Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Krátkometrážní

Recenze (3 457)

(K)lamač srdcí (2010)

Výborná francouzská (a tak trochu monacká) romantická komedie s fešáckým Romainem Durisem a svým způsobem sexy Vanessou Paradis. Příjemný oddych od hollywoodských, na oko stejných, sraček.

...a bude hůř (2007)

Filmu posloužila kniha Jana Pelce ...a bude hůř. Tento spisovatel tvořil v 80. letech a svou samizdatovou, později exilovou (Francie) literaturou pobuřoval tehdejší režim. Kniha, ač plná alkoholu, sprostých slov a sexu, je důležitou reflexí oné doby z pohledu undergroundu. Na českých středních školách a gymnáziích se však zpravidla tomuto důležítému dílu osnovy nevěnují či ho haní. Zde bych citoval z učebnice pro výuku literatury na středních školách Vladimíra Prokopa, Přehled české literatury 20. století: "..děti vegetující na periférii společnosti, koketují bez zábran s drogami, alkoholem a volným sexem. Toto provokativní gesto vzpoury vysvětlují Pelcovi 'hrdinové' tím, že prý nenávidí komunistický systém, že nechtějí být měšťáky apod. (to je také jeden z důvodů, proč nemohou pracovat). Přitom většina těchto lidí se dostala do svého postavení tím, že nezvládla jisté životní situace, které si povětšinou způsobili sami. Nyní se cítí raněni a poškozeni. Jejich revolta je přitom obyčejnou výmluvou - ukazuje se, že problém tkví zejména v jejich lenosti, částečné primitivnosti a neschopnosti žít v civilizované společnosti..Román je sondou do party slabochů, kteří jsou neschopni cokoliv konkrétního podniknout. Nebezpečné však je, že Pelcovy sympatie s tímto typem lidí dokážou některé čtenáře přesvědčit, že za normalizace se dalo žít buď měšťácky, či jako promiskuitní opilec a narkoman. Sama kniha šokuje svou vulgaritou a jistým nihilismem. To samo o sobě by nebylo v literatuře nepřijatelné, kdyby román byl alespoň uměleckou výpovědí.." Toto se opravdu o knize člověk dočte v učebnici z roku 1998, tedy 9 let po revoluci. Po zhlédnutí, místy až dokumentárně působícího snímku, jsem se zúčastnil debaty s režisérem Petrem Nikolaevem. Dozvěděl jsem se, že kniha mu nebyla obsahem, nýbrž formou pro zfilmování svých myšlenek. Jeho samotná "undergroundovost" čpí už z distribuce, existuje totiž jedna kopie 35mm a tři kopie 16mm filmového pásu. Promítání probíhá v klubech, letních kinech či hospodách. Během debaty se jeden zúčastnělý divák zeptal na film Báječná léta pod psa. Režisér reagoval smířeně, ale připadalo mi, že režii na tomto snímku si sám nikdy úplně neodpustil. Buď mu ...a bude hůř jistým zaslouženým vykoupením.

.303 (2009)

Povedený válečný kraťas se zajímavou pointou – trochu vykonstruovaná, ale proč ne? :) Tady mi to nějak nevadilo.

plakát

1.35 (2003) (studentský film)

Obrazově zajímavé..po několikerém zhlédnutí musím ovšem změnit svůj původní názor, že mě tento dokument neoslovil. Jedná se o intimní zpověď muže, který kdyby mohl, tak by nejspíš změnil zásadní rozhodnutí svého života.

10 Minutes (2010)

Agitka ve stylu "běžte volit"?! A tolik fajn herců se jí propůjčilo?! Bléééé..

plakát

100 sladkých holek (2000)

Další z teenagerovských komedií..akorát s blbými kecy hlavního hrdiny.

11'09''01 (2002)

Zpracování tématu 11. září z různých úhlů pohledu. Jak rasových, tak národnostních! Jedná se o 134 minut působivých záběrů a vizí! Všechny jsou dobré, ale nejvíc mě zaujaly příspěvky Alejandra Gonzáleze Iñárrita (celých 11 minut a 9 sekund mi po zádech běhal mráz), Clauda Lelouche (dechberoucí ztvárnění vztahu mezi hluchoněmou Francouzskou a americkým průvodcem pár minut před onou tragédií) a Seana Penna (důkaz toho, že smrt může dávat jinému život)! Ale každý z příběhů vám řekne něco jiného. Myslím, že tento projekt je velký krok kupředu..

plakát

11.22.63 (2016) (TV seriál)

Mám rád tenhle typ námětů, kdy si hlavní hrdina pohrává s časem a všechno se nakonec posere. Tento seriál dle předlohy Stephena Kinga v hlavní roli s výborným Jamesem Francem není výjimkou a opravdu mě na těch několik hodin skvěle pohltil.

12 let v řetězech (2013)

Steve McQueen se mírně posunul k Hollywoodu a rozhodně to není na škodu. Další kroky bych si už ale rozmyslel. Chiwetel Ejiofor je v roli "svobodného otroka" výborný a celý film víceméně stojí a padá na něm. Na něm a na Michaelovi Fassbenderovi, ze kterého jsem měl pocit, že se do "Mastera Eppse", ničitele negrů, vžil. Mám snad jen výtku k tomu, že jsem ve filmu neviděl těch avizovaných 12 let - možná by neškodilo naznačení časové osy, vůbec jsem totiž místy netušil, zda se děj odehrává druhý den ráno nebo za rok.