• Krátkometrážní

Tom Grennan: Little Bit of Love (2021) (hudební videoklip) odpad!

Otravná odrhovačka, ktorú každý jeden deň počujem v rádiu už viac ako rok a ktorá mi vyslovene pije krv. Do toho samotný interpret s vrabčím hniezdom na hlave a feťáckými pohybmi. Popularita dnešných "trendy" interpretov je mi veľkou záhadou.

Totální nasazení: Nezapomeneme (2013) (hudební videoklip)

Napriek tomu, že som bol dlhé roky punkáč, nikdy som nebol fanúšik kapely Totální Nasazení. Cez to všetko však musím uznať že pesničkou a klipom "Nezapomeneme" sa u mňa vyznamenali a jedná sa o veľmi emotívnu a silnú záležitosť, ktorá obžalováva dlhých 41 rokov krutej totality, ktorú naši predkovia v Československu zažili. Viem že sa jedná o osobnú záležitosť speváka Sváti Švába, pretože v klipe hrá svojho predka. Každopádne sa jedná o veľmi vydarený a silný klip.

Polda (2014) (studentský film)

Vizuálne nápaditý študentský film o mestskom policajtovi, ktorý disponuje detektívnym talentom a rozhodne sa splniť si svoj sen a stať sa vyšetrovateľom. Hlavný protagonista svoju postavu zahral obstojne a film celkovo pôsobí svižne. Dobrá práca.

Párty Hárder: Summer Massacre (2022)

Naši starí známi sa vracajú a tentoraz sa čerstvo po maturite rozhodnú užiť si leto na Máchovom jazere, ktoré sa označuje ako "Ibiza východu". Následne sa rozbieha ešte výbušnejšia komédia než bol prvý diel a čaká nás dvojnásobná nálož hlášok a fekálneho humoru. Márty mal tentoraz k dispozícii neporovnateľne vyšší rozpočet a kompletný filmový štáb, takže sa už sa nejedná o undergroundovú záležitosť ako bola jednička. Opäť si tu Pohl nebral servítky a sype tu jednu nechutnú scénku za druhou. Akurát škoda že som bol v kinosále sám a neužil si pravú filmovú atmosféru s ostatnými ľuďmi. To ale nemení nič na tom, že sa jedná vydarenú komédiu, ktorá má rovnako ako jednička kultový potenciál.

Párty Hárd (2019)

Absolútna šialenosť, kde sa režisér Márty Pohl utrhol z reťaze a šiel až za hranu. A kupodivu to po komediálnej stránke funguje bez problémov a darí sa mu tu sypať hlášky i ťažko uveriteľné scénky. Práve ona autentickosť a bezprostrednosť filmu dodáva jeho silu. Ale hlavne tu excelujú jednotliví exoti ako Grundza či Mirek Čáslavka, ktorý tu paroduje svoju rolu z filmu Mandragora. Humor Mártyho (Řezníka) je mi už dlhé roky známy vďaka jeho kresleným vtipom a samozrejme aj vďaka jeho rapovej tvorbe. Je teda logické, že svoj štýl aplikoval aj vo filme a dokonalo to sadlo. Z toho sa stane kult.

Deadline (1980)

Plným právom zabudnutý horor o spisovateľovi, ktorý píše knihy a scenáre ku krvákom a doma mu mimo iné pije krv jeho feťácka žena a dvaja nevychovaný synčekovia. Jeho zázemie sa začína rúcať a musí v šibeničnom termíne dokončiť scenár k novému filmu. Musím priznať, že toľko otravných a nesympatických postáv som vo filme už dlho nevidel. Už zmienená manželka hlavného hrdinu je svojím arogantným správaním a neustálym fetovaním po celý film na jednu poriadnu bombu a rovnako tak jeho dvaja umrnčaní synčekovia, ktorí tu (drobný spoiler) dokonca obesia svoju malú sestru a necítia vinu ani náhodou. Film disponuje mnohými gore scénkami, ktoré sú však nahádzané na plátno bez ladu a skladu. Zhruba po hodine filmu som už celkom nervózne čakal na vytúžený záver. Nikdy viac.

Duna (2021)

Jeden z najsilnejších filmových zážitkov posledných rokov. Vizuálny mág Villeneuve sa ujal svojho vysnívaného projektu a natočil adaptáciu známej sci-fi knihy od Franka Herberta. Prvá adaptácia, ktorú v roku 1984 natočil David Lynch, bohužiaľ skončila ako kasovný prepadák. Duna ako román je také Star Wars pre dospelých. Pomaly rozprávaný a hĺbavý príbeh, v ktorom sa šľachtické rody v ďalekej budúcnosti prú o púštnu planétu Arrakis, ktorá je zdrojom tajomného korenia. Rod Atreidesov vedený vojvodcom Letom Atreidesom (Oscar Isaac) ctí diplomatické metódy a chce  na Arrakise prosperovať, zato rod Harkonnenov vedený obéznym barónom Vladimírom Harkonennom, je tlupou brutálnych, hrubokrkých barbarov a tí majú od diplomacie ďaleko. Rozpúta sa krvavá vojna, z ktorej môže vyhrať len jeden rod a vojvodcov syn Paul vyzerá ako nádejný spasiteľ Duny. Film od vizuálnej stránky či hudby od Hansa Zimmera disponuje skvelým hereckým výberom. Príbehovo však dopláca na to, že sa jedná len o polovicu románu a jednotlivé postavy dostanú svoj priestor až v druhej časti. Každopádne sa pre mňa jedná o film roku.

Byť zdravý je výhra (2021) (pořad) odpad!

Absolútne morálne dno, ktoré názorne ukazuje do akej žumpy tento štát za posledné roky padol. Skrachovaný premiér s duševnou poruchou, ktorý by bol v každej normálnej krajine zbavený svojprávnosti, dostal novú funkciu a síce ministra financií. V tomto prípade je to ako keby ste schizofrenikovi dali do ruky nabitý samopal. Pod fakt silným argumentom "oplatí sa to" zrealizoval totálne prízemnú šou, kde sa očkovaní jednotlivci uchádzajú o ťažké prachy. Že celý tento nezmysel míňa štátne peniaze asi nášho vyšinutého Matelka nezaujíma. Zuzana zo Solivaru by vedela rozprávať svoje, tých 400 tisíc už asi nikdy neuvidí. Jedna z najväčších odporností nielen na televíznej obrazovke, ale aj ostudný výstrelok celej súčasnej vlády.

SEBASTIAN - Toulavá (2015) (hudební videoklip) odpad!

Ďalší post-pubertálny trtko v kockovanej košeli s nízkymi riflami a klobúčikom a la Pete Doherty. V určitom čase nebolo dňa aby som túto trápnu odrhovačku nepočul v rádiu. Muzika určená pre pubescentné sliepky.

Bouře duší (2019)

Keď už Lotyšsko, ktoré má necelé 2 milióny obyvateľov dokáže natočiť tak kvalitný film z 1. Svetovej, tak je potom slovenská kinematografia už skutočne v rámci Európy "chudobný príbuzný". Film si už od začiatku buduje silnú atmosféru podporenú obstojnými hereckými výkonmi a hlavne zručne natočenými bojovými scénami. Plus je tu odvedená dobrá práca s komparsom i dobovými reáliami. Veľmi vydarený film, ktorý určite stojí za pozornosť.