• Pohádka
  • Hudební

Netopýr (1981) (TV film)

Dnes již klasická TV inscenace klasické operety, zřejmě té vůbec nejznámější a asi i nejlepší a nejzábavnější. V rámci tehdejších možností ČST se asi podařilo maximum: slušná, i když trochu "papundeklová" výprava, výborná choreografie, líbivé kostýmy. Herci hrají a zpívají (pochopitelně na playback) jako o život a tak skvěle, že už díky tomu musí inscenace zabrat i u těch, kteří se při slově "opereta" osypou. Perfektní režie, která vyvolává dojem, že všechno bylo předem dokonale nazkoušeno do toho nejmenšího detailu (timing!). Hana Maciuchová a Josef Abrhám jsou opravdu neodolatelní. Rodinné stříbro České televize, které by mělo určitě vyjít na DVD!

Ta třetí (2001) (TV film)

Ačkoli L.Vondáčkovou jako herečku nemusím, tady je výborná tak, že její výkon považuji za nejlepší ve filmu vůbec. Kvalitní scénář, podmanivá retroatmosféra. Nejlepší Kleinova práce po roce 2000. To jsme ještě nevěděli, že nás v budoucniu oblaží blákotami typu "Cukrárna"....

Náhrdelník (1992) (seriál)

Ten scénář opravdu nápady nehýří. Je to vážně škoda, že se nenašel schopnější autor - zvláště jde-li o takhle nákladný projekt. Hodně zachraňuje výprava, herci a vysoce profesionální režie Františka Filipa. Hodnocení na ČSFD dává jasný verdikt: průměr. Myslím ale, že diváci si seriál dost oblíbili, protože se - na rozdíl od mnoha jiných - pravidelně vrací na obrazovky a vždy má slušnou sledovanost. Na 4 hvězdy seriál hodnotím mj. kvůli hudbě a režii a hlavně díky L.Šafránkové, která celý seriál nese na svých bedrech a v ústřední roli je zcela suverénní.

Anděl Páně (2005)

Tato pohádka má v sobě typicky ryze české rysy, které zřejmě pochopí zase jen Češi (testováno na kamarádech z různých koutů Evropy, ale u nikoho bohužel nijak zvlášť nezabrala). Nic to nemění na tom, že - až na pár nelogičností naznačených v jiných komentářích tady - je opravdu povedená a "požehnaná". Skvělí herci, krásná Šumava a Bokova úžasná hudba, která film občas vynáší do nejvyšších sfér. Bezprostřední závěr, kdy k Ježíškovi přicházejí tři mudrci/králové, je hrozně dojemný. Hurá, je tady nová vánoční klasika!

Sondheim: A Celebration at Carnegie Hall (1993) (TV film)

Nepochybně dosud největší a nejlepší oslava Sondheimovy hudby. Na newyorském "Olympu", v Carnegie Hall, se sešly tehdejší největší herecké a muzikálové hvězdy a na koncertu představily výběr z toho nejlepšího z Mistrovy tvorby. Asi nejvíc na sebe upozornily Liza Minelli (Back in Business, Old Friends), Glenn Close (božské Send in the Clowns z „A Little Night Music“). Královnou večera je pro mne Bernadette Peters (Not A Day Goes By a závěrečné Sunday). Pro příznivce muzikálu patří tento koncert k povinným záležitostem!

Sunday in the Park with George (1986) (TV film)

Sondheimův nejosobnější muzikál a neoddiskutovatelný opus magnum. Úžasná hudba i libreto o umění a hledání vlastního výrazu a cesty, naprosto originální scénický design, zcela uchvacující na konci prvního dějství, kdy George dokončí svůj obraz. Těžko popsatelný zážitek! Výkony Mandyho Patinkina a Bernadette Peters se už dávno zapsaly do historie hudebního divadla. Muzikál dostal 2 ceny Tony, Pulitzerovu cenu a Cenu sdružení newyorských kritiků. To, že byl natočen pro televizi a později vydán na DVD, byl opravdu záslužný čin!

S nejlepšími úmysly (1992)

Méně známý film - velká škoda! Už pro ten scénář, který je mimořádně kvalitní (naštěstí je dostupný v češtině v knižní podobě; název: „Dobrá vůle“). Film sám doplácí na to, že je sestřihem TV série, která je mnohem propracovanější a logičtější, i když po režijní stránce je to jen průměr. Pernilla August a Samuel Fröler jsou ovšem skvostní. Díky jejich výkonům nelze dát méně než 4 hvězdy.

Paví pírko (1987) (TV film)

Po léta pozapomenutý koprodukční film, teprve v roce 2009 opatřený českým dabingem (který je daleko horší než původní slovenské znění). Pohádka s filozofickým přesahem určená spíše pro dospělé a starší děti, kterým nedostatek vnější akčnosti bohatě vynahradí krásný, málem shakespearovský text dramatika Josefa Topola, který si pro něj vypůjčil několik motivů z Erbenových pohádek. Absolutorium si rozhodně zaslouží spojení hudby (V.Godár, C.Débussy) a slova místy připomínající melodram, rafinovaně zvolené, mimořádně fotogenické exteriéry (Středohoří, Kost, Zvíkov, Most…) v různých ročních obdobích a opravdu dechberoucí kostýmy J.Jelínka (evidentně inspirované ilustracemi v pohádkových knížkách z konce 19.století) a vůbec celá – a důsledně dodržovaná! – „gotická“ stylizace. Královský pár je dokonalý, E.Vejmělková jako princezna je krása sama. Pohádka zase trochu jinak, dle komentářů tady uvedených ale určitě ne pro každého…

Jarní vody (1989)

Průměr, nic víc. Úžasné kostýmy, super exteriéry (natáčeno mj. u nás!), typově výborně zvolení herci, ale režie naprosto sterilní a nenápaditá. Závěr filmu, kdy hlavní hrdina bloudí benátskými paláci v době karnevalu, asi měl být hodně „umělecký“ a „dušezpytný“, ale působí dost násilně a manýristicky. Ani se nedivím, že film zapadl (pokud vím, na DVD vyšel pouze na Regionu 1). Starší verze této Turgeněvovy novely v režii Kršky (Olmer, Fialová,…) je mnohem šťavnatější a předloze věrnější. Máte-li ale rádi zfilmovanou klasiku, Timothyho Huttona a chic kostýmy, Skolimowského verze za zhlédnutí určitě stojí. Ale Krška je lepší.

Krajinou ticha (2009) (TV film)

Moc pěkné, šlo to pod kůži. Pokud smyslem pořadu bylo, aby se divák při sledování TV na chvíli zastavil a zamyslel se sám nad sebou a vychutnal si originální kameru, pak se to podařilo dokonale. Nevím ale, kolik diváků je dnes něčeho takového schopno. Mně se to díky filmečku povedlo a za to posílám jeho tvůrcům velký dík!