Babe - galantní prasátko (1995)

Roztomila barvita pohadka o malem prasatku, ktere se stane ovcackym psem, a pomuze farmari ziskat zpet jeho cest a penize. Velice pekne zpracovani, musim filmare pochvalit, protoze je to asi nejhezci zviratkovska komedie (kde zviratka mluvi) kterou sem kdy videl. Trochu to na me cele pusobilo jako z jineho sveta, ze sveta, kde se maji vsichni radi, vsichni si pomahaji a vsechno dobre dopadne. Na odreagovani od vsednich problemu je tento film uplne idealni a ja ho z tohoto duvodu mohu jen doporucit.

Mafiáni (1990)

Velice brutalni pohled do zivota mafianu, kde si clovek nemuze byt nicim jisty a porad musi byt ve strehu. Tri hlavni role, tri excelentni herecke vykony, ktere vlastne tahly cely film, ale ne, ze by to nejak potreboval. Jenomze pri sledovani techto hereckych velmistru clovek ani moc nesleduje deni okolo, ale soustredi se na projev hlavnich predstavitelu, ktery je misty tak realisticky, az z toho beha mraz po zadech. Treba takovy Joe Pesci, az ted sem si uvedomil, ze sem ho vlastne jeste nikdy nevidel opravdu hrat. A ze on to skutecne umi! Prvni role, kde jsem ho videl, byl potouchly zlodejicek Harry z Home Alone, a preci jenom tam to jaksi nebylo ono. Celou dobu sem si myslel ze je to komedialni herec a i dalsi jeho filmy, ktere sem pak videl (Na rybach, smrtonosna zbran) byly spise komedialniho charakteru, kde se sice taky neztratil, ale nebyl zase extra tridou v oboru a bylo videt ze to neni zcela jeho parketa. Pak sem ale videl Mafiany a muj pohled na tohoto v celku sympatickeho maleho cholerika se otocil o 180 stupnu. Byl to prave on, kdo v tomto filmu predvadel nejlepsi vykon a z koho sel nejvetsi strach, ee kdepak DeNiro, ten byl standartne vyborny, ale na Pesciho tu proste ani tato velicina nemela. Film nam ukazuje zas trochu jiny pohled do sveta mafianu, odlisny, nez nam ho ukazal F.F. Coppola ve svem Kmotrovi. Hlavni hrdinove jsou tu sice jasne dani, ale mnohdy nevite, jestli je mate radi, nebo je nenavidite ci se jich spise bojite (zase mluvim hlavne o Pescim). Uz od zacatku, kdy se Jimmy, Tommy a Henry poznaji, sledujeme jejich pribeh a postupne "povysovani" na pomyslnem zebricku mafianu. Ovsem film je plny zvratu a jeden bych opravdu nikdy necekal. Konec je velice symbolicky a dalo by se jim vyjadrit co se stane kazdemu cloveku, jenz se s mafii zaplete. Tento film mi dal mnoho - jednak mi predstavil pana herce Joeho Pesciho, jednak mi zas trochu jinak ukazal zivot mafianu, jednak mi ukazal kam vsude se daji v dome poschovavat balicky s drogami :) Vyborna prace Martyho Scorseseho a jeho kolegu. Nemuzu dat mene nez za 5*.

RKO 281 (1999) (TV film)

Zcela osobity pohled do zakulisi nataceni jednoho z nejvetsich filmu vsech dob. Lieva Schreibera sem povazoval za dobreho, ackoliv spise beckoveho herce, ktery dobre prihrava, ale asi by neutahl cely film. Mylil sem se. Zde predvadi dokonaly obraz mladeho rezisera, ktery si splni svuj sen, ale zaroven o nej bude hned na to bojovat. James Cromwell zde stvarnil Hearsta tak presvedcive, ze sem nevedel jestli ho mam spise nenavidet nebo litovat. Dale me potesil David Suchet ve vedlejsi roli, i kdyz prostoru velmi mnoho nedostal, no skoda. Clovek po tomhle musi Wellese obdivovat, protoze zacit valku s tehdejsim "skutecnym vladcem" ameriky, vyzadovalo odvahu hodnou krale. Nakonec se mu podarilo svoje dilo prosadit, a priblizit nam tak zivot mocneho muze, ktery ovladl svet, ale ztratil svoji dusi. 90%

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Zcela unikatni serial z produkce Stevena Spielberga a Toma Hankse, ktery ve svetove kinematografii nema obdoby a ani konkurenci. Hvezdny rozpocet se neztratil, jak tomu u nekterych drahych projektu byva a dalo by se rict, ze byl vyuzit do posledniho centu. Rezie a scenar - dokonale!!, To jak se povedlo latku z Vojina Ryana roztahnout do celeho 10ti hodinoveho serialu je mistrovska prace a ja smekam klobouk. Herecke vykony temer neznamych hercu jen potvrdily kvalitu celeho dila. Byl to proste megaprojekt, ktery se povedl na vybornou a nastavil latku vsem serialum, ktere sice mohou byt zanrove odlisne, ale nikdy nebudou tak grandiozni jako byl tenhle. Jednotlive epizody, od cvicaku az po zkonceni valky, byly peclive skladany jako kostky domina, vse na sebe perfektne navazovalo a to co se stalo v jednom dile do puntiku ovlivnilo ten druhy. I kdyz hlavni dejeovou linii byly valecne operace, tak se naslo misto i pro zcela odlisne pribehy, takze si zde kazdy nasel to svoje. Serial byl naprosto realisticky a podal nejpresvecivejsi vypoved o 2.svetove v cemuzu mu dopomohly i vypovedi skutecnych valecnych veteranu, coz z nej delalo do jiste miry i dokument. Clovek nemuze popsat co citil, kdyz spolu s rotou E prozival jejich valecny postup skrze frontu, kde se z mladiku stavali muzi a kde jedinou prioritou bylo prezit, nebo kdyz sledoval vyvoj pratelskych vztahu mezi jednotlivymi vojaky, jejich pribehy, osobni pocity, nestastnou lasku a nebo uzkost a strach z toho, ze uz neuvidi svuj domov. Kazdeho vojaka si clovek zamiloval, jeho pribeh byl najednou dulezity, uz to nebyl jen nemenovany vojak, jehoz smrt cloveka sice zarmouti ale vazneji se ho nedotkne. Tady to byli i jeho pratele, divak se stal soucasti Bratrstva neohrozenych a kazde zavahani, kazdy mrtvy clen, kazda nehoda a nebo vitezstvi prozival s nimi. Jelikoz to bylo 10ti hodinove dobrodrustvi tak mi hrdinove prirostly k srdci jeste vice, nez sem ocekaval, a nebojim se priznat, ze zaverecny dil me skutecne dohnal az k slzam. Najednou byl totiz konec a dal jiz nebude nic. Podobny pocit museli prozivat i jednotlivi vojaci a i presto, ze se kazdy tesil domu, a cekal jen na slovo "PRIMERI" tak to pro ne musel byt hrozny sok, ze uz je najednou po vsem. To co prozili za posledni 4 roky, neprozije nikdo z nas ani za cely zivot, a ted byl proste konec. Uz zadny dalsi strach, co bude dal, zadne dalsi smrtelne nebezpecne operace, nic. I kdyz byli vojaci nesmirne stastni, ze se konecne vrati domu, preci jenom v nich valka zanechala sramy, ktere nejdou jen tak necim vyplnit. Valka konci a s ni i to nejsilnejsi pratelstvi, jake si jenom muze clovek predstavit. Ale i prostrednictvim tohoto serialu na tuto skupinu statecnych nezapomeneme, a uchovame si je naporad. Jejich hrdinstvi nikdy nezemre a slovy valecneho veterana:" Kdyz se me jednou vnuk zeptal", "Dedo, Byl si hrdina"? "Odpovedel jsem": "Ne, ale slouzil sem se samymi hrdiny".

Doom (2005)

No tak ja si nemuzu pomoct, ale me se tenhle film libil. Sice uznavam, ze to neni nic extra a ze se zde nedockame zadneho poradneho hereckeho vykonu, ani pribeh neni buh vi jakej, ale docela dobre to navozuje atmosferu jako v PC hre. Clovek ma takovy ten neprijemny pocit (nemyslim ted strach :) a nejradeji by hlavniho hrdinu ovladl a zacal ridit jeho kroky. Navic ta sekvence z vlastnich oci je paradni teckou a myslim, ze ji jeste nekdy nekdo nekde pouzije. Proste film ma pro me zvlastni kouzlo a ja mu davam 4*. (Jinak ty prazske ateliery, kde se Doom natacel jsou asi 10 metru od budovy, ve ktere pracuju :))

Den nezávislosti (1996)

Dalsi z rady radoby megafilmu o ufonech jenz si chteji podmanit Zemi. Tohle je vsak jeden z tech lepsich. Mno je to neco mezi filmem Mars utoci a Blizkym setkanim tretiho druhu. Film ma radu komedialnich momentu u kterych vam poklesne celist, dale technicka stranka je prinejmensim zajimava a pojeti ufonu a vesmirnych lodi by Emmerich se mi docela libilo. Vykon Willa Smithe je vcelku dobry, i kdyz znam i lepsi a Jeff Goldblum a jeho v rade jiz snad treti vedec je taky prijatelny. Na filmu se mi hlavne libi jeho lehkost a nenucenost, Emmerich nikoho nechce do niceho nutit, nechce aby divak nejak moc premyslel o vesmiru a o otazce vecneho zivota, chce mu proste jen zprostredkovat velkolepou show u ktere se bude budto bavit a nebo odejde hned po prvni ctvrthodince. Ja sem se bavil. 75%

Zachraňte Willyho! (1993)

No uz sme tu meli kamarada delfina, kamarada zraloka, tak proc ne treba kamarada kosatku Williho. Klasicka rodinna komedie ktera se toci kolem zachrany kosatky ale jeji dej je jako u ostatnich dalsich filmu v danem zanru. Prumerna prumernost s prumernymi vykony. 50%

Šimon a Matouš jedou na Riviéru (1975)

Skvela napodobenina panu Spencera a Hilla, dokonce tak dobra ze sem je driv ani nerozeznal :) Ale i kdyz sou hlavni predstavitele jini, tak oba filmy si kvalitou s jejich SH protejsky nezadaji. Film je vtipny, choreografie bojovych scen nevsedni, proste perfektni zabava k pivu a preclikum. Jen doporucuji

Statečné srdce (1995)

Dokonaly priklad toho jak ma spravny historicky velkofilm vypadat. Svuj zazitek z pvniho shlednuti filmu ani nemuzu popsat. Byl sem tak plny ruznych pocitu, ze se mi az chtelo kricet. Gibsonovy se podarilo neco fantastickeho. Film zacina uvolnene, ale rozhodne se nenudite, spis se postupne seznamujete se svetem, ve kterem se odehrava jeden z nejslavnejsich pribehu Anglicke historie. No intro opravdu neni moc dlouhe a hned na to se dej spusti jako lavina, ktera se zastavi az pred titulky. Bojove sceny jsou ozdobou filmu, rovnez jako vykony hercu. Zamiloval sem si hlavne blazniveho ircana, ktery se postara o jednu z nejlepsich a nejprekvapivejsich scenek ve filmu. Hudba na me pusobila jako neodmyslitelny doplnek, bez ktereho bych si tento projekt ani nemohl predstavit. Gibson reziser i Gibson herec splnili svuj post na jednicku. Tento film patri mezi me oblibene, ale neni to jen kvuli velkolepym davovym soubojum. Je tu zvlastni kouzlo, film obsahuje nejaky kladny naboj, ktery nedovedu popsat, ale jiste kazdy, kdo tento film videl to musi citit take. Na uspech tohoto fenomenu mezi historickymi filmy chtela navazat rada dalsich filmaru, ale vesmes neuspesne, i kdyz to neznamena, ze by nevznikly dalsi kvalitni dila. Holt Statecne Srdce zustane jen jedno, heh jak symbolicke :) Gibsonovi drzim palce v jeho dalsich reziserskych pocinech, zatim vsak pokracuje celkem uspesne, o cemz svedci i jeho dalsi velkoprojekt - Umuceni Krista. Tak se mi zda, ze Melovi rodice museli uzavrit smlouvu s dablem, protoze ceho se jejich synovi podarilo dosahnout, to se hned tak nevidi. Jednak je to fesak (aspon zenam se Mel libi, a taky nekterym muzum :) dale se z nej stal uspesny a dobre placeny herec, no a v neposledni rade si uspesne buduje karieru rezisera. Jen tak dal Mele.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Druhe pokracovani se mi libilo vic nez prvni, protoze tu hlavni protagonista dostal vic prostoru, preci jen se to neodehravalo pouze u nej doma, ale videli sme trochu z NYC navic i ten barak, kde se pote odehraval onen marny boj dabelskych lupicu o dopadeni andelskeho chlapce (no ty charakteristiky by mohly byt i obracene :) byl vetsi a tedy vic prostoru na hru. Jinak je film herecky srovnatelny s jednickou, no mozna sem se tady trochu vice nasmal u hotelovych scen, ktere byly fakt vtipne. Par hlasek ve filmu taky zaznelo a ja sem se po jeho shlednuti zamiloval do New Yorku a hned sem doma otravoval abychom tam v lete leteli a nejlip se ubytovali v hotelu Plaza - nejelegantnejsim hotelu v New Yorku.