Pasažéři (2016)

V poslednej dobe akoby sa s podobnými snímkami roztrhlo vrece. Mne osobne mnoho pasáží pripomínalo excelentný film Gravity. Tuna však režisér vsadil viac na romantiku a city a to bol veľmi chytrý ťah, čo odcení najmä dámska časť publika. Do urcitej časti má film oslovil aj na zisk plného počtu, aj keď sa dej rozbiehal len pomaly (priznám sa, že už som aj prestával dúfať v nejakú akciu). Ako náhle dej začal gradovať oveľa rýchlejšie dobrý dojem sa začal vytrácať. Premyslené scény nahradili otrepané hollywoodske frázy a scény. Do poslednej polhodiny boli vtrepané samé sklamania, problémy a ich "nečakaný" dobrý koniec. A z hlavného hrdinu sa razom stala šípková ruženka.

Ostrov (2005)

Veľmi sa mi páčila myšlienka tohto filmu, keďže podobné typy, kde režisér ukazuje, že zvedavosť z nás robí ľudí a umožňuje sa brániť voči akémukoľvek útlaku, milujem. Veď v poslednej dobe ich aj je akosi dosť :) Každopádne dobrú myšlienku mi kazil podľa mňa veľmi slabý strih a kamera. Niektoré scény boli zasa moc prehnane nerealistické. Nemyslím tým vlaky, ktoré levitovali nad zemou, veď o 10 rokov neskôr sa ukázalo, že už to nie je celkom nonsens :) Ale keď utečie človek, ktorý videl celý svoj život len múry jednej budovy a zrazu nasadne na "černou vosu" a už vie ako ju ovládať a unikať na nej pred skúsenými zabijákmi dokonca úspešne....to trocha režisér prestrelil, ale okej patrí to k podobným akčným trhákom, na mňa to však pôsobilo rušivo. Škoda tých pár chýb, pretože myšlienka bola vynikajúca. Ak by sa dalo určite by som dal viac ako 60%, pretože si mysím, že na hodnote ubral aj časový sklz 10 rokov, s ktorým som tento film pozeral.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Na tomto filme sa mi najviac páčilo jeho spracovanie. Režisér vynikajúco zvýraznil každý dôležitý okamih, a to nielen hudbou, ktorá bola podľa mňa absolútna špička medzi filmami, ale aj spomalenými zábermi presne tam, kde treba narozdiel od rôznych B-čkových filmov. Spôsob, akým sa tu prezentoval Gerard Butler bol takisto pôsobivý a myslím si, že je to jeden z jeho najlepších výkonov. Určite sa oplatí pozrieť si tento film viackrát.

Enderova hra (2013)

Vynikajúce vesmírne pozeranie. Film plný vizuálnych efektov a postavený na veľmi vysokej úrovni spracovania. Na tom by však nebolo nič zvláštne, keby režisér nezvolil také rýchle dejové tempo, ktoré nepustí diváka spred obrazovky. Koncové scény režisér vynikajúco zdramatizoval a zahral aj na citlivú strunu. Trošku som sa bál, čo s filmom spraví tak malý vekový priemer hlavných postáv, ale minimálne to na mňa nepôsobilo rušivo. Celkovo hodnotím tento film veľmi pozitívne. Jeden z najlepších sci-fi v poslednej dobe.

47 róninů (2013)

Veľmi pôsobivý snímok o legende, ktorá ovplyvňuje Japonskú kultúru. Celý čas panovala vynikajúca atmosféra a sem-tam sa objavil aj humor.Nikdy som moc nemusel tieto filmy z historického prostredia Japonska, ale tu to bolo sfilmované tak, že má to dokázalo zaujať. Výkon Keanu Reevesa má veľmi potešil a sám som zvedavý ako sa zhostí aj režisérskej úlohy v podobnom filme.

Gravitace (2013)

Zo začiatku ma to nejako nechytalo za srdce a myslel som si, že to vypnem. Potom však konečne nastala žiadaná akcia, ktorá ma donútila položiť ovládač. A neurobil som chybu. Postupne som nasával vynikajúce spracovanie tohto vesmírneho divadla. A všetko vyvrcholilo na konci. Finálna scéna sa podľa mňa ani nedá ohodnotiť slovami :) Od Cuaróna som toho moc nevidel, ale od teraz si pozriem každý jeho film. Kruh uzatvára veľmi dobrý soundtrack v celom filme.

V jednom ohni (2008)

Tento film ma dokázal veľmi dojať. Akurát to trochu pokazil fakt, že to bolo natočené ako z rozprávky. Naopak to poukazovanie na dôveru sa mi od režiséra páčilo. Ak by sa toho ujal trochu režisér, vložilo sa do toho viac peňazí a vybralo lepšie herecké obsadenie, mohol z toho byť neuveriteľne nádherný film, aj keby sa nestal zrovna trhákom kín.

Riddick (2013)

Tu treba pochváliť hlavne vynikajúci výkon Vin Diesla a veľmi dobre spravené efekty. To bolo asi všetko, čo sa mi na tomto filme páčilo. Strašné ale ozaj strašné klišé. Len Vin Diesel dokáže byť v jednej chvíli na hrane života a smrti a v druhej už bojovať s onými grotesknými monštrami. Dej ma absolútne nezaujal, prišlo mi to až moc umelo vytvorené. Twohy tento film podľa mňa zbytočne naťahoval a kratšia dĺžka filmu by pomohla k lepšiemu hodnoteniu.

Území mrazu (2013)

Priznám sa, že od tohto snímku som čakal menej ako som nakoniec dostal. Aj keď to nie je film, ktorý by trhal rekordy v kinách, ale námet ma ohúril. Spraviť niečo podľa skutočnej udalosti a na spomienku obetiam ni je jednoduché. Tu mi však chýbali emócie, ktoré by v takomto príbehu nemali chýbať. Až na jednu scénu, kde Hudgens, ktorá ani nevedela, čo od života chce videla uprostred mesta losa. Inak veľmi kvalitne podané herecké výkony a sympatický soundtrack. Škoda len toho, že to režisér natočil ako klasickú kriminálku.

Don Jon (2013)

Veľmi som sa tešil na tento film, už len preto, že ho režíruje Gordon-Levitt. Ukázal tu, že nie je len dobrým hercom, ale aj o nič menej horším tvorcom. Síce som bol trocha sklamaný z druhej polovice filmu, lebo tá sa už začala uberať trocha iným smerom ako naznačoval trailer, ale to je len subjektívny názor. Škoda výberu mne osobne nesympatickej Juliane Moore. Ak by túto postavu zahrala o niečo viac sexy herečka, prilepšilo by to u mňa na celkovom dojme. Gratulujem Gordonovi-Levittovi za úspešný vstup medzi režisérov. Tu ukázal, že vie vyprodukovať naozaj originálnu myšlienku.