Happy Feet 2 (2011) odpad!

Presvietené až sa mi ježili všetky chlpy. Spracovanie sa dalo ale inak veľká hrôza a už nechcem zažiť znovu. Je to ako sledovať koncert gospelovej skupiny a počúvať moralizujúce kázanie od dvojročného.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Dialógy na úrovni reklamných spotov nevedeli rozhýbať ani už tak priemerným výkonom herci. Veľa krvy, vnútornosti a pušného prachu proti bande skrachovaných ježibáb. Čo sa týka spracovania vyskytujú sa tu už tuctové efekty spomaľovania, sledovanie striel a efektné porciovanie. Čo oceňujem sú efektné zbrane a pár fórikov ako Janko cukrovkár a sidekick ako nadržaný pubertiak. Nebyť prvoplánového scenára pre jednoduchších a hlášok ˝you are fucking kidding me˝ mohlo to dopadnúť trochu lepšie, ale to by sme museli z Wirkola napoly urobiťGuillerma del Tora a Guy Ritchieho.

Malý velký muž (1970)

Nezameniteľné stvárnenie života a filozofie indiánov severnej Ameriky prelínajúc sa s osadníkmi, kavalériou Custra a všetkým čo tvorilo divoký západ. Ľudské bytosti prijímajú medzi seba osirelého chlapca a vychovávajú ho ako jedného zo svojich. Puto medzi náčelníkom a bielym chlapcom je silné a ťahá ho, vracať sa k adoptívnemu domovu Čejenov. Pamätná veta náčelníka ˝Old Lodge Skins˝-˝Stará Vigvamová Koža˝ (akých je vo filme niekoľko) odchádzajúceho na onen svet ˝No, kúzlo niekdy zaberie a niekedy nie˝ je aplikovateľná v rôznych životných situáciách. Netypický prístup k westernu vládne celému filmu aby ho posunul k tomu, o čo by sa mali pokúšať všetky westernovky. O niečo podobné sa pokúša aj Mrtvý muž/Dead man aj keď trochu mystickejšie a bizarnejšie.

Poklad byzantského kupce (1966)

Príjemná krimi komédia s plejádou vynikajúcich hercov. Komediálne kraľuje Lipský. Sovák s presvedčivým hereckým výkonom. Filmu nechýba ani napínavý kriminálny prípad, ktorý je nekonvenčne riešený s pomocou postavy stvárnenou Vránovou. Čerešničkou na torte je otec postavy Vránovej Jozef Kemr s nekompromisným prístupom.

Iron Man 3 (2013)

Temnejší ale aj komickejší ako jeho predchodcovia. Stark stavajú do role, dokážem to aj bez svojho brnenia ja som iron man, ale pri tej všetkej sebareflexie a bozkávaní malých detí z davu, Downeyho prečnieva Kingsley sjetým divadelným hercom s veľkou rolou.

Nádherné bytosti (2013)

Náznak fantasy, rozhodnutie medzi dobrom a zlom, znesiteľné hlavné postavy hlavne Ehrenreich. Očakával som trochu viac mystickosti a čarovania ich nedostatok vyvažovali trochou klasickej a modernej filozofie. Pozrieť sa to dalo ale nie celkom ma dej vtiahol predsa len na to je film moc komprimované médium a hlavne keď pozeráte film na pokračovanie viď koniec.

Mládeži nepřístupno (2013)

Pár zaujímavých nápadov, ale už ako napovie začiatok silne pubertálna zmeska všetkých vlhkých perverzností s hviezdnym obsadením. čo som už poznal z trailera basketbalový zápas a scénky s randením sa dali inak ako som už spomínal veľmi nízke pudy.

Valkýra (2008)

Vojnový dokument s hviezdnym obsadením. Citlivo sfilmovaná jedná veľká akcia nemeckého odboja v šate blockbustra. Pocit bezmocnosti proti veľkému ideologickému hnutiu s veľkým zástupom stúpencov a hlavne množstvom ľudí, ktorí nevidia iné východisko ako sa pridať a prežiť. Našťastie sa našli ľudia, ktorí mali odvahu podniknúť radikálne kroky za cenu najvyššiu. Cruise sa v role našiel a to filmu pridáva k autentičnosti. Chýbalo mi v spracovaní niečo hlbšie a výraznejšie ako koncentrovanie sa len na akciu samotnú a to pohľad do vnútra jednotlivca.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Predloha je správna dialógy majú zmysel a herci sú po väčšinou presvedčivý. Napriek tomu neprichádza ten správny pocit z atmosferického thrilleru. Moc krát dianie zakopne a náboj sa vytratí. Cruis sa síce snaží ale jeho text je skôr pre chlapa o hlavu vyššieho a výrazom drsnejšieho.

Lovci pokladů: Kniha tajemství (2007)

Cage pokračuje so započatým oddychovým ale napriek tomu dosť extravagantným napodobňovaním Tomb Raidera. V tejto časti musí ako v jednotke uniesť veľmi cennú komoditu USA aby sa na koniec vydal do hrobiek starých Amerikáncov. A opäť sa spomínajú americké dejiny ale nie zas až tak dôkladne aby to nudili. Oddychovka s trochu slabším nábojom ako jednotka a aj ten koniec mohol byť domyslenejší a nie až tak teatrálny.