Blade Runner (1982)

Ťažko sa píše komentár k najobľúbenejšiemu filmu. Nakoľko to vždy skončí len pri tom: Och!... to bolo super a Ach!... bez toho by som si to nevedel predstaviť. Napriek tomu sa pokúsim s malou dávkou nadhľadu (lebo musíte pochopiť je to srdcovka) prizrieť na jeho strastiplnú cestu na plátna. V dokumente o vzniku filmu Dangerous Days: Making Blade Runner sa dozvieme, že film bol vo svojich verziách (doteraz sú celkovo štyri) dotváraný tak, aby sa sprístupnil čo najširšiemu publiku. Nakoľko jeho ranné verzie neposkytovali dosť informácií pre diváka neznalého predlohy Snívajú androidi o elektrických ovečkách/Do Androids Dream of Electric Sheep Do Androids Dream of Electric Sheep? aby pochopil dej a tak mohol zdielať nadšenie a uspokojenie z diela ako celku. Išlo predsa o dielo, ktoré nebolo ľahko stráviteľné ani v jeho knižnej podobe a o to sa postaral jeden z najlepších spisovateľov Sci-Fi Philip K. Dick. Úpravy sa diali vkladaním komentárov na hovorených Harrisono Fordom alebo vystrihovaním scén, ktoré boli mätúce poprípade ich dorábaním. Nič neobvyklé poviete si, ale v tomto prípade sa dorábanie na krátkosť času dialo bez prítomnosti režiséra, ktorý na dôvažok s komentármi od začiatku nesúhlasil. A prečo? Lebo zasahovali do pasáži, určených na nasávanie atmosféry vychádzajúcej z prebiehajúceho deja a dominovanie scény hudbou. Samozrejme sa umelci ako Ridley Scott, snažia ako sa len dá vyhýbať vmešovaniu do ich umeleckého zámeru. Nakoniec, ale film vyšiel a čo sa nestalo nemal ten úspech ktorý si zaslúžil. Stačil, ale osloviť dosť ľudí aby sa vytvoril kult, pretrvávajúci dodnes. Samozrejme film je hodnotný po všetkých stránkach a ovplyvnil veľa začínajúcich režisérov ako je Guillermo del Toro, ktorý tvrdí, že mu zmenil život. Ako aj mne.

South Park: Peklo na Zemi (1999)

Menej a film a viac muzikál. Melódia a texty sú chytľavé a vo väčšine prípadov aj zábavné. Celý film je výsmech akože dobrých mravov americkej spoločnosti. Produkujúcej násilie a hnus v každej podobe ale neustále moralizujúcej celý svet. Taktiež sa dá film vidieť ako veľká prča pre dospelých so znalosťami amerických reálií a hlavne zábavného priemyslu.

Wrestler (2008)

A je to tu Rourke opäť exceluje a vytvára postavu, s ktorou žijete a trpíte. Od Angel Heart cez Sin City k Wrestlerovi sa dostal jeden z drsných hercov Hollywoodu so srdcom až k charakternej role. Tá je mu písaná na telo a Rourke sa v nej pohybuje ako v druhej koži. Napriek svojmu skoro dokumentárnemu spracovaniu má dej a spád, ktorý vás nepustí.

Iron Man (2008)

Nehrdinský hrdina ala Temný rytier len bez mladíckej nerozvážnosti batmanovho charakteru sa prezentuje v tejto verzii Iron Mana. Veľké šance komiksovej kinematografii dnešného Hollywoodu nedávam napriek tomu tento kúsok ukázal nového hrdinu a RD jr. zapadol a Stark v jeho podaní je sebecký, nacistický pôžitkár s macatým kontom ale našťastie aj s genialitou, ktorá mu zachráni život. Film sa podaril a preto odporúčam.

Periskop nahoru a dolů (1996)

Uznávam nie je to žiadne veldielo, ale každý raz a nebolo ich málo som sa královsky pobavil. Napodobovanie velryby a hlavne čo tomu predchádza ma vždy prinúti až k plaču. Gagov je tu proste ako na roztrhanie. Nerád by som ich tu vymenovával aby som niekoho nepripravil o zážitok.

Brazil (1985)

Vrtošivé sci-fi s imagináciou génia bravúrne zinscenované a takisto zahrané. Podľa mňa je to predohra k Twelve Monkeys samozrejme nie dejová ale tvorčia. Do filmu som zavŕtaný ako de Niro do potrubí a hadíc v byte Sama Lowryho (Jonathan Pryce).