Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Toto netradičně zpracované téma okolo koncentračních táborů, židů, nacistů a dětské naivity mi sedlo. Herecké výkony, zejména dvou chlapců, jsou uvěřitelné a nacisti líbivě slizcí, až bych jim vpálil kulku mezi oči. I když má snímek pomalejší tempo, tak mě rozhodně nenudil a s výborným finále pro mě tvoří nadprůměrný filmový počin.

Prokletý ostrov (2010)

Kvalitní mysteriózní thriller,u něhož se mi nejvíc líbila a paradoxně i nelíbila hutná atmosféra. Scorsese ji staví takřka hned ze začátku na hodně vysokou úroveň - bohužel v mojich očích ji jen málokrát překoná a tak se z ní pro mě stal tak trošku kvalitní stereotyp, jemuž chybělo buď nějaké to zvolnění děje nebo ještě lepší vygradování. O hereckých výkonech Kingsleyho či DiCapria a hudbě musím říct, že lepší to snad být ani nemohlo. Ale hodnocení se prozatím bráním, protože tohle rozhodně není film na jedno zhlédnutí a možná, že i nakonec daleko víc ocením tu atmosféru.

Rocky Marciano (1999) (TV film)

Na tento životopisný film o super boxerovi jsem se docela hodně těšil. O to víc jsem však zklamán. Jon Favreau je sice Rockymu podobný, o tom žádná, ale problém jsem měl spíše se scénářem a s tím, že mi Marciano nebyl moc sympatický, stejně tak jako jeho manželka a několik dalších postav (nejvíc mi asi byli sympatičtí ti jeho soupeři a otec - díky Georgi), takže ta závěrečná pointa, plná ironie, mne bohužel víc rozesmála než dojala. Ve finále jsem pak měl pocit, jakoby si tento velikán boxu zasloužil daleko plnohodnotnější filmové zpracování než jen tohle televizní (i když na tyto poměry je na víc než slušné úrovni).

Malý Rambo (2007)

Začátek vypadal na slibnou parodii Ramba, ale pak se to zvrtlo v něco, co mi pod nos moc nešlo a věřím, že nepůjde ani malým divákům. Dětská představivost titulního hrdiny je sice pěkná, ale to ostatní bylo na moje očekávání, úplně mimo mísu. Malý Rambo mi tak trochu připomněl český rodinný film plný dětské fantazie a problémů dospělých - Kdopak by se vlka bál, ale ten je pro mě o hodně lepší. 40%

Rosemary má děťátko (1968)

I když je snímek hrozně předvídatelný, tak nemůžu říct, že nejsem spokojen. Jen těch posledních cca 20 minut mě trochu zklamalo, ale na tehdejší dobu je to zcela v pořádku...dneska se holt šokuje jiným způsobem. Rosemary's Baby má patřičné kouzlo a dobré herecké výkony, jak ve vedlejších rolích, tak v těch hlavních. Hudba je výborná (hlavně ve snových sekvencích) a Polanskiho režie precizní. 80%

Třída roku 1984 (1982)

Drsný film, v němž Lester bez ostychu ukazuje atmosféru střední školy, kde vládne gang a ke kterému mají všichni respekt. Učitelé a policisté se schovávají za slepý zákon a raději ani nevidí, že partička teenagerů daleko přesahuje atributy spořádaného žáka. To ale není případ nového učitele Norrise, který celou věc vezme do vlastních rukou a když umravňování přeroste v osobní mstu, je čas vyřídit si účty pěkně po staru ... na život a na smrt. Wow, to byla jízda podle mého gusta. Co na tom, že v omšelém kabátě postaršího filmu, stejně to má náboj i teď. Lalo Schifrin za doprovodu ústředního songu Alice Coopera, dává snímku výborný soundtrack. Zajímavé herecké tváře ve vedlejších rolích (M.J. Fox, R. McDowall, T.V. Patten) a ještě zajímavější Perry King, pak jistý punc uvěřitelnosti. Režisér mého oblíbeného Komanda, závěrečným masakrem, rozhodně nezklamal. Zasloužených 80%

Leviathan (1989)

Leviathan je názornou ukázkou toho, že vykradením různých prvků ze slavnějších filmů (tady je to Propast, Věc a hlavně Vetřelec), lze vzniknout zdařilé béčko, i když mi po jeho zhlédnutí zůstala taková mírná pachuť v ústech, protože být tam, po vizuální a trikové stránce, propracovanější hlavní monstrum, asi bych chrotal daleko více blahem než teď. Ale nejvíc si paradoxně cením první půlky, kde o monstru není vidu ani slechu, potažmo prochází počátečním vývojem, a v níž je pro mě Leviathan nejzajímavější. Hereckému obsazení, s ohledem na standard těchto filmů, bych máloco vytknul... snad jedině to, že "hlavní dvě přednosti" Amandy Pays zůstanou bohužel zahaleny. Leviathan se nijak nesnaží vměstnat mezi nejlepší snímky (i když by kdekdo, díky jménům Winstona či Goldsmithe, mohl nabýt opačného dojmu), což je v konečném součtu jedině dobře. Béčkových 70%

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Výborné krimi drama s výbornou režií, výbornými hereckými výkony, výbornou atmosférou a výborným scénářem, který nedovoluje ani minutu nudy. Sečteno podtrženo 5 výborných hvězd.

Xtro (1982)

Poměrně slušné sci-fi béčko, z kterého sice po očku vykukuje Vetřelec, ale naštěstí ne tak, aby se z Xtro stala jen jeho levná kopie. K největším plusům čítám triky (porod) a masky... samozřejmě v přístupných mezích béčkovitosti. Zajímavých prvních čtyřicet minut, v nichž se divák prakticky dozví o co jde, bohužel vystřídá dvacetiminutové období sucha a nudy spojené s opakujícím se motivem zhmotňování myšlenek malého chlapce, a to je na snímek, který trvá 81 minut opravdu hodně. V netradičním stylu pojaté finále je už jen slabou náplastí nad smutnou skutečností, že to mohlo být i lepší. Lepších 50%

The Crazies (1973)

Jasně, na svou dobu to není vůbec špatné. Jenže vojáci v bílém stejnokroji nejsou hnijící zombíci, i když celková podobnost s Night of the Dead je tady více než zřejmá (o dalším díle ani nemluvě). Crazies je hodně akční a pojem horor vyhlíží spíše z podprahového vnímání diváka, že na Zemi je virus, na který není protilátka. Zajímavý námět se tak utkává s v mnoha věcech nedotaženými a snadno postřehnutelnými aspekty - často se střílí ze zbraní, jenž nepotřebují vyměňovat zásobníky, sem tam někdo upadne, aniž by ho viditelně zasáhla kulka, atd. Scénář pak místy nestíhá zaujmout a z lehce nudného děje probudí až nepřizpůsobivý střih anebo hudební doprovod v pochodovém (vojenském) rytmu. Ještě že úvodní rozjezd, potažmo i finále, mají nějaký ten spád a atmosféru. Uvítal jsem taktéž tradiční romerovskou kritiku společnosti ... tentokrát armády. Slabších 60%