Pod deseti vlajkami (1960)

Nelze pominout ani špionážní aspekt tohoto zajímavého filmu (dobře natočená scéna špionáže v pařížském ústředí německého wehrmachtu ve snaze o získání tajných kódů válečného námořnictva).

G. Verdi: Don Carlos (2017) (divadelní záznam)

Přestože tato Verdiho opera není až tak světoznámá jako např. Aida či Traviata, patří dle mého ke klenotům světového operního fondu. Nádherná hudba s působivými dramatickými zvraty, všechno co velká epická opera má mít. Toto nastudování se může pyšnit skvělými pěveckými výkony, méně jsem ocenil moderní transpozicí děje- Carlos s revolverem a tomu přizpůsobený(pozměněný) závěr dramatického pátého aktu. Zpracování pro ČT vyniká též kvalitními českými titulky (A. Kareninová).

Die Fledermaus (1944)

Adaptace slavné operety "Netopýr" od Johanna Strausse (ml.) se vydařila (rakouské a německé hvězdy čtyřicátých let). Přestože natáčení začalo v roce 1944, film byl uveden do kin až po válce, v roce 1946.

Bílá růže (1982)

Poprvé v ČSR uvedeno na MFF v Karlových Varech 1982. Výborně natočený film s německou "Tüchtigkeit". Pro Lenu Stolze musel být rok 1982 traumatizujícím rokem, protože sehrála dvě hlavní role - a obě žen bojujících proti nacistům a nakonec zastřelených...

Séraphine (2008)

Film ubíhá v poklidném tempu, nic moc se neděje, vývoj je předvídatelný. Přesto zajímavá fakta i myšlenky o tvůrčím úsilí a inspiraci umělců. Nebýt mecenáše Uhdeho (a tedy víceméně náhody) , asi by Séraphine nikdy nebyla objevena ...

Miloval jsem svou ženu (2021)

Podle mě kongeniální filmový přepis Füstova románu, který jsem nedávno přečetl. Přestože některé dějové linie jsou ve filmu změněny, uchopení charakterů a myšlení hlavních protagonistů přesně odpovídá impresi po přečtení knihy. Ale možná pro někoho, kdo román nečetl, neubude shlédnutí filmu tak uspokojujícím zážitkem

Strýček Buck (1989)

Komedie pro celou rodinu s nezapomenutelným výkonem a hláškami Johna Candyho ("Vemte si tenhle čtvrťák, jděte do centra a nechte si tu věc ohlodat od krysy! Přeji vám dobrý den, madam."). Scénář mu dal prostor pro uplatnění jeho velkého talentu. A využívá ji v plné míře

Zlaté časy rádia (1987)

Podíval jsem se na film v kontextu posledního Allenova literárního počinu "Mimochodem", jenž jsem nedávno přečetl. Protože je film ze života ( dětství) W. Allena, poskytuje kniha jisté pozadí či komentář toho, o čem děj je . Skvěle se to doplňuje!

Polosvět (2015)

Výborně napsané i zahrané. Divák neví dopředu ani minutu, jakým směrem se bude děj vyvíjet- kromě toho, že mrtvola je nalezena hned v úvodu filmu. Ale to kdo, kdy, jak a proč se ukazuje až v samotném závěru. Ale vůbec to není kriminální (ani kriminálně psychologické) drama

Černá díra (1979)

Zábavná science fiction (ne až tak pro děti - jako první film Disney Studio dostal rating PG) se slušným hereckým obsazením (Maximilian Schell jako dr. Reinhardt je působivý) . Příjemné překvapení. Mimochodem - pro film byla vytvořena sekvence "zelené mřížky", která se objevuje v úvodních titulcích. Jednalo se o nejdelší sekvenci počítačové grafiky, která se do té doby ve filmu objevila.