Švindlíři (2003)

Sympatický snímek na pomezí komedie a dramatu, který dokazuje, že Scott je stále ve formě a obejde se i bez velkolepých blockbusterů. Dokáže dojmout i pobavit, s minimem prostředků navozuje maximum napětí i nějaký ten jemný humor. Herci jsou slušní, Cage už začíná být trochu okoukaný, ale předvádí dobrý výkon a to hlavně ve chvílích kdy mu "rupne v bedně." Závěr mě navíc vážně překvapil, nesouhlasím s nějakou překombinovaností, vše do sebe skvěle zapadá. Hodně silné 4*

Soumrak mrtvých (2004)

Je to velmi vtipné a dobře natočené. Tvůrci měli evidentně dost jasnou představu o tom co točí, akční záběry z Shaunova nudného života jsou dokonalé. Zvláštní je, že největší sranda je to prvních třicet minut, když na scénu nastoupí zombies, jde veškeré, do té doby vcelku seriózní chování hlavních hrdinů, stranou a stává se z toho taková zmatená, ukřičená šílenost. Díky svižnému tempu a neustálému nadhledu mi to připomnělo Return of the Living Dead, hlavně druhý díl. Jestliže první hodinu vidím jako bezchybnou zombiárnu a má u mě plný počet hvězd, tak závěrečná třetina v baru vše strhává. Autorům došly nápady, vtipů už je jen pomálu a nastupují vážnější, často zbytečně sentimentální témata....a navíc ta scénka kdy si zombíci doslova rozeberou jednoho chlapíka na kousky by se mi moc líbila třeba v novém Dawn of the Dead, sem mi ale vůbec nepasuje. Závěr bych tedy hodnotil tak za dvě hvězdy a to jen proto, že zombie filmy mám hodně rád. Velmi kladný dojem z první hodiny naštěstí přebíjí to slabší. Herci jsou skvělí, Simon Pegg se pro roli Shauna narodil, už kvůli nim a kvůli zajímavému žánrovému propletení romantiky, zombies a komedie stojí Shaun of the Dead za shlédnutí.

Visitor Q (2001)

Při sledování jsem si vzpomněl na jinou filmovou zvrhlost - Ken Park. Oproti prasečině Larryho Clarka má ta Miikeho jasně navrch. Visitor Q má alespoň nějaký příběh, díky kterému drží jakž takž pohromadě. Perverznosti jsou dávkovány s narůstající nechutností - od "neškodné" soulože otce s dcerou až po nekrofílii. Takové scény ale nepůsobí nějak samoúčelně nechutně a to přesto, že Miike tlačí na pilu mnohdy více než Clark. Filmu naštěstí nechybí nadsázka (které je místy až moc) a pro režiséra typický (tzn. zvrhlý) humor. Tempo je zpočátku dost pomalé, první půlka je pouze seznamovací s jednotlivými členy rodiny a s jejich úchylkami, pak vypukne něco, co jste ještě neviděli a možná už neuvidíte, proto by Visitor Q neměl uniknout vaší pozornosti.

Temnota (1982)

Formálně pečlivě vysoustružená kriminálka s pár příjemně krvavejma vraždama. Od Argenta jsem čekal trochu víc, ale závěrečný masakr (hlavně ta useknutá ruka) byl dokonalý a vraha jsem neodhalil, takže nouze o překvapení taky nebyla. Škoda že takové grády neměl i zbytek filmu, protože v prostřední třetině jsem se kapánek nudil. V mezích giallo thrilleru jde ale o docela slušný kousek, já k tomuhle subžánru nikdy moc netíhnul. Pokud jste magoři do taliánských krváků, určitě si Tenebre pusťte, bude se vám líbit, věřte mi:-) 70%

Killer (1989)

Ještě o chlup lepší než Hard Boiled, ale má jednu slabinu, kterou nemůžu odpustit ani tomuto, ani jiným filmům z HK akční elity. Režiséři jako Woo nebo Lam jsou machři přes akci, ale děj je podáván příliš zkratkovitě a odosobněně. To vadí obzvlášť u filmů Johna Woo, protože ten se o dramatičtější, komplikovanější příběh pokouší vždy. Story o nájemném vrahovi, který opečovává dívku, již omylem připravil o zrak a jeho přátelství s policistou, který mu jde po krku, by mohl být lahůdkou. Vše je ale sesekáno do pár holých frází. Vím, že je konina vytýkat těmto filmům jednoduchý scénář, když tu jde v první i v poslední řadě o akci, ale jako subjektivní výtka to platí. V případě, že vám to nevadí, je to ve svém žánru jasný pětihvězdičkový film. Já zůstanu u 4,5* s tím, že pro mě Woo svojí kombinaci dramatu a akce dotáhl k dokonalosti až v Hollywoodu v Tváří v tvář. BTW: Ve filmu je prý 120 mrtvých, to musí americké akčňáky blednout závistí, tedy vyjma Žhavých Výstřelů 2:-))

Země mrtvých (2005)

Na atmosféře si to moc nezakládá, ale starej dobrej Romero rozumí zombíkům přeci jen o trochu lépe než cucák Snyder (nic ve zlém, nový Úsvit je výborný) a dělá z nich tak trochu osobnosti, docela sympaťáky, kteří umí i trochu myslet. Romero jde ovšem s dobou a ta si žádá více akce, takže se rovnou rozlučte se scénami plíživé hrůzy. Je to hlavně svižný akčňák se zombies, dá se říct, že pro celou nemrtvou tetralogii znamená asi to co druhý Vetřelec pro tu Aliení. To samozřejmě nemusí sedět každému, ale těžko si představit, že by se u Země Mrtvých někdo z cílového publika nudil. Vyjma akce a pěkně vyobrazeného postapokalyptického světa je ve filmu spousta hlášek, drsného humoru, scénky ze "života" zombíků mají nápad a vtip a pokud vám je to stále málo, pánská část publika se může pokochat pohledem na sexy Asii Argento a dámská část se dozví...třeba jak nebezpečný může být piercing v přítomnosti chodících mrtvol.

Cela (2000)

Vizuálně krásný thriller s originální hlavní myšlenkou a trochu řídkým dějem. To se ale dá odpustit. Cela je příkladem filmu, kdy forma přebíjí obsah o tolik, že jsem si při prvním shlédnutí tu chatrnou story skoro neuvědomil. Snad jen ta Lopezová byla od tvůrců špatná volba. Ale jinak...Tarsem Singh je asi vážně trochu psychopat a Howard Shore složil správně chaotický hudební doprovod, který bych si samostatně nepustil, u filmu ale funguje báječně.

Kat (2004)

Komiks je samozřejmě mnohem větší nářez a pokud jste jej četli tak se na zklamání připravte dvojnásob. Pokud ale nečekáte víc jak zábavné akční béčko, pak vás filmový Punisher určitě uspokojí. Herci jsou velmi sympatičtí, akce sice mohlo být i více, ale o to adrenalinovější je když na ni přijde. Jonathan Hensleigh je debutující režisér a na filmu je to poznat. Možná je fandou předlohy, ale mám pocit, že při natáčení Punishera si režisérské řemeslo teprve ohmatával, protože s přibývajícími minutami je film stále lepší, vizuální stránka propracovanější a akce efektnější.Začátek u moře jako kdyby vypadl z nějaké levné telenovely, zatímco závěrečná čistka vypadá technicky skvěle. Režisér místy ani neměl jasno jaký žánr točí; tu přihodil trochu komedie, tam zase zabředl do pokusu o seriózní drama aby o minutu pozděj všechnu vážnost smetl ze stolu stoprocentně komiksovou akční sekvencí kdy se hrdinové prohazují skrz stěny domu. 3,5*

Animatrix (2003)

Stylový anime doplněk k filmové trilogii sestávající z 9 minifilmů. Téměř každá epizoda má svůj osobitý vizuální styl. Jedním z nejvýraznějších kousků je World Record, který ale nijak neoslní po stránce děje a spolu s Kid´s Story patří k tomu slabšímu z celé kolekce. Jinak si tvůrci s krátkými stopážemi poradily velmi dobře, nikterak nekrotili svou fantazii a svět Matrixu využili naplno...třeba takový Beyond o chybě v Matrixu která má za následek porušení přírodních zákonů je originální a hravý "kousek" filmového umění. Při sledování fiktivních skorodokumentů Second Renaissance musí fanouškovi poskočit srdce radostí - tohle je špičkový cyberpunk tak proč ksakru takhle nemohl vypadat Matrix Revolutions?!?

Horská hlídka (2004)

Působivé drama hlavně proto, že zcela rezignuje na patos. S postavami se tu zachází nemilosrdně...žádné oplakávání mrtvých a sentimentální řeči. Na prvním místě je snaha navodit syrovou atmosféru. A povedlo se. Nevím nakolik se film drží událostí podle kterých vznikal, ale představuji si, že tak nějak mohl dramatický hon na pytláky (a hlavně jeho vyústění) vypadat.