Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Zdařile zpracovaná cesta hrdiny (monomýtus / hero's journey) zasazená do sci-fi vesmíru. Volání k dobrodružství - zkouška - dosažení cíle - návrat. Divák na této cestě doprovází Luka, sympatického protagonistu, který ztratí v podstatě všechno a zároveň se upřímně a srdečně vrhá do nového. Není na tom vlastně nic složitého, ale všechno pasuje → hlavně příběh a chemie mezi postavami. Nové díly Star Wars se od tohoto monomýtu moc vzdálily a proto stojí za houby.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Co je na tomhle filmu tak skvělého? Speciální efekty, světelně meče, výprava, hudba? Je to všechno OK, ale snad žádný jiný film nemá tak povznášející poselství, které dává mistr Yoda formou lekcí pro Luka. "Size matters not. Look at me. Judge me by my size, do you? Hmm? Hmm. And well you should not. For my ally is the Force, and a powerful ally it is. Life creates it, makes it grow. Its energy surrounds us and binds us. Luminous beings are we, not this crude matter. You must feel the Force around you." Tvůrci filmu se asi inspirovali taoismem. Síla je v podstatě Tao. Mistr Yoda je v podstatě taoistický mnich. Mluví o pravdách, které v podstatě člověk zná, jen se někdy bojí podle nich žít. Bohužel Georgi Lucasovi Tao nic neříká, nikdy ho nepochopil a proto jsou jeho prequels takové, jaké jsou - obrácené naruby, nelidské, odcizené a nudné. No a Disney to už nezachrání. Disney je mega-korporát, kterýmu jde taky hlavně o peníze a o signalizaci ctností (virtue-signalling).

Star Wars: Poslední z Jediů (2017) odpad!

Kromě všech těch hovadin ve jménu social justice, zbytečné délky, neprobarvených postav a nadbíhání skalním fanouškům (fan service) je tu jeden hlavní problém, společný i pro prequels George Lucase. Tenhle příběh je zbytečný a nikdy ho neměli vyprávět.

Star Wars: Síla se probouzí (2015) odpad!

Recyklovaná epizoda IV? Ne tak úplně. Luke byl normální kluk, který přišel o všechno a postupně objevoval svůj potenciál hrdiny. Místo toho tu máme Mary Sue, která nemá žádné problémy, klidně se ubrání i přesile několika urostlých mužů, má obrovský talent, nepotřebuje žádného učitele a nedělá chyby. NUDA. To ostatní je víceméně recyklát z epizody IV: hvězda smrti, pár starých známých vedlejších postav a několik dalších rasově, genderově a sociálně vyvážených pěkně podle Disney normy.

Stopaři (1956)

John Wayne jako Ethan je vykreslen jako bezchybnej hrdina, všechno ví, všechno zná, ale 5 let života věnuje jen honbě za pomstou - to mi nepřijde rozumný. Je to celý možná jen oslava dobývání západu. Divák se podívá všude možně a scény jsou to krásný. Ovšem pochybuju, že by někdo zabydloval Monument Valley, jen kvůli krásnejm západům slunce. KVIFF 2017

Strach nad městem (1975)

Přitažlivá fantazie o muži zákona, který si dělá co chce a jak chce. S nikým nemusí moc vyjednávat - ani s nadřízenými, ani s padouchy. A tím je to nakonec trochu moc jednoduchý. Vsadím výplatu, že by se v dnešním světě nikdo nemazlil s policistou, co vydírá postřeleného zločince oddalováním první pomoci. Na konci i záporák neklade žádný moc velký odpor a platí na něj obyčejná hrubá síla. Jako kdyby se už Belmondo nemusel moc snažit. Stačí, že je to Belmondo. Je to přesně to, co sám dva roky předtím zparodoval v Muži z Acapulca (1973).

Stranger Things - Season 1 (2016) (série)

Má to spád jako blázen. Žádný prostoje nebo zdržovačky. Sympatický postavy - hlavně "Everyone's favorite sheriff", co bere věci do vlastních rukou a nebojí se je ušpinit. Má ale i svý mouchy - největší pěst na oko je Natalia Dyer - ta holka je očividně anorektička a nehodí se na high-school princeznu. To někdo asi upadl na hlavu.

Stranger Things - Season 2 (2017) (série)

O dost slabší než první série. Zdá se, že z toho chtějí mít nekonečnej seriál typu "Lost". Z příšery se ale vytratil skoro všechen respekt. I když je jich tu najednou víc a v jednu chvíli vyzabíjejí celou vojenskou základnu/laboratoř, našim hlavním postavám se jakoby vyhýbají - a děti neohroženě běhají skrz jejich doupě. A ta vsunutá zápletka s Eleven/Jane? Celá sedmá epizoda je jak pro 13 letý holky. A ono vůbec je tu oproti první sérii dán mnohem větší důraz na vztahy mezi postavama a míň na akci.

Stvoření světa (1957)

"Animovaný / Komedie / Rodinný"? Tohle je depresivní levicová propaganda.