Alenka v říši divů (2010)

jsou veci, ktry k sobe proste nepatri. Jako treba osvedcena dvojka Tim Burton/Johny Depp a Walt Disney studios. Mozna kdyby to ty dva mohli delat se starym Waltem. Presto jsem se nekolikrat vyborne pobavil, hlavni role se drzi statecne, Helena B.C. je vtipna az na pudu a bila kralovna snad jeste vic. kdyby byl film postaven na herectvi a ne na efektech, ve kterych se ostatni tak trochu ztraci, mohlo byt lepe. Z animovanych je nejlepsi Skliba, hodne diky tomu ulisnymu hlubokymu hlasu a to jak v originale tak v dabingu. Presto 4 a 5 bodu mam vyhrazeno pro lepsi filmy, takze 3.

Tobruk (2008)

Na tomhle filmu se mi fakt líbí začátek. Vypadá to dobře, zní to dobře, atmosféra... Pak přídou na scénu herci a všechno je v loji. Zaprvé žádnému z nich nevěřim vojáka v poušti. Všichni sou to bledí chlapci, nezpevněné postavy, pardon, ale myslim, že ty skuteční chlapíci byli jiný sokolíci. Všichni mluvěj, že je jim sotva rozumět, dialogy jsou o ničem, třičtvrtě filmu trvá, než si uděláš obrázek o charakteru základních postav a to si ještě musíš vymejšlet. Všechno to vypadá, že si parta lidí zajela na kus pouště udělat rekonstrukci tehdejší bitvy a aby to na to dostali peníze, tak si řekli, že k tomu natočí film. Spíchli pár replik, odjeli do pouště, udělali nějaký ty hezký záběry a spustili bombobití s kulometama. Kamera dobrá, hudba dobrá, zvuk dobrej. Tak bych dal tři, ale to, že film s takovym rozpočtem a možnostma je nakonec TAK blbej mě nutí dát dvě.

Ivanovo dětství (1962)

Tarkovskiho jsem poprvé viděl v kině, když jsem kvůli svojí oblibě knihy Solaris od Stanislava Lema šel na promítání dvou filmů po sobě - Stalker a Solaris. Prý se říká, že Tarkovski je jednotka nudného filmu a podobné vtipy, ale 6 hodin, které jsem tam proseděl s dřevěným zadkem a očima i myslí poctivě přilepenými k plátnu, ve mě zanechaly nezapomenutelný umělecký dojem. Proto mě trochu překvapila přímočarost Ivanova dětsví, ale hloubka poněkud surrealisticky vykreslených dojmů a pocitů toho kluka mě zasáhla bez přípravy a o to silněji. Ivan je vnitřně voják v pravém smyslu toho slova, což neuvěřitelně kontrastuje s jeho skoro holčičím vzhledem a útlým věkem. Přesto Nikolaj Burljajev v roli ani jednou nezakolísá, citlivé dítě s chlapskými manýry. Je pravda, že dějová linka s Mášou vůbec nesouvisí se zbytkem filmu, i když by mohla, ale je to pěkná holka a aspoň je tam nějaká změna prostředí a postav. Tím by to u mě bylo za čtyři hvězdičky, ale pro estetický zážitek poskytnutý kameramanem přidávám i tu pátou

Spartakus: Bohové arény (2011) (seriál)

Takže po prvním díle - výborně: Rychlá rekapitulace, hned na to pořádná mlátička a kozy ven. Už víme, že se díváme na seriál Spartacus, ale žádné zbytečné protahování. Batiatus rozjíždí kšefty svým neotřelým stylem, ale ještě se má co učit, a Lucy Lawless má prozměnu černovlasou kamarádku, kterou vzrušuje úplně všechno. Kulisy bychom měli, tak co se bude dít? V každé scéně příslib do budoucích dílů, odkazy na Blood and sand (Lukrétia: Na špinavého gladiátora bych nikdy nesáhla/střih/záběr do obličeje Crixovi, který byl právě koupen Batiatem :-)) a podobné vychytávky. Na jedné straně spousta vznosných slov, na druhé neskrývaná přízemnost. Rozhodně bude na co koukat. Po třetím díle Mé předpoklady se vyplnily doslova nadmíru. Čekal jsem, že Batiatus bude intrikovat a uvidíme jeho dům na vzestupu, ale že najednou bude mít možnosti o čemkoli rozhodovat jako osmiletej kluk, to sem nečekal. Mimochodem výborně zahráno, ten jeho zpruzelej výraz, když z něj tatík přede všema dělá nezodpovědnýho fracka... Hodnocení pořád stejné.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Jsou na světě filmy, které nestojí na příběhu, ani na inteligentních myšlenkách, ani na opravdovosti. Stojí na laciném pozlátku, hloupém výrazu a té nejbanálnější příběhové ose. Přesto dokážou mnohem víc, než by vás ve snu napadlo. Scott Pilgrim nežádá kritiky ani diváky, aby moudře kývali hlavami a tvrdili "ano, tohle je opravdu kvalitní film", ale je mnohem zábavnější a chytřejší než velké množství opravdu seriózních filmů. Je plný klišé, která zesměšňuje, kombinuje film, komiks a videohry pomocí vizuálních efektů, které se tady ovšem nesnaží co nejvíce přiblížit realitě, jak je obvyklé, ale jsou tím čím slutečně jsou. Animací toho, co se na plátně děje. Ovšem ne všechny hlášky měly drive, ne všechny souboje byly cool a protože jde nakonec o lásku, slušela by alespoň na chvíli nějaká překvapivá hlubší myšlenka nebo pointa, kterou by se film nakonec vysmál i těm, kteří potřebují moudře pokyvovat hlavou.

Sociální síť (2010)

Social network aneb jak z nudného tématu udělat zábavný a napínavý film.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

jsem milovníkem mnoha filmů a jeden z mých oblíbených žánrů je western. O dolarové trilogii jsem nikdy moc neslyšel, jen jsem jako malý kluk viděl Pro pár dolarů navíc. Utkvěl mi název, závěrečný souboj a melodie z hodinek. A proto mám western rád, protože tohle je pro mě předobraz toho žánru. Hodný, zlý a ošklivý jsem viděl až před několika dny, kdy jsem na něj kliknul v top 20 ČSFD a koukám, stejní herci, stejný režisér... Kdybych tenkrát jako dítě viděl tenhle film, myslím že bych se zajímal mnohem dřív a mnohem víc. Je úžasný. Na pozadí války severu proti jihu, které se do příběhu aktivně zapojuje probíhá příběh tak přirozeně, až zapomenete, že se jenom díváte. Tomu říkám vtažení do děje. Většinu filmu já byl Blondie, nedůvěřoval ani na vteřinu Tucovi a čelil nebezpečí, které představoval Angel Eye's. A ještě k tomu sem byl takovej fešák. A závěr? Nikdy jsem nezažil nic, co by se alespoň vzdáleně podobalo atmosféře tohoto velkého finále. To už se nikdy opakovat nebude.

Kybernetická babička (1962)

Trnka potvrzuje, že animované filmu nejsou vždycky jen pro děti. Zamyšlení nad směřováním rodinných hodnot v přetechnizovaném světě, který prezentuje hororová kybernetická babička a jiné psychedelické stroje, pro děti opravdu není. A proto je skvělý. Ovšem není jednoduché udržet pozornost, což by u takového tvůrce být nemělo.

Brak (2002)

:-D Pulp Fiction pro papriky.