Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý (2014)

Lepší než jednička, protože je to víc položeno do roviny hororokomedie. Jednička ještě místy váhá, zda přece jen jenom nestrašit. Tady je to nalajnováno od počátku. A je to fakt vtipné, i když se to někomu nemusí zdát. Zvláště některé scény jsou opravdu vychytané (srdeční masáž, doplňování paliva do Tigeru apod.). Jo, a jedna důležitá připomínka - určitě zapomeňte na dabing. Verze norsko anglická je super...

Mrtvý sníh (2009)

Co dělat, prostě mám pro podobné filmy slabost. Vím, že to není ani moc originální, ani překvapivé, ale místy je to hodně vtipné.

Dunkerk (2017)

Velice dobře napsaný i zrežírovaný válečný (repektive protiválečný) film. Prolínání tří rovin se velice povedlo, stejně jako výběr herců (Kenneth Branagh není jen Zlatoslav Lockhard, Cilian Murphy není jen hrdinný Jožka Gabčík...). Líbila se mi i kamera a takřka minimalistická hudba...stejně jako fakt, že vždy, když došlo k nějakému "ukolébání" bylo probuzení o to drsnější (např. úplný začátek ukončený řevem střelby). Možná mohlo být na moři vidět více "lodiček", aby bylo jasné, na čem vlastně těch 300 000 vojáků Hitlerovi plácglo před nosem. A pak mám velkou slabost pro Spitfire, jen se mu mohlo při těch detailních záběrech kouřit z výfuků :-)

Spider-Man: Homecoming (2017)

Jízda od začátku do konce, dobré hlášky, Michael Keaton jako padouch skvostně roztomilý, Tom Holland velice slušný, jeho otylý přítel jakbysmet. Film uteče jako voda, a tak se těch pár prázdnějších scén vcelku snese. Jediné, co mi nesedělo, byl casting na dívčí a ženské postavy. Teta May mládne film od filmu :-) A tradiční potitulková scéna rozhodně stojí za vidění :-) Určitě neutíkejte!

Válka o planetu opic (2017)

Opičky moudře hovoří nebo znakují...což je na 2,5 hodiny k uzoufání málo. Navíc závěrečná scéna (POZOR SPOILER), jako by vypadla z povídky Šmka a Grossmanna "Konec dluhu" (požár a povodeň, které u nás současně v loňském roce vypukly, se navzájem zlikvidovaly, takže jsme mohli dále žít spokojeně na rumišti). S oběma očima přimhouřenýma dávám za masky jednu hvězdu. Ale je to fakt bída!

Valerian a město tisíce planet (2017) odpad!

Od začátku nuda, nuda, nuda. V tomhle filmu se nepovedlo nic - casting, scénář, režie, hudba a dorazil to dabing, na který jsem bohužel zabloudil...Když je prostě ústřední dvojice charismatická jako pytel otrub, a v případě Cary D. ještě ošklivý pytel otrub, nelze hodnotit lépe.

Umírání za dlouhého dne (1968)

Skvělé komorní psychologické drama. Minimalistická režie a dobré herecké výkony jen podtrhují fakt, že v dobrém válečném filmu nemusejí od začátku do konce létat stovky granátů, tisíce střel a kusy roztrhaných těl.

Uteč (2017)

Horor s dobrou a vcelku nečekanou zápletkou, byť po jeho zhlédnutí lze v paměti vydolovat nějaké inspirační zdroje, o které se možná opíral a ze kterých tak trochu čerpal. Daniel Kaluuya je sympaťák stejně jako byl v roli agenta Tuckera v Johny English Reborn.

Já, padouch 3 (2017)

Tak bohužel sešup na cestě od jedničky k dalším dílům je rychlejší, než jsem čekal. Tady je asi hlavním plusem to, že má film jenom 90 minut. Jenže za celou dobu se tam povedly asi tři vtipy a to je fakt málo...Příběh nic moc a i dabing, který byl v prvnách dvou dílech špičkový, tady pokulhává.

Smrtihlav (2017) odpad!

Cédric Jimenez vařil polívčičku či pekl dort podle Laurenta Bineta a vyšlo mu z toho přesně to, co pejskovi a kočičce. V žádném případě nechci spoilovat, ale těch chyb (či spíše blbostí) je tam tolik, že některé prostě zmínit musím. To, že Budapešť hraje Prahu, je vlastně to nejmenší a dá se to akceptovat, neb města bývalého Rakouska-Uherska se mohou tvářit, že jsou tím druhým. Ale co tam proboha dělaly ty současné německé vlajky mezi hakenkrajci? To aby blbí současní francouzští (či jiní cizozemci) diváci pochopili, že to je v Německu? Proč tam jsou zamotaní všichni Tři králové (z nichž POZOR SPOILER Mašína osobně zastřelí Heydrich), když dva z nich už dávno byli v rukách nacistů? A Václav Morávek, byť to byl odbojář s velkým O o útoku na RH fakt nerozhodoval ani se nestřelil veřejně na balkoně před zraky mnoha Čechů a samotného RH, který následně prohlásil, že "Czech resistance is over"...Falešný zpěv státní hymny v letadle (proč, proboha, proč...Jako by to točil Filip Renč)... Přistání Anthropoidu v horách kousek od Prahy a zahrabávání padáků do sněhu s jednotkou nácků takřka za zády, už je silnější kafe, Opálka váhající o provedení akce, kterému oba "atentátníci" de facto poroučejí, ačkoliv velitelem byl on...Jména obětí v Lidicích, jako z nějaké maďarské vísky...Aťa Moravec omládnuvší asi o 10 let a změnivší se tak v Miniaťu...Opět použité motivy Valčíkova zrcátka, snahy kopání tunelu v kryptě...Jindřiška, která neodveze kolo a na závěr ujíždí spolu se svojí maminkou/sestrou kamsi do rozlehlých dálav maďarské pusty...O přetřelce v kostele darmo mluvit - Valčík vyzbrojený brenem, další parašutisti se samopaly (co tam sakra dělal ten thompson?) frontální útok německé jednotky, po které se v kostele v krvi válejí desítky mrtvých...atd. atd. atd. V kryptě vytápění pouzí dva parašutisté -jak jinak než Gabčík a Kubiš - se skoro utopí, kolik jer tam vody...a v závěru tak trochu kopírují scénu z dalšího velkofilmu na toto téma (Operation Daybreak). Škoda další promarněné šance.. A hluboce se omlouvám Anthropoidu, který proti tomu vypadá jako věrná historická rekonstrukce. A nijak mě neoslnil ani Jason Clarke jako RH, ani Rosamunde Pike...a vlastně vůbec nikdo. A navíc je to slabé (s výjimkou několika scén) i filmařsky, scénář je děravý, děj nepřehledný (a ještě "nabušený" oněmi chybami a omyly), herci nepříliš přesvědčiví, je to takové ... slizké ... steče a nic nezanechá. A tohle téma je tak silné nejen pro nás Čechy, ale vlastně univerzálně, že by prostě mělo něco zanechat. A tady zkrátka naprosté nic. 119 minut prázdna, v němž se pohybují okostýmované figury a znějí dialogy a hudba. Shrnout by se to dalo do známé věty "Kdo chce moc, nemá nic", případně "Mnoho psů, zajícova smrt". Je tam toho narváno prostě příliš, takže nic není vysvětleno, k žádné postavě si nelze vytvořit "vztah". Kdo se aspoň trochu v našich dějinách neorientuje, vůbec nepochopí, kdo je kdo, apod.