Hlídač č. 47 (2008)

Příjemné překvapení. Pozvolný začátek sice mnoho nesliboval, přesto se z toho vyklubal velice povedený film. Klasicky český příběh s klasicky českým koncem pozitivní postavy. Avšak s možná netradičním koncem postavy záporné...ale jen trošičku .o) Dávám 75%, přičemž minimálně 20% z toho patří ministrantovi, nejen kvůli skvělému podání Vladimíra Dlouhého.

Quantum of Solace (2008)

21 bondovek. Všechny jsem snad ani neviděl, ale drtivou většinu ano. Takže jdu do kina na dvaadvacátou bondovku a čekám...bondovku. Jak prosté. "M", "Q", 007, promíchat - netřepat, buchty, Aston Martin, typická titulní melodie, doktor Zloun, akce a především...zábava. A hele, ono je to ňáký divný, titulní melodie je nebondovská, Bond neví co pije, Q tam neni. Huh, ale co sakra...nakonec je to uplně jedno že tam tyhle detaily který dělaj z Bonda to čím je přímo nejsou. Bylo jich dost a faktem je, že pokud jde o ty důležitější aspekty, Bond to furt je...stále s kamennou tváří a a tentokrát se svěžím vánkem. Zběsilé honičky - auta, lodě, letadla, střechy...jo, přehnaný to je, ale sakra s tím na Bonda jdu. A pozor, tentokrát jsem měl, snad poprvé u filmu s Bondem, trochu strach, aby nám 007 ze střechy nespadnul, s autem se nerozšvihal a s letadlem nespadnul. Stále takový nejistý pocit že se náš špionátor pohybuje na hraně a jde mu opravdu o krk z toho činí vyjímečnou bondovku. Já jsem tenhle pocit měl zejména u honičky po střechách. Do kina jsem šel s čekáním s tím že mě nicmoc nepřekvapí a vidinou akční zábavy. Trochu mě to překvapilo, co se zábavy týče tak nezklamalo, spíše naopak a vykreslením postav dost zaujalo. Bond totiž není jednoznačně pozitivní, lehkou pochybnost vyvolá. A hlavně Dr.Zloun (zde Dominik Green) není vyloženě špatný a globální gangster, jen prostě syčák s touhouh po penězích. Skvělá věc po té spoustě Zlounů kteří chtěli zničit svět. Takže další letošní akčňák se vydařil pro můj skromný vkus mnohem lépe než přeceňovaný Temný Rytíř u něhož se člověk třetinu, možná polovinu filmu nudí. 85% pro 007, dostal jsem víc než jsem chtěl a doufám že se tímto směrem bude nesmrtelný agent ubírat i nadále.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Tak tohle už tu bylo...a to nenarážím na původní "den, kdy se zastavila země" ale na spoustu filmů ze stejné "emzácko-invazivní" škatulky. Čekal jsem to a do kina jsem se tedy vypravil jen s tím, že to chce využít cenu Filmánie 50,- kč. A za 50,- kč jsem dostal celkem přijetelnou dávku zábavy. Takže asi tak. 50%

Hledání Severozápadní cesty (2005) (seriál)

Zejména první díl má pro mne velmi poutavé téma - ztracené výprava sira Franklina, téma jež je ústředním motivem úchvatné knihy kterou právě čtu - Terror od Dana Simmonse. Díky tomuto dokumentu zjišťuji že v knize, jež není psána coby literatura faktu, ale jako dobrodružný, hororově laděný román, nejspou přesně popsána pouze skutečná data, místa a technické vybavení, nebo posádka, ale dokonce i názory posádky (Crozier třeba). Tyto až obdivuhodně detailní a přesná fakta činí z knihy něco mnohem víc než jen zábavnou četbu. Franklinova výprava je dodnes opředena tajemstvím natolik zvláštním, že dokument nemůže být nezajímavý. Doporučuji

Judas Priest: Rising In The East (2005) (koncert)

Škoda, velká škoda toho, jak nespontáně byl tento záznam plánován a pořízen. Rob Halford je stále Metal God, jeho charisma jiné nebude, ale nezpívá mu to tady zdaleka tak, jako na mnoha jiných koncertech téhož turné. Je to dokonce natolik výrazné, že za to musím strhnout hvězdu. Zbytek (technická stránka, ostatní členové kapely, setlist, fanoušci ad.) naprosto bez výhrad.

Judas Priest: Live In London (2002) (koncert)

Nádherné vystoupení skupiny s "náhradníkem" boha (Owens). Největší plus je pro mě asi pohodová atmosféra, kterou kapela přenáší na publikum a to se odvděčuje nezřízenou pařbou se surfingem. Nikdo nic neláme přes koleno, všichni hrajou v pohodě, uvolněně. Sváteční nálada, vánoční atmosféra. To se jentak nevidí. A co do uvolněnosti si to nezadá s Priest...Live!, jen už jsou pánové zkrátko o nějakou tu vteřinku starší, takže by zřejmě nebylo vhodné spontání odsvléknutí do půl těla :D

Veřejný nepřítel č. 1 (2008)

Asi tak hodně moc jako nesnáším komixový tajtrdlíky v pláštěnkách na filmovém plátně, tak asi tak moc miluju alespoň trochu povedený mafiánský filmy. A tohle mafiánstvím smrdí. Těším se na pokračování a věřím že to již bude za definitivních 5*

Judas Priest: Live Vengeance ´82 (2005) (koncert)

Můj bezkonkurenčně nejoblíbenější oficiální videozáznam této kapely. Kapela předvádí naprosto úchvatenej, božskej a živočišně energickej výkon. Závěr s bičováním čopra nemá nejmenší chybičku. Zkrátka srdcovka.

Saw 5 (2008)

"Železo se má kout, dokud je žhavé"...ale ne do něj řezat čím dál větším kladivem dávno po vychladnutí. Větším a větším kladivem v případě Saw je čím dál větší brutalita a nechutnost. U čtyřky a scény se shnilými selátky jsem se málem poblil už i já. Přesto po tolika pokračováních už nejde o nic překvapivého a šokujícího. to si zřejmě začínají uvědomovat i tvůrci, protože u pětky drobet zvolnili, což jim přičítám spíše k dobru. Ještě aby si tak uvědomili že zatloukají čím dál víc rezavých hřebíků do rakve skvělého prvního filmu jen pro pár drobáků který jim to snad vynese. Nic nového, překvapivého ani zajímavého zde neuvidíme. Pasti člověka přestávají pozvolna bavit už od trojky. Jen kvůli otevřenému konci předešlého filmu už na to asi propříště koukat nebudu - to pro mě není dostatečný tahák. Lehce zamotaný děj, ze začátku spíše zmatený, se postupem času promění v největší (a zřejmě bohužel jediné) plus tohoto pátého pokračování. Jsem rád že jsem nešel do kina a 10 kč za DVD (na vypálení) taky plácat nebudu. Stahnul jsem, viděl jsem, smazal jsem. Jo teď koukam rozpočet 10 mil, tržby 30 mil, jo tak to pak cenu pořád má, mno...jen je smutný vidět tyhle čísla a čísla filmu jako Labyrint lží od Scotta. To by člověk brečel...

Dave (1993)

60% Nemůžu si pomoct, prostě mě to bavilo. Ona je to vlastně taková blbinka a klasická dvojnická záměna, vtipných situací není příliš, ale přesto je to film zábavný a se skvělou Sigurney Weaver. Ono je totiž lepší někdy humor přišetřit, než ho použít víc než by se hodilo. Zde je mu věnován prostor přiměřený. Samozřejmě jde o příběh nereálný a dost zromantizovaný, ale přesto lidský a milý. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, jenže na ty čtyři to asi fakt není, takže skvělé tři.