Nerozhodný drak (1941)

Obsah i úvodní obrázek tady na csfd velmi klame! Jedná se o z velké části hraný film, který je vlastně taková svěže pojatá exkurze do studia Walta Disneyho. Je to už hodně let a je to vidět, takže je těžké ocenit tu práci a pozornost, která do každého snímku šla. Je to typický Disney. Veskrze nezávadný, přístupný a takový mateřsky-levicový, ale konec konců právě proto je vyhledávaný.

Neúplatní (1987)

Povedená gangsterka a vynikající výkon Seana Conneryho. Poselství filmu je podobné, jako u běžné české pohádky s hloupým Honzou. Jim Malone (Sean Connery) je vlastně kouzelný dědeček, kterého hlavní hrdina (Kevin Costner) náhodou potkává a rozdělí se s ním o buchty. Ten mu za to pomůže splnit zdánlivě nemožný úkol. Jak? Za prvé: odstřihnout se od kompromisní společnosti (zkorumpovaných policajtů). Za druhé: poslat ženu a děti pryč. Pak teprve se dá něčeho dosáhnout. Tohle mgtow poselství je patrné hlavně v porovnání s dnešní produkcí. Např. ve filmu je až nápadně často vyřčeno "It's nice to be married/ It's nice to have a family", čemuž pouze Jim Malone (Sean Connery) odvětí "If you can stand the pain". Jeho postava je učebnicový příklad pozitivního muže, on vlastně vše zařídil a rozpohyboval. Když je na scéně, tak má příběh spád. Dnes musí být všechny filmy "family friendly", podlézají především ženám, tak je fajn vidět něco jiného.

Neviditelný důkaz (2015) (TV film)

Poutavý příběh ve stylu Dobrodružství kriminalistiky natočený dost rozvleklým způsobem. Je frustrující čekat, než se k postavám dostanou informace, které film už divákovi dávno zobrazil. K tomu ještě zpomalené záběry. Jako kdyby tvůrci filmu dostali zaplaceno za stopáž. Příběh se sice odehrává v průběhu několika let, ale stručně a věcně by se to dalo shrnout do hodiny. Dostali jsme se do věku, kdy televize už nemůže konkurovat youtube kanálům typu LEMMiNO a stovkám a tisícům dalších.

Něžní zmatkáři (1987) odpad!

Když mi bylo 10, líbil se mi Michael Winslow z Policejní Akademie a závěrečná honička na vznášedle. Po 20 letech vidím hlavně hon tří zoufalých chlapů na slečinku, kterou by tímhle jednáním spolehlivě odehnali. Tenhle velmi trapný první akt trvá půl hodiny. Následuje druhý akt, který je čiročirá vata. Ve třetím aktu už film ztrácí veškerou důstojnost, drze lže a je naprosto odfláklý. Peníze, které se snaží sehnat, nakonec jednoduše vyhrají v ruletě. Rozuzlení, tedy že nakonec jsou otci všichni tři - každý po jednom dítěti, bylo posledním hřebíčkem. Otcem měl být někdo čtvrtý, alespoň ke konci by se film mohl vykoupit ze svých hříchů: vypravěčské selhání, plýtvání divákovým časem, nuda

Noc v opeře (1935)

Film, který jde ihned k věci, neztrácí čas nějakými dlouhými prology, představeními, vysvětlováními - příběh se odvíjí tak nějak přirozeně. Do toho se vkládají scény groteskní, situačně komické a hudební. Některé scény se v klidu dají srovnat s tím nejlepším od bratří Zuckerů. Taky je tu dost akce a je působivé, kolik toho tenhle film s docela malým rozpočtem nabízí. Ne všechno zlato se ale třpytí a taky trochu zestárlo. Přesto si radši pustím 100 letý film, než jít na nový do kina, kde mi půl hodiny před začátkem promítají reklamy na auta, coca colu a mobilní telefony.

Norimberský proces (1961)

V roce 1972 údajně řekl čínský ministerský předseda Zhou Enlai na otázku jaký měla vliv velká francouzská revoluce (1789) "je příliš brzy na posouzení". Možná to sice bylo tak, že měl na mysli francouzské studentské nepokoje (1968), ale stejně se ta anekdota používá v prvním významu - protože je na tom něco pravdy - možná je skutečně moc brzy na posouzení. Ale na druhou stranu - dějiny se neustále vyvíjejí a čím starší událost, tím je těžší zjistit pravdu - lze se možná opřít o výpovědi svědků, ale pokud nejsou hmatatelné důkazy, které si člověk může sám ověřit, tak je vše zpochybnitelné. Tenhle film je fikce založená na skutečných událostech (která fikce není?). A je to americký film. Dějiny píšou vítězové - ale řekl bych to tu tvůrci dělají spíše nezaujatě. Upozorňují, že rusové s němci uzavřeli pakt, Churchill Hitlera chválil a americký průmysl s nacisty vesele obchodoval. Jak se říká: každá věc má 3 strany - jednu, kterou vidíš ty, jednu kterou vidím já, a jednou, kterou nevidíme ani jeden. Proto se u soudu tak vyjímá sebereflexe - pokud obžalovaý vinu přizná, nebo žalobce svou žalobu stáhne. V tomhle smyslu američané němce, i když je hrají američtí herci, vykreslují jako kajícníky. Vlastně je také otázka kdo jsou ti "američané" - jestli indiáni nebo ti přivandrovalí britové, irové, italové a němci. Každopádně ten moment sebereflexe, kdy je vyřčena dlouho nevyřčená pravda je hezky očišťující a posilující. Koneckonců křesťanství slibuje příchod do nebe i masovému vrahu a pedofilovi, pokud přijme Krista. Soudit jiného člověka je ale prostě strašně těžké - fašismus v sobě máme každý, každý jsme schopni konat krutosti a zvěrstva. Film klade těžké otázky - je zodpovědný i ten "nezodpovědný" člověk pouze plnící rozkazy? A jestli ano, má pak taková strmá centrálně řízená rozkazová hierarchie ještě místo mezi lidmi? A nejsou takto dodnes řízeny armády, zdravotnictví, státy a některé firmy po celém světě? A není to celé jen propagandistická americká výmluva toho, že bývalé nacistické pohlaváry nechtěla trestat, nýbrž s nimi dále obchodovat?

Normálka (2009) (seriál)

Cartoon Network překvapuje svojí produkcí zaměřenou na adolescentní konzumenty lehkých drog. Drama, blbost, akce, humor. Jeden díl trvá 10 minut, takže většinou má spád. Nicméně časem trpí stereotypem.

No Safe Spaces (2019)

Tenhle film adresuje maligní problém, který se šíří celou západní společností. Nevím do jaké míry ho film zveličuje - nebo jestli je ten problém v USA už fakt tak extrémní? Protože je to celé takové sestřihané (možná účelově?) pro nepozorného diváka a jakoby po americku zaujaté, namířené na jeho emoce a pathos. Takže možná by se dal zpracovat i lépe - úplně nejlépe nesestříhanou a volnou diskusí, ale alespoň něco. Jelikož jde o politiku, tak dost záleží na úhlu pohledu diváka - ale snad každý vidí rozpolcenost americké společnosti. Nejde jen o svobodu slova, ale o osobní zodpovědnost, úroveň vědomí a odvahu žít vůbec život. A to se odráží všude - ve všech vztazích a institucích - nejen ve školách, ale i v zaměstnání/práci, ve státní sféře, zdravotnictví, víře i v rodině.

Občan Kane (1941)

Neobyčejný osudový příběh o lidských ideálech a zásadách a jejich postupném rozkladu a zániku, který je také zpracovaný neobyčejným způsobem - bohatě, občas až nepřehledně. Příběh je totiž vyprávěn nejen herci, ale i kamerou, střihem, hudbou - prostě holisticky celým filmem. Je to vzorný film. A byl natočen před 80 lety. Posunuli se od té doby lidé / kinematografie někam dál? A jestli ano, tak lepším nebo horším směrem? Tenhle film vyzdvihuje mezilidské vztahy, lásku, rodinu, přátelství, pravdu, dobrosrdečnost a naopak zahazuje peníze, kvůli kterým protagonista přišel o dětství s rodiči a měl jich celý život přehršel, a majetek, který si protagonista zbytečně hromadil.

Obchodník se smrtí (2005)

Další zbytečný ulhaný hollywoodský velkofilm pro masy. Moralizování po americku, jak ho už dávno známe. Boj dobra proti zlu? Ne, postavy jsou bez vývoje, zápletka vlastně neexistuje a na konci ještě zjistíme, že náš Obchodník se smrtí je zákonem nedotknutelný, přestože mu je celý film na stopě agent interpolu - ztráta času.