Klub rváčů (1999)

Zcela si mne podmanila hutná atmosféra plynoucí z absolutní nejistoty současného světa, ale pak se originálně kráčející snímek rozdrolil do jakéhosi náčrtu osobnosti, která trpí všemi možnými duševními odchylkami (od schizofrenie, přes masochismus až po spasitelský syndrom), původní motiv byl pryč a s ním i mé zaujetí. Avšak uznávám skvělé herecké výkony hlavního tria.

Matrix (1999)

Po letech zůstává v paměti absolutní napětí, do detailů promyšlený fikční svět a znepokojivé otázky, jejichž význam jsem docenil až mnohem později. První díl zůstane navždy tím nejvíce zneklidňujícím a zároveň po technické i umělecké stránce nejsuverénnějším, byť to samozřejmě není způsobeno hereckými výkony ani jistotou režisérského vedení.

Mickovy modré oči (1999)

Výborně napsaná a řemeslně dobře zpracovaná komedie o střetu běžného občana s gangsterskou kulturou vyniká několika skvělými gagy a těší vysokou úrovní klasické (rozuměj nevylučovací) vtipnosti po celou dobu stopáže.

Mumie (1999)

Fungující kombinace dobrodružného snímku a lehké komedie, navíc opepřená trochou mytologie starého Egypta. Herecké obsazení sedlo na jedničku a triky jsou taktéž povedené. Společně s (trochu slabšími) sequely skvělá zábava na dlouhé večery osamotě.

Ohněm a mečem (1999)

Polské produkci nelze upřít srdečné nadšení, velkou sumu peněz a scénaristickou zdatnost (byť místy je jasně patrné, že film oproti románu značně zkracuje a přeskakuje), ale jaksi mi přišlo, že pro velkolepě odvyprávěný příběh nemám ty správné geny. Děj se mi linul před očima, žasl jsem nad promyšlenými odbočkami a mnohovrstevnatým vedením, libě se zaposlouchával do ryčné hudby a kroutil hlavou nad rušivým humorem, ale nedokázal jsem se patřičně vcítit do hlavní příběhové kličky kolem líbivé, leč nevýrazné kněžny a jejích dvou nápadníků. Tudíž mi zbylo jen zadumané přemítání nad tím, jak hloupým nápadem bylo cosi jako "šlechtická republika".

Ospalá díra (1999)

Z každého záběru je vidět, jak moc si to T. Burton užíval: Mohl se vyřádit na všem, co knižní předloha nabídla, stylizoval, hrál si s postavičkami a propašoval i pár svých legrácek, čímž dal vzniknout výjimečnému filmu, který vás baví od začátku do konce a - což se jen tak nevidí - i na několikáté shlédnutí.

Pelíšky (1999)

Primitivní nadhazování vtipných hlášek a dloubání do režimu, který shazoval sám sebe nemaje perspektivu. Ale nci víc.

Prci, prci, prcičky (1999)

Teenagerovská komedie z doby, kdy svět byl ještě v pořádku a největším problémem Ameriky byla ztráta panictví. Nad průměr tenhle snímek vynáší poměrně řízný scénář, který nezastírá, co je tím pravým happy endem.

Spalující touha (1999)

Je lepší žít v malých každodenních lžích nebo se chovat jako prase? - Doufal jsem v kratší metráž a větší uměleckou i myšlenkovou zkratku, i když rozumím tomu, co chtěl S. Kurbick drásavým rytmem a až přílišnou nahotou vyjádřit. Škoda jen, že hrdina vychází ze své eskapády poučen ne vlastní vůlí, ale shodou náhod a vyznívá proto jako slaboch.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

(spoiler) Vložíme-li první trilogii do mixéru, vypadne nám úvodní rozpačitá episoda, o níž ani G. Lucas neví, jak dokázal vše podstatné napěchovat do jediného filmu. Pročež je první polovina uspěchaná, nejapná a příliš dětská, což platí především pro povrchně jímavé závody kluzáků. Ovšem v okamžiku, kdy se děj přesune na Coruscant, začne být vše zajímavější; rada mudruje, senát se hašteří a Palpatine se baví. Velkolepé finále kazí pouze podivně zelená a jednotvárná krajina Naboo a dětinský výlet mezi hvězdy v žlutém sršni. Na druhou stranu se zde objevuje asi nejlepší souboj na meče v rámci celé série. Inu - jedna velká rozpačitost.