Most špiónů (2015)

Jsem rád, že zase jednou můžu dát Spielbergovi 5 krásných čistých hvězd bez jakéhokoliv závanu fandovství. Neskutečně svižný film, ačkoliv tam prakticky žádná akce není. Dokonalé obsazení, dokonalá kamera a samozřejmě režie (konečně!)

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Neskutečný nářez, který nechá vydechnout jen na chvilku kolem poločasu a přitom i během toho klidu má co nabídnout. Čekal jsem moc, trailery byly úplně top, ne li nejlepší za poslední roky a dostavila se obava, že se v ukázkách objevuje jediná akční scéna a zbytek nudnějších pasáží se zadumanými pohledy teprve čeká do kina. Ano i ne. Trailery skutečně ukazovaly jedinou akční pasáž, ale jen protože celý film je jedna obří zběsilá jízda. Ne nepodobná muzikálu a monstróznímu metalovému koncertu, po kterém mi opravdu trochu hučelo v uších:) Každý detail, každá hlavní i vedlejší postava má své místo, každý záběr do pouště je vypiplanější než cokoliv, co jsem viděl minimálně za posledních pár let. Film, který si vystačí i s jednoduchou zápletkou a přitom stihne říct tolik. Miller natočil výjimečný film a nechápu, co dělal poslední roky u pohádek a animáků, vážně ne. 10/10

Kingsman: Tajná služba (2014)

Nářez. Neskutečně nasnímaný, nabušený, ozvučený, ohudebněný, opřízvučený:) a lahůdkově obsazený film (udělat z Colina FIrtha akčního bijce, kterému člověk věří všechno!, je umění). 9/10 Bond, který už nikdy nevznikne (bohužel, Vaughn by mohl za těch pár let přijít na řadu ;)

Strážci Galaxie (2014)

OK, uznávám, že ta pátá hvězda je čistě pocitová, ale co už. Když mě někdo donutí přiblble se usmívat a nahlas se smát v kině, tak si jí zaslouží a ne že ne! Navíc ten film neskutečně dobře vypadá, výborně se poslouchá a baví každou sekundu své stopáže. Navíc po dlouhé době film, který uteče až nepříjemně rychle. Každý člen Guardians je vykreslen přesně tak, jak potřebuje. Interakce mezi nimi je svěží a vtipná a dokonale je využíváno jejich dobrých i špatných vlastností a neustálá shazování klasických klišé a zařazení sebeparodických vsuvek tentokrát působí strašně svěže a neokoukaně (i když Marvel na tom obvykle ujíždí pravidelně). Chrise Pratta bych si šmahem dal mezi top 10 herců, ale já si počkám na ten Jurský svět:) Ovšem nejvíce mě překvapil (jinak z trailerů nevýrazný) Drax v podání Davea Bautisty. U něj jsem se nasmál zdaleka nejvíce. Parádní sci-fi, které se vyplatí vidět asi i vícekrát a pochybuji, že by to napodruhé už nudilo. 9/10

Legendy staré Prahy (2013) (seriál)

Nádherné zpracování pověstí. Jednoduchá animace je velmi efektní a každý díl zatím přetéká atmosférou. Za díl "O neviňátkách z židovského hřbitova" je pátá hvězda. Mrazilo mě.

Iron Man 3 (2013)

Iron man zaměřující se konečně hlavně na Starka samotného a to pořádně do hloubky. Režisérův rukopis je vidět každou chvíli a i toho pomrknutí na buddy movie (Smrtonosnou zbraň s Downeym a Cheadlem bych si klidně dal :)) se dočkáte. Lepší než veškerý Marvel do této doby a snad bude Fáze 2 celá takhle hravá a hlavně kvalitně napsaná. Po dlouhé době jsem si u triků říkal, že jsou vážně dobrý a ta hudba! Už s počáteční 1999 "peckou" jsem si říkal, že tohle bude prostě dobrý :) 8-9/10

Noční Show Craiga Fergusona (2005) (pořad)

Craig je poděs. Už je to nějaký ten pátek, co ho sleduju pravidelně a ani jednou jsem se s ním nenudil. Od Kimmela mě přetáhl téměř okamžitě a ten napůl anarchistický formát musí zaujmout každého, kdo se na to byť jen náhodou podívá.

Nespoutaný Django (2012)

Western je hned po sci-fi mým nejoblíbenějším žánrem. Pátá * je za závěrečný song původem z Pravá a levá ruka Ďábla, protože jsem si říkal celý film, že ta mi tam už jen chybí.. A najednou se rozezněla a já věděl, že tenhle film uvidim hodně často.. Zatímco mě minule jen tak lehce lízl, tentokrát se mi Tarantino trefil do vkusu úplně. Waltz je opět neodolatelný v roli inteligentního člověka, který musí přicházet do styku se strašnými primitivy. Taková role mu zůstane asi už do konce života a zatím to nevadí. Závěr je tedy mírně hodně natáhlý, ale tak nějak se to tomuhle dílu snadno odpouští. Málem bych zapomněl zmínit dokonalou kameru velkofilmového čaroděje R. Richardsona, ten tomu beztak propůjčil minimálně půlku kouzla.

Skyfall (2012)

Bondovka k 50. výročí filmů s číslem 007, uzavření tvorby nového agenta, která započala v Casinu. Bondovka, která se zajímá prakticky jen o Bonda, kterého rozložila na nejmenší součástky, aby je pak poskládala do něčeho, co připomíná onoho Bonda před Craigem. Vesele se ignoruje pozadí příběhů z Casina i Quantum, ale předpokládám, že to se bude odehrávat v dalších dvou filmech, kdy se Craig nejspíše konečně dočká usmívání, postávání u baru a pomrkávání na vnadné ženštiny. Musel se k tomu probojovat skrz své drsné já a skrz svojí minulost, která se u Bonda nikdy neřešila. Skyfall není nejlepší Bondovkou, ale bude mojí oblíbenou.. Kus poctivé (už jen kompozice záběrů) filmařiny a inteligentního scénáře, který se i přes to drží klasických 007 propriet (záporák s vlastním ostrovem, na kterého se musí vymyslet složitý Plán, i když by to šlo vyřešit realističtěji a tím pádem jednodušeji) a právě tohle prolnutí nového Craigova zasmušilého agenta s tím starým (hlavně jsem vzpomněl na Conneryho) mě neskutečně bavilo. Škoda jen, že ho čekají nejspíše už jen dva filmy, kde tohoto přerodu může využít. 9/10 a myslím si, že Sean Connery musel utřít nemálo slz z radosti a vzpomínek.

Záskok (1997) (divadelní záznam)

Nejlepší Cimrmani a postava Prácheňského je tak dokonalá, že bych si to někdy chtěl zkusit zahrát. Prostě tak :)