Gottwald (1986) (seriál)

1) Antikomunismus je státní doktrínou, tak je asi třeba přistupovat k všeobecnému hodnocení kolegů uživatelů. 2) Počítám, že z lidí, co zde hodnotili, seriál viděla maximálně třetina. 3) Pokud seriál Gottwald hodnotím ryze filmařsky, tak rozhodně nejde o tak špatné dílo, jako byl například Jakub Sklář, který má na CSFD 59%. Pro lidi, co se zajímají o československou historii, zejména rannou poválečnou, je to MUST SEE, jakkoli je k tomu třeba přistupovat s vědomím, že to je seriál o komunistech pro komunisty. Zejména poslední díl (samozřejmě o Únoru 48) je dle mého velice zajímavý.

Neodcházení (2011) (TV film) odpad!

Agitka, za kterou by se nemusel stydět ani Honza Zeman, tentokrát obrácená proti odborářům. Aneb kdo nejde s námi, jde proti nám a o takovém my ne a ne a nenatočíme žádný dokument.

Soukromý vesmír (2011)

Točit jednu rodinu 37 let je bezesporu časosběrný majstrštyk, ovšem Marcela, René a hlavně Katka, byly emocionálně mnohem vypjatější. Soukromý vesmír vedle nich proto vypadá jen jako vytuněné a uměle natažené domácí video, kde posledních dvacet minut budete zoufale koukat na hodinky. 65%

Gauneři (1992)

Ačkoli tady mají Gauneři a jsou (srpen 2011) 142. nejlepším filmem, já si nemohu pomoct, mě nezaujali. Harvey Keitel, Tim Roth a Steve Buscemi sice hrají parádně, ale celkově mi to spíš připomíná divadelní inscenaci, do které se navíc nehodí brutální výjevy Quentina Tarantina. Za mě z milosti 50%.

Náš vůdce (2008)

Zajímavá studie manipulace s davem v prostředí moderního liberálního Německa, aneb mladý kantor dokazuje, že ani Němci, šedesát let vychovávaní v protifašistickém duchu, nejsou imunní vůči diktatuře. Z Našeho vůdce dýchá atmosféra Kultu hákového kříže, přesto ho však schématičnost sráží o level níž. 70%

Lidice (2011)

Stejně jako Tmavomodrý svět, i Lidice jen tak "kloužou" po povrchu tématu, ale ke kořenům se přes všechnu snahu nedostanou. Většinu stopáže Vás čeká česká polistopadová filmová průměrnost, výjimkou jsou dvě silné scény. Kdyby si autoři nepomohli silným historickým tématem, šlo by o zcela zapomenutelný film. 60%

Dr. Ludsky (2011) (seriál)

Stejné typy herců, stejná struktura dílu, stejná prostředí a některé vyloženě okopírované scény. Přesto by se na to dalo koukat, být to v originálním znění. Ovšem křečovitá snaha "musíme mít hlas Dr. House" (a proto to musíme předabovat celé) z toho dělá zbytečnou frašku. CZ verze 45%, originál +10%.

Syriana (2005)

George Clooney & Matt Damon vypráví příběh o špinavosti boje o blízkovýchodní ropu a o generacích muslimů, kteří díky tomu vyrostli do bídy, z níž pramení vztek a přirozený odpor. Skvělý scénář je postavený na knize bývalého agenta CIA Roberta Baera, kterou jsem četl a také doporučuji. Pro normálního diváka je Syriana za 75%, pro mě 90% díky silnému sociálně-politickému náboji.

Che Guevara (2008)

Fantastický Benicio del Toro ve své životní roli revolucionáře, který žil a zemřel pro myšlenky rovnosti a bratrství mezi lidmi. Ačkoli měl Soderbergh těžkou pozici kvůli scénáristickým mantinelům životopisného žánru, popral se s tím dobře i s pomocí flashbacků. 80%.

Carlitova cesta (1993)

K nejlepším nástupcům legendárního Kmotra patří kromě Scarface ('84), Godfellas (90') a Casina ('95) i Carlitova cesta, vyprávěná hlavním hrdinou, kterého ztvárnil nezapomenutelný Al Pacino. Skvělý příběh, podbarvený výbornou hudbou, Vás nenechá vydechnout až do neočekávaného finále. Pro fanoušky mafiánských filmů povinnost. 92%