Telefon pana Harrigana (2022)

Zvláštní, ale od půlky se to rozplynulo do neurčita, dějová linie, která ztratila mystiku a v podstatě to bylo jen natahování. Bez Sutherlanda to už nemělo tu šťávu...

Všechno, všude, najednou (2022)

Nevím, proč jsou z toho filmu všichni tak nadšení.... Mně vůbec nesedl. Jako špatná (rozuměj zmatená) verze Kinoautomatu s M Horníčkem. A to celé po dvě a půl hodiny! At se vydáte kterouokoliv cestou svého prožitého života, vždycky se dostanete do stejného koncového bodu. Protože jinak byste nebyli. Všechno je jen statistická nevyhnutelnost (slovy jednoho z hrdinů filmu) P.S. Nebohou Jamie Lee C. coby Deirdre bych tam ani nepoznal.

Iveta - Episode 1 (2021) (epizoda)

(Psáno po shlédnutí první epizody) Má to švih a výborné dialogy (ale kolik českých diváků jim bude rozumět bez titulků). Alžběta Ferencová je každopádně hvězdou, alespoň prvého dílu. Takový slovenský Most, ale neviem, či sa to bude v Trebišove páčiť...

Víly z Inisherinu (2022)

Film "Víly z Inisherinu"  je zdánlivě příběhem o rozpadlém přátelství. Je to však také válečný film. Hádka mezi Pádraicem a Colmem hoří v době války a napodobuje její rytmus.  Stejně jako mnoho jiných "casus belli", i ten jejich se zdá být pošetilý a hluboký zároveň. A jako mnoho konfliktů i ten jejich zahrnuje nepochopení, eskalaci a sebepoškozování. Jejich soukromá válka z nich učiní jiné lidi.--- Colin Farrell je výborný, ale toho "prosťáčka" jsem mu dlouho nemohl sežrat (to spíše Barry Keoghan jako Dominic). Ale nakonec to bylo překvapení...

Prodaná nevěsta (1981) (TV film)

Jsem velký fanda Prodané nevěsty a tento přepis mi přišel jako věrné vystižení Smetanovy a Sabinovy předlohy.

Náhrdelník (1992) (seriál)

Klasika, klenot ČT. Škoda jen, že se F. Filip musel podřídit německým scénáristům, se kterými si zřejmě nerozumněl (nikoliv jazykově !) jako se svými českými partnery Dietlem, Zelenkou či Hubačem. Ale jako jinde, i zde urdžuje na úrovni herecké obsazení v čele s Šafránkovou a Abrhámem

Cirkus Humberto (1988) (seriál)

Zde platí totéž, co jsem poznamenal u mého hodnocení F.L. Věka. Sledování série znovu a znovu se nikdy neomrzí (pokud to není dvakrát za rok), vždy si najdu svého herce či epizodu, kterou prožívám jako při prvním shlédnutí.

Zlá krev (1986) (seriál)

Pokračování Neffovy pentalogie po takovém úspěchu první serie se logicky nabízelo. Bohužel kvalitativní skok, poplatný době, kdy série vznikala, odpovídá tomu, co zde je komentováno v mnoha recenzích.  Ale i tak díky, pánové Filipe a Zelenko!

Rozpaky kuchaře Svatopluka (1984) (seriál)

Při úplně prvním vysíláním více než děj a dramatické /či komediální/ zápletky je třeba oceňovat interaktivní "kinoautomatový" způsob vysílání se zapojením diváckého hlasování /i když ve finále volba kterékoliv varianty nabízené jako volba divákovi vedla dříve či později ke stejnému dějovému vyústění (při tolika volbách v každé epizodě logicky nemohlo existovat tolik "verzí" vývoje děje )

Dobrá Voda (1982) (seriál)

Seriál s pomalejším tempem vyprávění, ne tak "akční" jako jiné Filipovy seriály. Je to však dáno autorem scénáře a jeho přístupem k dramatické výstavbě děje. A ta funguje výborně, i díky Petru Haničincovi.