• Pohádka

Ať žijí duchové! (1977)

Viděno po x letech. Zklamání, nelíbila se mi hudba ani dětské výkony. Sovák se ve své roli očividně necítil dobře. Připojuju se k těm, kteří nechápou, co je na tomto dílku tak skvělé. Bylo natočeno mnoho daleko povedenějších dětských filmů.

Modrá nota (1991)

Jedno je jisté: není to jeden z tuctových životopisných filmů o skladatelích. On to vlastně ani není životopis a hudba, která ve filmu zní neustále, nutně po čase leze na nervy. Obdivuhodně vedení a sehraní herci, vizuálně úžasné, ale... nevím, jestli ta dávka afektu není až příliš velká. Pauz, kdy si od ní divák odpočine, je ve filmu pomálu. Spíš divadlo než film.

Poslední útěk Jeronýma Pražského (2018) (TV film)

Nebylo to ani drama ani dokudrama. Herci výborní, dělali, co mohli, ale nemohlo to pořádně fungovat, když dialogy tak šíleně šustily papírem. Přepálená stopáž, spousta zbytečností. Myslím, že i volba některých výrazů byla hodně diskutabilní, ale anachronický jazyk je v poslední době bohužel spíše norma. Shrnuto: divák se sice něco dozvěděl o J.P., ale pochybuji, že se díky tomu pro jeho osobu nadchnul a začal se o ni blíž zajímat. Je to docela škoda.

Inspektor Max (2018) (seriál)

Seriál se mi hodně líbil, jen mi trochu vadily ostré střihy z komediální polohy do krutého násilí, které se nevyhnulo ani nejbližším Zoliho. Kukura a Hájek byli skvělá a zábavná dvojka, bavil mě i Bareš a Brodská. No, a teraz si hádam pôjdem pustiť toho Duchoňa...a pekne ho počouvat!

Mladý Karl Marx (2017)

Zajímavý film, který se sice neobešel bez podbízivých vějiček (Marx v nedbalkách), ale jinak to mělo atmosféru a poutavý scénář. Vyloženě mi vadil jen neumělý překlad, v němž se objevilo několik slov a frází, které v polovině 19. století nemají absolutně co dělat. Za to ale tvůrci filmu nemůžou. Rozhodně film, který stojí za vidění.

Trojí život (2018) (TV film)

Když herec píše pro herce a umí to, obvykle to dobře dopadne. Tohle je ten případ. Opravdu vtipná komedie v americkém duchu držela zvolenou nadsázku až do úplného konce (nechápu, jak to někdo mohl brát vážně a pohoršovat se, že je zápletka nemorální) a herci ve svých rolích očividně cítili dobře. Režie invenční a suverénně bezchybná. Vzniklo svěží dílko, za který se žádný ze zúčastněných nemusí stydět. Možná by to dokonce sneslo i velké plátno – na rozdíl od mnoha neuvěřitelných srágor z posledních let (mluvím o českých „filmových komediích“).

Dabing Street (2018) (seriál)

Seriál, který bohužel nesplnil má očekávání, ale nemohu ho hodnotit jako průměrný. Myslím, že děj by se dal smrsknout tak do 6 dílů, takhle neměly některé žádný tah na branku a zbytečně se táhly.

Inspektor Max - Dobrák od kosti (2018) (epizoda)

Dobrý díl s několika velmi zábavnými momenty. Stále si těžko zvykám na titulkový song, ale snad se to časem poddá.