Mumie se vrací (2001)

No rozdil mezi Mumii a Mumii 2 je podobny jako rozdil mezi Vetrelcem a Vetrelci. Tam, kde nas prvni film chtel ovladnout strachem, tajemnem, mystikou a trochou toho humoru, na nas druhy film pousti jednu akci za druhou, zadne momenty prekvapeni, zadna zahada, nic. Uvod je rychly a pak uz se to cele rozjede, film zapadl jeste vice do ryze americkeho akcniho zanru a tak se neni cemu divit, ze i tu trosku elegance co mela mumie tento dil ztraci. Avsak pro ty, kteri si uziji jen naslaplou akci, tem kterym nevadi primitivnost a absurdnost deje se zas dvojka bude libit vic. Ja osobne dam prednost ponekud strizlivejsi jednicce, preci jen dvojka je jen akcnejsi a povrchnejsi kopii originalu, ale tak lhal bych, kdybych napsal ze sem se u ni nebavil. Porad lepsi nez Kral Skorpion.

Lepší už to nebude (1997)

Jack Nicholson´s One Man Show. Helen Hunt hrala skvele, a clovek jeji milou a trochu deprimovanou Carol Connellyovou musel litovat a zaroven milovat. Greg Kinnear co by homosexual podal asi nejlepsi vykon co sem u nej videl, fakt se vytahl. No i kdyz tito i dalsi herci hrali dobre, proste na Nicholsona nikdo nemel a ten si roli patricne uzil a jeho cholericky, ironicky, bezcitny, alergicky, ignorantni a namysleny Melvin je jedna z mych nejoblibenejsich postav co se kdy ve filmu objevila. To se neda napsat co tam Jack predvadel, jeho herecke vystupy byly primo genialni, ja sem se smal po celou dobu filmu. Proste podobny film se povede asi jen jednou a budme za nej radi. A toho psa miluju :)

Kdekoli, jen ne tady (1999)

Susan Sarandon a Natalie Portman jako matka a dcera cestuji po spojenych statech - matka za slavou a svymi sny, dcera bohuzel s matkou. Setkaly se tu herecky dvou generaci - ta prvni, ktera ma jiz dny sve nejvetsi slavy za sebou, ale zkusenosti na rozdavani, a ta druha, ktera ma dny sve nejvetsi slavy teprve pred sebou a ziskava nove zkusenosti potrebne k dalsim uspechum. Film se mi velice libil, protoze obe herecky hraly dost presvedcive, zvlaste psychicke "ulety" Sarandonove byly dosti deprimujici. Pro Natalii to byla dasli dulezita role, tim spis, ze hrala po boku takove hvezdy a proto se i ona snazila predvest to nejlepsi a povedlo se ji to - treba scena na hereckem castingu. Nebyt Natalie Portman dal bych tri, takhle je to za ctyri :)

Na Hromnice o den více (1993)

Skvela komedie, ktera ani jednou nesklouzne ke stereotypu, trapnosti nebo nudnosti. Origilani pribeh o tom jake by to asi bylo, kdyby se jeden den neustale opakoval, co vsechno by se dalo naucit, kolika zpusoby by se dala spachat sebevrazda a nebo jak si ziskat srdce milovane zeny. I kdyz ma film ciste komedialni charakter, o to smutneji pote pusobi scena s bezdomovcem. Ale jinak je film perfektni a smat se u nej urcite budete. Ramisovy se povedl originalni a vtipny film, ktery zvyraznil Murrayho komedialni talent a po kterem si vzdy po probuzeni zkontrolujete, kolikateho ze do dneska mame :)

D´Artagnan a tři mušketýři (2005) (TV film)

Mnoo, kdybych si nevazil Dumasova dila, tak bych dal jednoznacny odpad, ale preci jenom film vzdalene pripominal jedinecny roman tri musketyri, vzdyt ti tri kaspari se jmenovali Athos, Porthos a Aramis, takze vzhledem k temto schodam musim dat aspon za 2, protoze film, ktery ma v nazvu tri musketyry si nezaslouzi potupu v podobe uplneho odpadu. Ale to nemeni nic na tom, ze film byl hrozny, herci byli hrozni, reziserovi se vubec nepodarilo tak znamou a toliko vyzkousenou latku zvladnout, takze by se vsichni meli stydet, ze timto poslapali dilo takoveho rozmeru.

Bídníci (2000) (seriál)

Skvely francouzsky film na motiv slavneho romanu Victora Huga. Je az s podivem jak moc se tento prepis povedl, zasluhu na tom maji predevsim dobri herci v cele s Malkovichem, Depardie a Clavierem, ale jejich mladsi kolegyne, zvlastne Virginie Ledoyen (hmm nemuzu si pomoc, ale ta slecna mi hodne pripomina Natalii Portman :) nebo Asia Argento se taky nenechali zahanbit a jejich vykon je rovnez znat. Film docela dobre a verne popisuje pribeh Jeana Valjeana a komisare Javerta, jehoz zivotnim poslanim bylo Valjeana vypatrat a dovest do vezeni. Druhou linii filmu tvori osud Fantiny a jeji dcerky Cossety, jejiz opatrovnikem se pozdeji stane prave Valjean. co se me tyce tak se mi bidnici libily jeste o neco vice nez Napoleon, dalsi pomerne uspesny prepis jenz bidniky nasledoval o chvili pozdeji. No treba se jeste od teto skupiny hercu dockame dalsiho vydareneho historickeho prepisu, hmm co takhle Tri musketyri ;)

Willy Fog na cestě kolem světa (1981) (seriál)

Muj nejoblibenejsi kresleny serial na ktery sem (v dobe kdyz jeste nechodili Simpsoni) se tak rad dival. Narozdil od dnesnich kravin typu Telletubyys, nebo blejblejd a dalsich se serial nesnazil delat z deti pitomce a docela zabavnym zpusobem je ucil poznavani sveta, ruznym kulturam, nabozenstvim, take trochu technice no proste vsemu uzitecnemu. Z mnozstvi epizod bych spomenul tu v Egypte, ktera patrila k mym nejoblibenejsim, jelikoz mam Egypt rad a v serialu byl perfektne vylicen, nebo epizoda na divokem zapade a v Kanade, to byly nezapomenutelne dily. Ceskemu brilantnimu dabingu se podarilo jeste hloubeji vryt jednotlive zvireci hrdiny do me mysli a kdyz sem se na tento serial pred nedavnem podival, ani sem nechtel uverit tomu, ze je to jiz vice nez 10 let co sem jej naposled videl. Pisu tady jen o Willy fogovi na ceste kolem sveta, totiz to pokracovani Willy fog na ceste za dobrodruzstvim bylo znatelne horsi a bohuzel cisty prumer, a serial u me degradoval na uroven stupidni destke zabavy, jelikoz se v kazdem druhem dile zpivalo, a skoro kazde druhe slovo opakovalo, dej byl nezazivny a i na daberech bylo videt, co si o tomhle nepovedenem pokracovani mysli. Nevim proc tak zprznili takovou animovanou legendu, jestli kvuli modnim trendum, ktere se v tech letech zacali objevovat, a nebo to uz tvurce nebavilo, tak to takhle odflakli, ja proste nevim. Kazdopadne tech 5* je za ten prvni serial, ktery miluji a stale ho povazuji za jeden z nejlepsich kreslenych serialu vsech dob.

Hrabě Káčula (1988) (seriál)

Na tento roztomily serial si pamatuji, kdyz sem se na neho jako maly dival, tusim ze to bylo ve studiu VEGA, a nebo to byl MAGION? To uz si presne nevzpomenu. Hrabe kacula, sluzka Nanny, sluha Hugo, dabelsky Van Gueswing a nebo ti mali havrani skauti, kteri se v kazdem dile snazili dostat az na vrchol hory, na ty vsechny si pamatuji do ted, a ze uz je to par let. Skoda, hodila by se repriza, jak rad bych se na tento animovany skvost zase podival, no snad se jeste dockam.

Sága rodu Forsytů (2002) (seriál)

Dalsi adaptace romanu Johna Galswortyho, ktera mapuje zivoty slavne rodiny. Serial neni spatny, ale prisel mi az moc zdlouhavy a hodilo by se ho mozna trochu zkratit. Jinak je to cista anglicka prace bez sebemensiho americkeho vlivu, jestli je to dobre nebo spatne to musite posoudit samy. Z hercu me zaujal snad jen Damian Lewis, ktereho sem si zamiloval ze serialu "Bratrstvo neohrozenych" a tak se casto stavalo ze sem misto serialu sledoval jen jednu postavu - Soamese. Ale jak uz to u podobnych britskych projektu chodi, vse je perfektni, hlavne co se tyka kostymu, tady je serial tradicne presny a vyobrazuje dobu a zivot v Anglii do nejmensich detailu. Takze jedna hvezdicka je za Lewise, druha za celkem zdarily a verny serial, no a treti za spickovy soulad s dobou.

Maska (1994)

Blazniva ptakovina, kde dostal komik Jim Carrey moznost ukazat co se v nem skryva. Role mu byla usita na telo, neumim si predstavit kdo jiny by mohl Masku zahrat lepe.