Chalupáři (1975) (seriál)

Vynikající seriál opírající se o plejádu skvělých herců v hlavních i epizodních rolích. Je jenom trochu smutné evidovat, jak při každé další repríze se poměr těch, kteří dosud žijí a těch, co již nejsou mezi námi, zvyšuje ve prospěch těch druhých...

Valčík na rozloučenou (1940)

Pro žánr melodramatu naprosto modelový film a ve spojení s výbornými herci Taylorem a Leighovou je to evergreen, který zaujme i dnes.

Čaroděj ze země Oz (1939)

Mě film až tak nesednul. Oceňuji zejména výbornou hudbu, písně a na svoji dobu neobvyklou kombinaci černobílých a barevných sekvencí, ale jinak pro současnost nemá snímek až tak co říci. Zestárnul.

Malý Cézar (1931)

Klasika v žánru gangsterského filmu. Je překvapivé, s jakými moderními filmovými prostředky tento film, jenž je jedním z prvních zvukových kriminálek, pracuje. E.G. Robinson jako Caesar Bandello je úžasný

F. L. Věk (1970) (seriál)

Opravdu ten seriál zraje jako víno. Když ho vidím poosmé, líbí se mi ještě víc, než posedmé. Výběr herců, jejich výkony, skvělá výprava. Ilustrace dějin českého národa, podobně jako Jiráskův literární odkaz.

Summerland (2020)

Náhled do lidských duší, jejich vzdalování a sbližování. Druhoplánově zaznamenáme obrovský rozdíl ve válečném životě v Londýně a na venkově. Jistě sentimentální nota poznamenává závěr filmu, ale zde je možné je režisérce a scénáristce v jednom prominout. Citlivý projev Gemmy Athertonové v roli spisovatelky Alice Lambové.

Muž, který prochází zdí (1959)

Viděl jsem oba přepisy Aymého románu - s Bourvilem i s Rühmannem (bohužel ne TV-přepis s Michelem Serraultem). Rühmann svým nesmělým hereckým projevem a zasněným pohledem ideálně naplňuje představu zakřiknutého úředníčka pana Buchsmauma.

Výnimočná Nikol - Episode 1 (2022) (epizoda)

Kdo viděl české zpracování francouzské licence, může (či spíše musí) srovnávat. Děj epizody je hodně podobný, ale dialogy mi připadají možná trochu vtipnější, výkon Pauhofové trochu odvázanější něž Dykové.

Místo zločinu České Budějovice - Slunovrat (2023) (epizoda)

Takové na rozjezd... Zápletka inspirována vzory francouzskými (Meurtres au...) či německými (Die Toten von Bodensee). O jednotlivých protagonistech  (vyšetřovatelích) jsme se toho v prvním dílu moc nedozvěděli. Tak snad další epizody.

Top Gun: Maverick (2022)

V oblasti akčních filmů nepochybně ukázka špičkové podívané, spojující ukázky dokonalé trikové techniky a napínavý příběh (na americké poměry je zde až nezvykle málo milostných motivů a dobývání ženských srdcí mužnými hrdiny). O věrohodnost zápletky se nemůžeme starat (stejně jako ji neřešíme ve Star Wars či Indiana Jonesovi). Ale upřímě řečeno, čekal jsem od filmu víc než jen to, co předvedl. Zejména závěrečná scéna útěku je zbavená jakékoliv reality. Suma sumarum, dobré , ale rozhodně ne za 88%