Insidious (2010)

Převládá hořké zklamání. Od Insidious jsem čekal mnoho. Spojení konceptu Paranormal Acitivy (kde v obou dílech selhala realizace) s režisérem Wanem slibovalo slušnou zábavu. Přiznám se, že od zhlédnutí REC, jsem se u žádného nového hororu pořádně nebál, čekal jsem, že u Insidious se prolomí ledy, ale nestalo se tak. Wan opět povolil uzdu své fantazii, ve filmu skvěle funguje klasická hororová hudba, ale já se zkrátka nebál. A to vůbec. Wan se začíná opakovat a tentokrát si vzal velké sousto. Insidious se tak stává spíše než atmosférickým hororem pouhou fraškou, kde jsem si vážně nebyl jist, zda-li se mám ted bát nebo smát, volil jsem tu druhou možnost. Jednu hvězdu za hudbu, druhou za Patricka Wilsona a třetí za závěrečný zvrat, který si Wan neodpustil a byla to jediná část, kde mě zamrazilo.

Jak vycvičit draka (2010)

Výtečný animák pro celou rodinu. Jak vycvičit draka je oproti Lylo a Stich více akční, vtipný a skrze hudbu od J. Powella navodí i více emocí. Jeden z nejlepších animáků co jsem v poslední době viděl ( jiný mě napadá snad jen Up).

Jmenuji se Oliver Tate (2010)

[MFF KV 2011] 80% Neskutečně milý a vtipný film. Mladý Oliver, který hledý sám sebe a nalezne lásku ve své spolužačce Jordaně. Bohužel ke konci jsem skutečně radši sledoval osud Oliverovy rodiny než jeho vztah s Jordanou, který začínal být otravný a přehnaně melodramatický.

Kick-Ass (2010)

Kick-Ass byl příjemný film svojí inovací a hlavně mladým nadhledem, ale já si nějak neuměl udělat srandu z námětu, který je sice vtipně, mladě obalený, ale pořád je to jen marvelovská šablona o looserovi, který se stane, at už sebe vtipnější cestou hrdinou. Z průměru to pro mě vytahuje věrohodná Chloe Moretz a Nicolas Cage.

Králičí nora (2010)

Rabbit Hole je psychologické drama, které je stejně uzavřené jako její hlavní představitelé ( přesná Nicol Kidman, ale především Aaron Eckhart, který mě vážně překvapil). Během pomalejší první poloviny jsou vykresleny ústřední postavy, jejich frustrace a zármutek. Funguje to především díky kvalitnímu scénáři. Celkově jsou emoce ve filmu reflektovány skrze dobré dialogy, již zminované herecké výkony ústředního dua a v neposlední řadě také díky podmanivé hudbě v pozadí. Na filmu mě nejvíce zaujal vztah matky zesnulého dítěte s chlapcem, který automobilovou nehodu způsobil. Paradoxně ji právě on pomohl najít aspon částečnou útěchu, kterou tak dlouho hledala...

Králova řeč (2010)

Výborné historické drama, které těží z kvalitního scénáře a hereckých výkonů. Koktavý Firth musí získat Oscara a souboj v kategorii vedlejších mužských hereckých výkonů mezi Rushem a Balem bude ještě hodně napínavý, protože Rush byl jako "šarlatánský" pedagog fenomenální. Ovšem nejzajímavější jsou dobové rekvizity, které dokonale vykreslují atmosféru. At už jde o cvičení ve Westminster Abbey nebo dekoraci Lionelovy pracovny. V průběhu filmu nabývá na důležitosti Hitlerova hrozba, která je v první polovině držena v pozadí a divák je soustředěný na panovnické spory a vztah mezi Lionelem a Albertem, ale právě závěrečné vysílání je to rozhodující, které má občanům dodat naději před blížícím se konfliktem. Hudba mi po prvním zhlédnutí moc nesedla, ale během druhé projekce zapadla do kontextu filmu mnohem lépe a ve spojení s hereckými výkony vytvořila emocionální závěr. Nádherný film. Vřele doporučuji The King's Speech > The Social Network

Kuky se vrací (2010)

Milý, nápaditý film s výborným Macháčkem. Bohužel stejně jako spoustě přede mnou mi zde způsob dabování Z. Svěráka neskutečně vadilo.

Legenda o sovích strážcích (2010)

Vizuálně perfektní jak bývá u Snydera zvykem, ale to je tak všechno. Oproti například velmi dějově podobnému Valiantovi zde vítěží úžasná animace, kterou považuji za nejvydařenější letošního roku. Ostatní je rutinní práce, která se opírá o spoustu klišé momentů a celková atmosféra filmu se tak proměnlivě kolíbá z depresivního příběhu ztracené a uvězněné sovy do klasicky naivního animáku. Je to tak, jak napsala spousta přede mnou, Snyder točil animák, ale zřejmě si nebyl úplně jist, jakou věkovou kategorii tím vlastně chce zasáhnout, část filmu působí spíš pro starší kategorie, ale následně si Zack uvědomí, že je přeci jen ten film zatím moc ponurý, a proto tam rychle naprosto nevysvětlitelně obživí malou sovičku, aby se přeci jen neřeklo a film šel i lépe naodbyt. Z mého pohledu zatím nejslabší Snyderův film.

Lovec trolů (2010)

Zatracená pecka. I tento horor je točený na obyčejnou kameru jako například Záhada Blair Witch, španělská zombie záležitost REC nebo Cloverfield. Ovšem hned nazačátku si Trolljegeren z mediální kampaně Blair Witch vystřeluje a v podobném duchu se nese celý film. Tento film je nutno brát s rezervou a mít smysl pro humor. Pokud budete očekávat intezivní napětí a strach jako třeba v případě REC, budete neskutečně zklamaní. Ovšem stejně jako v REC, i zde tvůrci vynechali jakýkoliv soundtrack a spolehli se pouze na zvuky. A udělali dobře. Protože ozvučen je film skvěle a v nočních scénách v lese na velkém plátně pár vteřin dokonce dokáže navodit mírnou dávku strachu. Samozřejmě do chvíle, než se objeví první troll :)) P.S.: Závěrečný souboj s obrovským trollem je zatraceně dobrá podívaná! [MFF KV 2011]