říci, že se to Wachowským povedlo skoro dokonale, ale přece jenom né úplně dokonale. Mrzí mě především závěr, kde jsem v napětí očekával po 3-hodinovém snažení autorů, že dostanu pointu a celé to tak krásně zapadne do sebe, v klidu odejdu s pocitem blaha z pěkného zážitku. A ono to tak úplně nevyšlo. Jinak ale oceňuji odvahu natočit tak velkolepý a nekomerční projekt, a je mi naprosto jasné, že do toho dali všichni tvůrci od režisérů, přes maskéry až po herce naprosté maximum. Tom Hanks opět exceluje a je radost se na něj dívat, můj oblíbený stařík Jim Broadbent se stal ještě oblíbenějším a Hugo Weaving mě velmi mile překvapil. 80%

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Čekal jsem veleprůser, ale díkybohu jsem dostal ještě docela stravitelnou pohádku. Čekat nějaký návrat k zábavě, jakou nám poskytla první Doba ledová je hodně naivní. Doba ledová 4 mi přišla hodně dětinská, mnohem více než předchozí filmy, ale nebylo to na škodu. Snesitelná výchova mladých mamutů. Mnohem povedenější než čtvrtý Shrek.

Půlnoc v Paříži (2011)

A já můžu s klidem a úlevou říct, že mi to sedlo, a sedlo mi to perfektně. Po pár prvních scénách jsem se bál, co za uslazenou přiblblost mi Woody Allen připravil. Avšak od momentu, kdy pro Gila o půlnoci přijede onen starý Peugeot, se můj názor změní asi tak, jako se Gilovi od té chvíle změní život. Potká náááááádhernou Marion Cotillard s tak sexy francouzskou angličtinou, že se skoro rozbušilo srdce. Woody Allen si nádherně pohrává s postavičkami a má neskutečný smysl pro detail. To je to, co právě na jeho filmech obdivuju, tu hravost a rozmanitost. Konec rozplývání. Krásný film, který pohladí po duši, vykreslí úsměv na tváři a určí vám místo, kam byste jeli jako první, kdyby už byl konečně vymyšlený stroj času.

Zjizvená tvář (1983)

Na mrtvolách svých nepřátel se snažil postavit svůj americký sen. Myslím, že příhodnější popis obsahu filmu už vybrat nemohli. Nevím ani z jakého důvodu jsem se Scarface docela dlouho vyhýbal, možná jen díky nezajímavému přebalu zde na databázi. Ale když mi včera ČT2 ve svém úžasném pořadu "Velikáni filmu" nabídli tuhle de Palmovu lahůdku, už nešlo odolat. Charakterně příšerný, zlomyslný, chamtivý a egoistický Tony Montana v podání nepřekonatelného Al Pacina - to se rovná zážitku na celý život. K tomu nádherná a okouzlující mladička Michelle Pfeiffer a dílo je dokonáno. Pak už stačí jen sledovat tuhle dlouhou, ale zajímavou krvavou cestu plnou násilí, brutality, vzteku, peněz a drog. Na plnou hubu řeknu, že zde Pacino úřaduje ještě lépe než v Kmotrovi, a to jsem nečekal, že je vůbec možné. Konečně opět dobře strávené tři hodiny života s filmem.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Na Hobita jsem se bohužel moc netěšil. Ne, že bych nebyl fanouškem Tolkiena nebo filmového zpracování LOTRa, ale nesnášim tenhle způsob komerce jak jsou velkofilmy natáčeny. Předělat sotva pětiset-stránkovou knížku na tři tříhodinové filmy je podle mě tahání peněz z lidí, aniž by se to snažilo nějak skrývat. Nasrali mě, když udělali dva díly Pottera a teď s Hobitem nasrali znovu. Proto se dalo čekat, že bude celý první film úplně o hovně, a on taky byl. Alespoň tedy příběhem, který mi připadal až moc fantasmagorický a bohužel i nudný. Takhle jsem sebou v kině nevrtal hodně dlouho. Chyběly mi nějaké momenty, u kterých si druhý den budu řikat: "Jo kurva, to byla paráda". No bohužel ne. Abych to shrnul. Pro mě promarněná příležitost, zbytečná stopáž, nudný příběh a převeliký kýč. Oskárci nám ale stejně přiběhnou, to bychom přece nebyli Amerika... 7.12. 2013 Po druhém shlédnutí v klidu domova musím hodnocení zvýšit, nebylo by to vůči filmu nakonec tak úplně fér.

Šťastný smolař (2012) (TV film)

Tak to Strach zmáknul lépe než Janák. Já mu fakt věřil. Konečně pohádka, které nechybí nápad a je herecky a režisérsky dobře propracovaná. Skvělí herci, kteří opět skvěle hrají. A já se konečně i smál nádherným narážkám a vtipným poznámkám. Povedené dílo.

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Vánoční pohádka na Šťedrý Večer je v naší famílii povinnost. Poslední roky ta však bylo především mučení a trápení. Začalo to rokem 2003 kdy byl vytvořen Čert ví proč a propad pokračuje stále níže. Snad jen Anděl Páně stojí za vidění. Věřil jsem Janákovi, protože jak on sám řekl, snažil se vytvořil pohádku ve style sedmdesátých let. A ty byli přece nejlepší. Zpívající Klus loni dost překvapil, ale nových Dvanáct měsíčků se mu v pohodě vyrovná. Hlavně zásluhou výborné Veroniky Žilkové a klasik typu Brzobohatý, Postránecký apod. Stejně to ale Janák v některých scénách zkazil. Viz závěrečný překážkový běh do vrchu nebo příjezd Vojtka s Maruškou jako za dob Mrazíka. Tahle inspirace Mrazíkem byla až moc viditelná a hnusná, u nás na vesnici přece nenosili tyhle namalovaný tvářičky a odporný paruky, to je věc rusáků. Schválně jak to zvládne Strach se svou pohádkou, očekávám ještě lepší.

Lidská stonožka (2009)

Jak píšu na svém profilu, člověk nemůže jen stále koukat na americké velkofilmy a kvalitu, ale občas musí pustit i nějakou úchylnou prasečinu nebo totální béčko, aby neměl všude 4 nebo 5 hvězd. K tomu mi včera posloužila Sixova lidská stonožka. Jako dokoukal jsem, oceňuji zajímavý námět a cynické poznámky. Jinak ale neskutečné zklamání, protože mi bohužel nebylo ani na blití a ani jsem se nebál, což u filmu jako je tohle docela očekávám. Kdyby to radši Six jen vymyslel a nechal natočit někoho schopnějšího (moc vyčítat se mu to ale nedá), byla by to pecka a klasika moderních prasáckej hororů. Takhle je to jen natahovaná, blbě natočená krávovina s nevyužitým potenciálem. A vrcholem je ta otřesná "hudba" nebo spíš zvuky kapající vody nebo co. Měl sem halušky, nebo jste to slyšeli taky?

Fargo (1996)

Na Fargo jsem se chystal pořádnou dobu, čekalo však zbytečně dlouho. Bratři Coenové a jejich cynismem stříkající podívaná. Násilí a krev jsou hlavní prvky a hlubokomyslné dialogy, které jsem tak trošku očekával, mi bohužel docela chyběly. Jinak mi vadila ještě jedna věc, která byla samozřejmě záměrem, a to chvílemi až nesnesitelný buranský jazyk hlavních hrdinů. Fakt mi to nesedělo, hlavně u Francis McDormand, její přízvuk a nespisovná angličtina byla neskutečně přehnaná. Ale jak říkám, byl to záměr a je moje blbost, že mě to vadilo. Jinak ale samé chvály, perfektní scénář, celý film uteče jako voda a vy se jen usmíváte a čekáte jak to dopadne. Naprosto bezchybný Steve Buscemi a hlavně Peter Stormare. Pokud měl za Fargo někdo dostat tu jejich naleštěnou plešatou firgurku, rozhodně jeden z nich a ne F. McDormand. Celkem často jejich rozhodnutím nějak nerozumím...