• Thriller

Spectre (2015)

Výborné intro. Dál však (skoro) nic. Výjimky: Product placement dostal nový rozměr. Lyžařské středisko Sölden zjevně muselo zaplatit za to, že se pár minut mihlo v jinak zbytečné scéně filmu. * Pár připomínek dob, kdy filmy s Bondem byly vtipné (funkce páček na středovém panelu v autě ukradeném agentu 009). * Výborné odkazy na dřívější filmy. /// Průšvihy: Nikdo nechce, aby se filmy s Bondem tvářily důvěryhodně, ale tolik zbytečných dějových vykolejení nebylo snad v žádném z 23 filmů, které Spectre předcházely. * 150 minut je fakt o cca hodinu víc, než měl Spectre trvat. * Filmová klišé tvářící se zcela vážně beze špetky pokusu o sebeironii byla snad uvěřitelná v dobách, kdy vznikl Moonraker. Spectre jimi však přetéká v dobách, kdy Soutpark má za sebou víc než 260 epizod... :(

Domácí péče (2015) odpad!

Ošklivou neléčitelnou nemocí zřejmě trpí řada tvůrců tohoto smutného debutu Slávka Horáka. Pokud platí, že první film bývá tím lepším, co tvůrce světu předvede, tak má čtyřicetiletý režisér i scénárista tohoto zhoubného bujení zbytečných filmových políček výhodu, protože k výrobě většího průšvihu už mu, doufejme, žádný producent nedá šanci. Kameraman Jan Šťastný nominovaný na Českého lva za nejlepší kameru je dokladem, že členové akademie se na soutěžní filmy zřejmě nedívají ani ve zrychleném přehrávání. Takto diletantkou práci na úrovni snaživého amatéra s kamerou by si nedovolila ani náctiletá youtuberka Teri Blitzen. Možná je ta nominace na Lva za to, že si kameraman vzpomněl, že se filmy netočí na výšku. Asi bych měl ocenit tento výkon alespoň jednou hvězdičkou, ale to bych urazil Babovřesky. Základní otázky: Jaká je cílová skupina diváků filmu? Kolik lidí tento film spolehlivě odradil od další návštěvy jakéhokoli českého filmu? Otráví nám ČT první lednový den příštího roku právě tímto filmem?

Marťan (2015)

Natočit úžasnou reklamu na izolepu a plastovou fólii tak, že to diváci spontánně řadí mezi top filmy, to umí asi jenom Ridley Scott. To nejlepší ze seriálů Pat a Mat, Kutil Tim a Mac Gyver spojené tak, že si tento film zamiluješ. Pocta disco hudbě udělaná tak, že se baví i fanoušci Pink Floyd.

Simonův vesmír (2010)

Milý, křehký film. Možná trochu Amarcord, možná Rain Man, občas Sheldon Cooper... Místy absurdní (ne)komedie. Nečekané zjevení, kvůli kterému existují TV kanály jako je ČT Art. Asi to má o něco méně diváků než Babovřesky, zcela určitě se množina diváků Babovřesků nikde neprotíná s množinou diváků Simonova vesmíru.

Osm hrozných (2015)

Zkuste si představit, jak by úplně stejný film dopadl, kdyby pod ním byl podepsán nějaký noname režisér... Film by zde komentovali oba dva diváci, kteří by ho v Česku viděli v nějakém zapadlém artovém kině, dostal by mizerných 60 % a příslib, že příště, až bude i na více záběrů v exteriérech, to může být lepší. Megatuna dialogů, jen občas Tarantinovsky geniálních, stopáž 182 minut, což je tak o hodinu více, než mělo být. Po prvním zhlédnutí Gaunerů, Pulp Fiction, Hanebných panchartů či Kill Billa jsem věděl, že jsem tyto filmy neviděl naposledy. U Osmi hrozných si nejsem úplně jist, že najdu tři hodiny abych si dal repete. Snad kdyby Petr Zelenka natočil remake o tom, jak je VŠ studentka brutálně vyšetřována, protože je podezřelá z vykradení společné kolejní lednice v kuchyňce na patře a snaží se ji zachránit její bratr. Studentku by hrála Eva Holubová, jejího bratra Ivan Trojan a brutálního předsedu kolejní rady Miroslav Krobot.

Andělé všedního dne (2014)

Film, který nestojí ani za to, aby byl odněkud stažen. Ani na ČT 1, nepřerušováno reklamou, v neděli od 20:00 večer to nebylo k ukoukání. Počtem postav, které se představí v první čtvrthodině, si to hraje na Umění. Dál už je to jen o tom, jestli se všichni zachrání kvůli Lásce nebo všichni zemřou. Vlastně ani nevím, proč jsem tomu dal jednu hvězdičku. Snad proto, že uvedení autora na plakátu mě včas varovalo před tím, abych na to šel do kina. Vývoj tvorby Michala Viewegha je ukázkou toho, kam až člověka může dohnat splácení hypotéky. Proč? PROČ??? Proč vznikají tyto zbytečné filmy?

Let Fénixe (2004)

Film, který při uvedení v komerční televizi je vskutku CELOVEČERNÍ (s mnoha nekonečnými reklamními bloky 20:00 až 22:30), je natočen v takovém "tempu", že když na začátku třetího reklamního breaku vlezeš do vany a vrátíš se na konci čtvrtého reklamního předělu, tak v pohodě nastoupíš do děje bez toho, že bys v ději jakkoli tápal. Jednu hvězdičku jsem dal za nyní již asi hrubě politicky nekorektní nekompromisní (pro přežití celé skupiny trosečníků zjevně jediné možné) řešení etického problému se záludným nepřítelem, v okamžiku, kdy je zcela závislý na toleranci většinové společnosti. Druhá hvězdička je za občas hezké záběry pouště. Třetí hvězdičku bych dal za ukázku boje o to, kdo je tu šéf, ale to by film nesměl mít původní stopáž 113 min. Let Fénixe měl max. 90 minut, ideálních by bylo 24 minut jako epizoda seriálu Letecké katastrofy VII. SOUHRN: 113 minut filmu + 40 minut reklam je pro Let Fénixe vzdálenost, kterou Fénix neuletí. Tento Fénix nezvládá ani svých čistých 113 minut. Gobi hezká. Zobrazení místního obyvatelstva přesvědčivé.

Muži v naději (2011)

Od filmů na Nově v sobotu večer obvykle utikám. Muži v naději mě přitáhli a nepustili. Výborný Polívka, Macháček i Kerekeš. Vynikající kamera i hudba. Vše tak příjemné, že ani mnoho reklamních pauz neodradilo.

Ve stínu (2012)

*** plusy: neuvěřitelně věrné reálie, temná atmosféra padesátých let cáká z každého záběru, Trojan *** mínusy: předvídatelný řidký líně plynoucí děj s očekávatelným finále *** celkově: pokud tohle byl nejlepší film roku 2012, tak chápu, proč tolik lidí chodí na Babovřesky

Řidič vysokozdvižného vozíku Klaus (2000)

Krátký příběh ještěrkáře Klause využívám při bezpečnostních školeních. K situacím uvedeným ve filmu existuje řada reálných analogií. Zde použitá nadsázka udělá z jinak nudného školení akci, kdy lidé sledují výklad. Doporučuji!!!