Kikudžiro (1999)

Krásný film. Rozhodně se mi ze všech zhlédnutých filmů od Kitana líbil nejvíce. Přitom právě Kikudžiro se žánrově od filmů Takeshiho KItany liší nejvíce. Nenechte se zmást, na Yakuzu taky dojde ba pouze epizodicky. Kitanův rukopis je opět znatelný, pomalé, poetické plynutí děje a tentokrát zapojuje bizarní vedlejší postavy a zábavnou road movie, které je rozděleno do epizod. Kitano skvěle balancuje s dávkou humoru, vážnosti a ryzí krásy. Do toho návykovou hudbu a máme tu japonského Kolju za plný počet :) Doporučuji ke zhlédnutí!

Úlovek (2009) (seriál)

Klenot, na který jsem narazil čirou náhodou. Myslím si, že další důkaz o skvělé formě britské televize by měli vidět především fanoušci herce Toma Hardyho, protože pokud považují jeho výkony v Lawless nebo Warrior za vrcholné, pak po zhlédnutí čtyřdílného seriálu asi rychle změní názor. Rozhodně doporučuju ke zhlédnutí! Diamant bez jediného kazu. Atmosférická pecka s naprosto animální postavou v hlavní roli, ze které běhá mráz po zádech ;)

Planina v ohni (2008)

Tak v duelu Arriaga vs Inarritu z toho vychází nakonec lépe Arriaga. Jeho scénáristický um se nepopře a jeden z mých nejoblíbenějších scénáristů si svůj příběh dokázal ohlídat i na režisérské židli. Doufám, že další počiny bude Inarritu točit opět se scénářem od Arriagy, protože se v Biutiful jasně potvrdilo, že ačkoliv je výborný vypravěč, stavby příběhu není jeho silná stránka. Spálené životy jsou krásný film se silným obsazením, uvěřitelnými výkony a atmosférou, která se line všemi příběhy od již zminovaného scénáristy a debutujícího režiséra. Jedinou výtku bych měl asi k hudbě. Nemyslím si, že je tohle druh filmů ,do kterých by se měl dnes již megalomanský Hans Zimmer cpát :) Santaolla je podle mě lepší volba.

Až vyjde měsíc (2012)

Pravděpodobně nejlepší film, který jsem od Andersona zatím viděl. Silně vymazlený retro look podpořený špičkovým hereckým souborem, kamerou a ryze originálním režisérským rukopisem vytváří jeden z indie filmů roku. Pro fanoušky režisérovy tvorby povinná návštěva kina. Nezasvěcení můžou zkusit dát Andersonovi šanci, bud si ho zamilujete nebo od něj nebudete nikdy chtít vidět nic víc. P.S.: Ani po druhé projekci film nepřestává bavit :)

Divoká stvoření jižních krajin (2012)

Nejlepší film, který jsem letos na filmovém festivalu v Karlových Varech viděl. Je to sice silně subjektivní, ale od debutu mladého režiséra Bena Zeitlina jsem dostal přesně to, v co jsem doufajíc vyčkával frontu na jedinou projekci. Stálo to za to a vím, že film minimálně ještě jednou spíš dvakrát uvidím. Quvenzhané Wallis bude jednoho dne velká paní herečka a já musím konstatovat, že mě film ve vydírajícím závěru emocionálně sejmul. Zeitlin skvěle zobrazuje hranici mezi dětskou fantazií opředenou naivitou a dospěláckou realitou, která je zasazená do divokých koutů Louisiany. Během 91 minut rozehraje mladý režisér silnou paletu emocí, mikro příběhů, bizarních ale uvěřitelných postav a především nám ukáže krásný příběh mladé Hushpuppy v jejím obtížném období dospívání a uvědomování si sebe sama. Nádherný soundtrack skvěle dokresluje podbízivou a v závěru trochu agresivní emociolnální stránku. Přesto se pro mě jedná o velmi silný, intenzivní a nádherný film. Těším se na další Zeitlinovy projekty! Rozhodně doporučuju ke zhlédnutí. [MFF KV 2012]

Hon (2012)

Precizní skandinávsky chladná a přitom nesmírně emotivní podívaná s brilantním Mikkelsenem a charizmatckým Bo Larsenem, která ve vás zanechá silnou škálu pocitů a emocí. Filmu nemám co vytknout, jen jsem si ze začátku obtížně zvykal na kameru, která během dialogů nepříjemně přibližuje obličeje hlavních akterů, ale kromě kamery naprosto špičkové drama, které musíte vidět! Těším se na druhou projekci. [MFF KV 2012]

Zátah: Vykoupení (2011)

WOW! Šílená asijská řezničina, kde se nikdo nešetří. Béčkový příběh, jeden malý twist na závěr, typický hlavní hrdina a hromady kriminálníků, kteří čekají na výprask. Dech beroucí choreografie, Gareth Evans střídá frenetické přestřelky s boji mačetou a posledních cca. 20-30 minut patří už jen závěrečnému souboji holýma rukama. Soundtrack má na svědomí Mike Shinoda z Linkin Park a vše sedí, jak má. Spousta lidí kritizuje plytkost děje, ale myslím, že by bylo dobré si uvědomit, že na to se v Raid opravdu nehraje. Akce je úžasně sestříhaná, natočená a především předvedená. Násilí zobrazeno věrohodně a motivace hlavního hrdiny více než očividná. Klenot bojového žánru. Víc takových! Vřele doporučuji fanouškům akčních filmů nebo lidem, kteří nemají tendence film vypínat při první kapce krve, protože zde na pár kapek přeci jen dojde :)

Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Láska na první pohled. Asijské animované tvorbě jsem se vždy z nesmyslných důvodů vyhýbal a čas si udělal pouze na skvosty od všemi (a právem!) uznávaného Hayao Miyazakiho nebo klasiku Ghost in the shell, ale většina anime pro mě zůstala neprozkoumána. Jsem rád, že jsem začal právě u seriálu Death note, který si mě získal už prvním dílem. Bavilo mě sledovat celých 37 dílů Lightův vývoj od zprvu racionálně infantilního a nadmíru inteligentního studenta po chladnokrevně vypočítavého poloboha. Tvůrci odvedli na Death note ohromný kus práce, propletené vztahy jednotlivých postav, desítky zvratů a vedlejších postav a především geniální boj mezi Lightem Yagamim a geniálním detektivem "L". Možná bych se Arakimu a Hiraovi dalo vytknout někdy až přehnané komplikování děje a v určitých epizodách moc zbrklé přidávání nových postav. V určitých pasážích seriálu divák tápá, kterým směrem se děj a hlavní zápletka zrovna ubírá a rozřešen příjde až s Lightovým vysvětlením jeho postupu a myšlení. Přesto považuji Death note za jeden z nejlepších seriálů, co jsem měl zatím možnost vidět a děkuji, že právě tato droga mě donutila prozkoumat krásný žánr japonského anime a těším se na další kousky. Momentálně se chystám na Monster a Hellsing. Doporučuji.

Avengers (2012)

Ačkoliv jsem nikdy nebyl velký fanoušek komiksových hrdinů a Marvelu obecně, tohle byl krásný dárek a Whedon jako režisér mě velmi mile překvapil. Abych byl upřímný, nikdy jsem moc nevěřil, že by se režisérovi podařilo vytvořit z osobitých hrdinů ucelený tým, který by fungoval dohromady a jednotlivé postavy nevyčnívaly, a to se mu skutečně povedlo. Očekával jsem, že většinu prostoru pobere Downey jr. se svým za každou cenu vtipným Tony Starkem, ale nestalo se tak a pomyslným hrdinou číslo jedna se zcela zaslouženě stává mírně nevýrazný, ale jistě skvělý herec Mark Ruffalo se svým mnohem výraznějším Hulkem. Nepamatuju si, že by někdy film od Marvelu byl nacpaný akcí k prasknutí. Avengers jsou pro mě zatím nejhezčím překvapením roku. Chemie mezi postavami funguje, triky více než solidní, příběh na blockbuster obstojný a pro fanoušky komiksů a Marvelu kult. Ano, je to jednodušší a prostější než X-meni, ale film jsem viděl 2x během jednoho týdne a filmu se nemůžu nabažit. BR verze bude doma co nevidět. Rozhodně doporučuju!

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Měl jsem velké obavy, jestli Prušinovský převedení konceptu na velké plátno zvládne a povedlo se! Dlouho jsem přemýšlel, co by se filmu dalo vytknout, ale vážně mě nic nenapadlo. Obsazení Krobota byla chytrá volba, nevrlému Hnátkovi a celému Okresním přeboru dodává naprosto nový rozměr. Hlavní dějovou linku kolem Pepika obohacují vedlejší postavy a celé Houslice dobře známé ze seriálu. Nemyslím si, že by některé postavy Prušinovský vyloženě odflákl. V současném dezolátním stavu českých komedií/tragikomedií svěží zpestření. P.S.: Pro fanoušky seriálu ve filmu čeká spousta perfektních scén a gagů "Tohle není hra pro tebe, jdi hrát automaty" :)