Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Určitě lepší než druhej díl. Akce je víc, i když bych si dokázal představit ještě větší porci a závěrečnej fight Stallone-Gibson měl být mnohem delší a choreografičtější. Nejvíc potěší Gibsonův perfektní záporák, kterej však (jak už je v týhle sérii bohužel zvykem) nedostal tolik prostoru, kolik by si zasloužil. Antonio Banderas, Doplh Lungren i Wesley Snipesem dobře hlásili, Harrison Ford a Sylvester Stallone si jeli svuj sympatickej standard a pohled na Arnolda s pořádnym kvěrem v ruce je k nezaplacení. Nepotěšila však mladá verze Expendables. Tyhle cucáci byli hrozně nevýrazný, místama nesympatický a scény s nima (hlavně nábor) zbytečně prodlužovaly stopáž. A na Expendables stejně koukám hlavně kvůli starejm známejm akčním borcům, který vůbec neváhaj udělat si ze sebe srandu. Čekal jsem možná ještě o něco víc, ale i s timhle výsledkem jsem relativně spokojenej.

Všechno musí pryč (2010)

Nejlepší je úspornej hereckej výkon Willa Ferrella. Tím spíš, že vlastně pořádně neměl co hrát. Zbytek je už jenom taková omáčka, která má skvělý momenty (scény s Rebeccou Hall), ale většinou je nemastná neslaná. Byla by potřeba nějaká trefná pointa (použitej závěr vyznívá uplně do ztracena) a napsat víc dialogů o životě. Bavit se pohledem na týpka sedícího na svojí zahradě v křesle a s pivem v ruce lze totiž jen pár minut, nikoliv většinu stopáže, tři slabší hvězdy.

8 MM (1999)

8MM vyniká předevšim temnou a drsnou atmoférou, která mohla být ještě o něco intenzivnější, kdyby se Schumacher nebál udělat násilný scény ještě explicitnější (ale na svojí dobu byly asi explictní dostatečně a na explicitu už máme těžko překonatelnou konkurenci). Příběh však neni primárně o násilí, ale sleduje psychologickou proměnu hlavního hrdiny, kterej si svojí "zakázku" připustí až příliš k tělu. SPOILER Dobrý je taky odhalení identity "Mašiny", který připomíná, že největší psychopati většinou vypadaj uplně normálně a zmínka o tom, že mocný a bohatý lidi si můžou pro svoje pobavení nechat ledascos zařídit, protože na to prostě maj. KONEC SPOILERU Nicolas Cage dává svym výkonem v hlavní roli vzpomenout na svojí zašlou slávu, ale ani obsazení vedlejších rolí neni vůbec šaptný (Joaquin Phoenix, James Gandolfini, Peter Stormrare nebo Catherine Keener). Ačkoliv jde o výbornej biják s příkladně gradujícim finále, pořád si řikám, že by David Fincher (uvažovanej na místo režiséra) možná vytvořil ještě působivější a víc zdrcující podivanou, čtyři silnější hvězdy.

Wish I Was Here (2014)

Civilní snímky ze života "obyčejnejch" lidí mám rád, ale v tomhle případě už byla všednost tak velká, že mě to za srdce prostě nechytlo. A určitě nepomohly ani lehce patetický / moralizující scény a příliš vysokej počet ortodoxních židů. Samotnej námět byl však vcelku dobrej, párkrát jsem se dokonce zasmál a herecký výkony byly sympatický, dvě silnější hvězdy.

Policejní akademie 5: Nasazení: Miami Beach (1988)

Ale jo, vzhledem k upadající kvalitě série, tentokrát docela zábavnej díl. Třetí slabá hvězda za závěr s únosem Lassarda, kterej je pěknou ukázkou, jak by se měly dotahovat gagy do konce a ždímat z nich, co se dá (což se v rámci série podařilo jenom málo kdy).

Klub rváčů (1999)

Jak už to u kulovních bijáků bývá, kultovnost Klubu rváčů mě poněkud minula. Silnej podtext příběhu "fuck the system" asi nejvíc zaujme dospívající lidi, který chtěj dělat jenom to, co je baví bez ohledu na to, co si myslej ostatní. Jenomže až dospějou a budou muset začít vydělávat, dojde jim, že aspoň trochu kvalitní život jinak, než hrou dle pravidel současnýho systému, nezískaj. Edward Norton a Brad Pitt hrajou na jedničku a akční scény jsou fajn, ale dvouhodinová stopáž je vyplňovaná velkym množstvim zbytečně ukecanejch scén. Výbornou závěrečnou pointu si užije hlavně divák, kterej vidí Klub rváčů poprvý. A jestliže bych po první projekci neváhal dát čtvrtou hvězdu právě za pointu, dávám teď tři silnější hvězdy, přičemž silná hvězda letí předevšim za herecký výkony a soundtrack.

Boží stvoření (2013)

Je pěkný, že Scott Haze perfektně zahrál asociálního vidláka. Jenomže co z toho, když je příběh stejně dutej a prázdnej jako jeho hlava? Možná to byl záměr snímku (a knížní předlohy), haluznim způsobem popisovat život pomatence, ale já jsem se prostě nudil nebo jsem nechápal. K tomu ještě přičtěte děsnej hudební country podkres a průšvih je na světě. Pro zatim můžu říct, že mě James Franco zajímá mnohem víc jako herec, než jako režisér. Doporučuje devět nekrofilů z deseti, jedna hvězda za herecký výkony.

Červený drak (2002)

Hopkinsův bezvadnej Hannibal nikdy nedostával tolik prostoru, kolik by si zasloužil a v tomhle díle ho má nejmíň. Ale Fiennesův záporák nebo Nortonův vysloužilej agent byly pořádně charismatický postavy, takže větší absence Hannibala příliš nevadila. Oproti předchozím dílům je příběh nejakčnější a z mýho pohledu i nejnapínavější, což mi velmi vyhovalo. Všechno pak zastřešuje slušná atmosféra a svižnější tempo vyprávění - tvůrci ale klidně mohli přidat ještě nějakou morbidnější vraždu, která by mohla temnější atmosféru ještě o něco vylepšit. Pokud se na Červenýho draka divám jako na více méně samostatnej snímek, jde o drsnou a akční detektivku, kterejch fak moc neni, čtyři silnější hvězdy.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Z žánru "historickej thriller" jsem měl docela obavy. Historická složka mě dle očekávání uplně nenadchla, ale thrillerová složka byla fajn stejně jako atmosféra blázince nebo herecký výkony. Twistů bylo víc než obvykle, ale zaujaly i přesto, že byly hodně přitažený za vlasy. Dějovýmu spádu však příliš nepomáhaly ukecaný scény Eliza-Edward a pořád se nemůžu zbavit dojmu, že veliká koncentrace bláznů na jednom místě mohla rozehrát ještě víc akční, napínavější a paraoidnější příběh. SPOILER Třeba nebylo uplně nutný dát divákovi tak brzo jasně najevo, kdo je Silas Lamb a nechat hlavního hrdinu aspoň chvíli tápat, jestli mu řiká Dr. Salt pravdu. KONEC SPOILERU Slušná atmosferická podivaná, u který však jedna projekce postačí, tři silnější hvězdy.

November Man (2014)

Co si budeme povidat, bez charismatickýho Pierce Brosnana v hlavní roli by tohle béčko jenom těžko zaujalo. I když je třeba uznat, že snaha byla - od hlášek přes slušnou akci až po koukatelný filmařský řemeslo. Pořád jde však o jednorázovou podivanou dokazující, že Pierce Brosnan může i v šedesátce zahrát akčního hrdinu a bylo by fajn, kdyby ještě nějakou takovou roli dostal, tři slabší hvězdy.