Malý Rambo

• Velká Británie Son of Rambow (více)

Když Will Proudfoot vymýšlí útěk z domova narazí na Lee Cartera, školního rváče. Vyzbrojí se videokamerou a filmem Rambo: První krev. Společně objeví, že jejich vynalézavá a někdy trochu nešťastná filmová dobrodružství mohou začít! (oficiální text distributora)

-Knight-

Jednoduchy film s velkym srdcom. Inteligetne a dospelo podany pribeh o sile priatelstva a detskej fantazie. Jemne nacrie do uzavretych pravidiel bratskej cirkvi a jemne paroduje francuzsku extravagantnost z pohladu konzervativnych anglicanov. Po skonceni ma zaplavil velmi prijemny pocit. Mozem to odporucit kazdemu, nie vsak tomu kto hlada rozpravku alebo nejaku superakcnu humornu zalezitost. ()

3n3my

Podarený (M)malý Rambo s menším množstvom akcie, ako som si pôvodne predstavoval. Ono je to možno aj z toho dôvodu, že film je tu na ČSFD označený len ako komédia (!), a pritom v ňom ide malým hrdinom (resp. filmovým nadšencom) aspoň 3-krát o život. A okrem iného sa v ňom preberajú aj otázky viery a rodiny, čiže dosť vážne témy. No aj napriek tomu som sa celkom bavil a túto malú AJ drámu označujem ako mierny nadpriemer. ()

Radek99

Krása, krása, krása, Garth Jennings coby nový Michel Gondry natočil film o dvou malých nadšencích, kteří neodolatelně ,,ošvédovali" první ze série snímků o Rambovi. Nejedná se však o svého druhu svojskou oslavu amatérského filmu jako v případě Gondryho Prosíme přetočte, Malý Rambo je spíš kouzelný a odzbrojující film o dětském přátelství a důležitosti rodiny. (Dá se tu nalézt jistě i plno dalších sémantických rovin - asketismus pochybné sekty, nefunkční anglický školský systém atd.) Společná styčná plocha s Gondrym je v použití a zakomponování pásma animace do struktury filmového vyprávění, které tak přejímá rovinu snů a fantazie hlavního hrdiny - nutno zdůraznit, že výtvarná stránka je právě to nejlepší, s čím Jenningsův film disponuje (a co proslavilo právě Gondryho). Malý Rambo vyniká také ve své do posledního detailu dotažené retro stylizaci Anglie 80. let se vší tou novou vlnou a gotickým rockem, s s hudebními trendy spojenou módou, šlágry od The Cure a Aphaville hrajícími z rádií a samozřejmě akčním hitem číslo jedna v kině - Rambem... Jestliže měl Jenningsův předchozí debut Stopařův průvodce po Galaxii osobitou vizuální koncepci a neotřelé nápady v kombinaci s odvahou natočit nezfilmovatelné literární dílo, pak druhý celovečerní film už byl hotovým a dospělým snímkem. Chápu, že ho celá řada lidí nemůže a nedokáže ocenit, stejně jako osobitě magické snímky Wese Andersona či právě Michela Gondryho, na to je příliš náročný a normálnímu publiku uzavřený. Kdo však chce najít v postmoderní světě angloamerické kinematografie skutečně něco originálního, měl by oprášit svou lásku či averzi k pokleslým béčkovým hitům 80. let v čele s Rambem a pochopit, že tyhle světy spolu nemají vůbec nic společného. Tohle je romantická postmoderní filmová poezie...(i pohádka) Skutečně rozverný film... PS: Co se týče žánrového zařazení, neřekl bych, že je to rodinný či dětský film...spíše film pro velké malé kluky... Podobné filmy: Prosíme přetočte, Jak jsem balil učitelku / Rushmore, Nauka o snech ()

Blizzard

Bláznivý a vřelý film o přátelství, víře, nevinnosti, představivosti a rebelství dvou malých hrdinů. Jedním je Will Proudfoot, spíše zamlklý, slušný chlapec, vychovávaný svou matkou a pod dohledem ortodoxních věřících, nebojím se říci až sekty. Druhým je Lee Carter, neposlušný, hyperaktivní a ve své podstatě osamělý hoch, na kterého dohlíží jen jeho starší bratr, neboť jejich zámožní rodiče jsou mimo domov. Protiklady se přeci jen přitahují a oba se tak tváří v tvář setkávají na školní chodbě, kde ač to zprvu nevypadá, se zrodí jejich přátelství. Simulující Lee pozve Willa k sobě domu a Will ukrytý před jeho bratrem a kamarády zažije jedinečnou událost, poprvé spatří snímek Rambo: First Blood, což je pro něj neuvěřitelná podívaná. Prostřednictvím své představivosti si následně promítá své kresby o uneseném otci (Rambo) a hraje si na jeho syna, který se ho chystá zachránit. Lee chce vyhrát ve filmové soutěži pro mladistvé a tak si vypůjčí kameru svého bratra a společně se rozhodnou natočit krátký film dle Willova kresleného scénáře. Do toho všeho přijede na výměnný pobyt partička frantíků v čele s extravagantním Didierem, který je cool a má na háku všechny školní slečinky. Vše se začne komplikovat, když se Didier a jeho stádo oveček přidá k natáčení a mezi Willem a Leem se začnou odehrávat neshody. Navíc je na Willa a jeho matku vyvíjen tlak striktním bratrem Joshuou za silné podpory celého bratrstva a hrozí jim vyloučení, pokud se Will nebude dále ubírat ''správnou cestou víry''. Snímek stojí především na bezvadných hereckých výkonech obou mladých představitelů, které působí vřelé v každém věku a jejich společné filmové hrátky jsou tím nejlepším, co film nabízí. Za zmínku stojí ještě vizuální zpracování Willových představ a lítající pes. Son of Rambow pobaví, potěší a zároveň je to jeden z filmů, z kterého má pak člověk dobrý pocit. (7/10) ()

Diego

Kdyz jsem to stahoval, mel jsem v planu shlednout parodii na ramba, která měla slusny hodnoceni a chytlavy obal, nic vic jsem o tom nevedel a ejhle vyklubal se z toho mily snimek, ktery je casto usmevny a kdyz vidite pribehovy klise v poddani dětí, tak si to klise ani behem filmu neuvedomíte. Neuskodi a zahreje ;) ()

• Natáčení probíhalo převážně v anglickém městě Berkhamsted, v okolí domu Ashridge Estate v Hertfordshire. (Terva)
  • Malou roli přisluhovače Dannyho si zahrál vnuk Stanleyho Kubricka Sam Kubrick-Finney. (Terva)
  • Garth Jennings a Nick Goldsmith svou práci na filmu přerušili, aby se mohli věnovat produkci filmu Stopařův průvodce po Galaxii (2005). Poté se k projektu opět vrátili. (Terva)