• Krátkometrážní

Legendy kriminalistiky - Dahlgren (2019) (epizoda)

Bez výhrady jeden z najdesivejších prípadov celého seriálu. Pohodová a v okolí obľúbená brnenská rodina Harokových skončila chladnokrvne zmasakrovaná ich rodinným príslušníkom z USA, ktorý k nim prišiel na návštevu. Následne utiekol na viedenský Schwechat a uletel domov. Nielen to, že dotyčný Kevin Dahlgren ich rozsekal a následne zapálil v sklepe, ale hlavne skutočnosť, že nemal žiadny motív pôsobí až hororovo. Prípad má však pozitíva v podobe profesionálnej práce českých kriminalistov a štátnej zástupkyne, ktorí v rekordne krátkom čase dosiahli toho, že psychopat Dahlgren bol už po vystúpení z lietadla vo Washingtone zatknutý FBI. Po úradných peripetiách skončil pred súdom a vyfasoval doživotný trest. Nakoniec spáchal sám nad sebou trest smrti vo valdickom lapáku - to je to druhé pozitívum. Tvorcom seriálu sa podarilo unikátne zachytiť celý smutný príbeh a v podstate celý diel pôsobí ako pomník zavraždeným.

Slunovrat (2019)

Po druhom zhliadnutí dávam plný počet. Unikátna záležitosť natočená americkým režisérom, produkovaná Švédmi a natočená v Maďarsku. Porovnanie s Wicker Manom je namieste a režisér sa mu ani nebráni, ale tu sa tvorcovia pohrali s celkovou ponurou atmosférou, herci hrajú viac než obstojne (hlavne Florence Pugh exceluje) a celková škandinávsko-pohanská štylizácia funguje na výbornú. Postupne budované napätie graduje do pôsobivo strašidelného finále a aj po niekoľkých zhliadnutiach mám pocit, že tento film sa do budúcna stane kultom.

Cizinec ve vlaku (2018)

Po thrilleroch "Neznámý" a NON STOP sa Jaume Collet-Serra znovu pustil do mysteriózneho thrilleru a znovu obsadil Liama Neesona. Ten sa zas a znovu zapletie do sprisahania, ktorého stopy vedú "kamsi do neznáma". Zatiaľ čo prvé dva menované filmy sa dali v pohode pozrieť (aj keď iba sú iba na jedno pozretie), tu už skutočne tvorcovia nevedia kam z konopí a úprimne povedané, ten Neeson je už vo svojej póze trápny. V konečnom dôsledku je aj celá záležitosť priehľadná ako sklo a vôbec ničím neprekvapí.

Depeche Mode: Stripped (1986) (hudební videoklip)

Za mňa jeden z vôbec najväčších hitov od DM. Nielen svojím neopakovateľným zvukom (zvuk výfuku motorky, ohňostroj), ale aj celkovým chladným vizuálom a nápadmi. Rozbíjanie vrakov áut stavbárskými kladivami, zapaľovanie televízorov či premietanie, to sú už veľmi dobre známe zábery tohto geniálneho klipu. Potom žezlo prebral Anton Corbijn a doviedol vizuál kapely k jeho najznámejšej podobe.

Deváté srdce (1978)

Deváté Srdce nie je ani tak rozprávka, ale skorej gotický horor s mimoriadne ponurou a depresívnou atmosférou. Mladý tulák v podaní Ondřeje Pavelky sa vydáva zachrániť princeznu Adrianu a musí sa postaviť mocnému černokňažníkovi Aldobrandinimu v podaní Juraja Kukury. Filmu hrá do karát okrem zmienenej atmosféry aj silná hudba Petra Hapky a skvelé herecké obsadenie, ale celá zápletka je nedotiahnutá a v konečnom dôsledku víťazí forma nad obsahom. Na záver som mal fakt dojem že film by mal skončiť inak a mnoho vecí je vo filme nedotiahnutých. Na druhú stranu sú tu na svoju dobu veľmi vydarené masky a triky. Za jedno pozretie film rozhodne stojí, ale Herz natočil určite aj lepšie filmy.

Billy Joel: We Didn't Start the Fire (1989) (hudební videoklip)

We didn't start the fire It was always burning, since the world's been turning We didn't start the fire No, we didn't light it, but we tried to fight it

Julie Lescautová (1992) (seriál)

Ďalšia pseudo-detektívna fušerina, tentoraz z francúzskej dielne. Julie Lescaut je rodinný typ policajtky, ktorá okrem prípadov vrážd rieši aj svoje dve dospievajúce dcéry a ich osobné problémy. K tomu sa občas pridávajú nevydarené pokusy o humor a celé to pôsobí veľmi nezvládnuto. Keď som to sledoval ako 8-9 ročný, tak mňa to bavilo, ale dnes nemôžem vidieť ani jeden diel.

Most - Série 1 (2011) (série)

Mrazivý detektívny seriál na severský spôsob s dvomi neobyčajnými vyšetrovateľmi, nečakanými zvratmi a miestami až hororovou atmosférou. Už od úvodného záberu na titulnom moste som s napätím očakával kto za tým všetkým stojí a čo je páchateľovou motiváciou. S ďalšími dielmi sa však otázky a záhady kopia na seba a nakoniec do seba všetko dokonale zapadá. Najväčšou hodnotou pre mňa je však absencia akýchkoľvek hlúpych klišé aj trápneho humoru na aký som zvyknutý u britských, nemčúrskych či francúzskych (zfušovaných) detektívok. Tvorcovia sa tu nerozpakujú nechať zomrieť 14 ročnú babu a najväčšiu ranu si nechávajú na záver. Samozrejmosťou je depresívna štylizácia, zarámovaná šedým vizuálom. Právoplatná kultová klasika.

Dokonalá loupež (2018)

Mannov Neľútostný súboj v zbrusu novom háve. Hustý krimi-thriller o veľmi neortodoxnom fízlovi v podaní Gerarda Butlera, ktorý sa so svojím tímom vydáva na stopu skupine bankových lupičov - bývalých mariňákov. Títo sú po zuby ozbrojení útočnými puškami, veľmi dobre organizovaní a vždy majú náskok. Teraz po sérii lúpeží plánujú vykradnúť banku federálnych rezerv a potom navždy zmiznúť. Začína sa hon, kde sa zajatci neberú. Film si drží od úvodnej scény prepadu pancierového vozu až po záverečné inferno veľmi dusivú atmosféru a hlavne napätie. Veľmi príjemným prekvapením je tu Pablo Schreiber ako hlavný záporák, ale dobrí sú aj 50 Cent či O´Shea Jackson. Veľmi vydarený akčný thriller, ktorý rozhodne stojí za pozornosť. Je mi inak dosť záhadou prečo tento film nebol u nás v kinách.

Tenet (2020)

Unikátna záležitosť, ktorá vyžaduje 100% pozornosť diváka a kde je dôležitý aj ten najmenší detail. Hlavný hrdina musí zabrániť 3. svetovej vojne a cestuje medzi časovými rovinami. Stretáva sa so svojím vlastným ja v minulosti aj s tým z budúcnosti a učí sa lavírovať v časopriestore. Už v druhej polovici filmu sa mi z časových paradoxov motala hlava a ani po treťom zhliadnutí filmu v tom stále nemám úplne jasno. A možno to je základom kultového potenciálu filmu. Najväčšia pastva pre oči sú jednoznačne až megalomanské akčné scény. Úvodná prestrelka v opere, havária lietadla na osloskom letisku, honička áut v Talinne či záverečná prestrelka na Sibíri sú natočené s Nolanovým povestným kumštom. A samozrejme je to aj univerzum v ktorom sa film odohráva. Skvelý herecký výber je u Nolanových filmov samozrejmosťou. Obmedzený úspech filmu (363 miliónov dolárov určite nie je veľa) sa dá pripísať na vrub súčasnej covidovej ére a s tým spojenou nízkou návštevnosťou kín, ale to rozhodne neznižuje kvality tohto blockbusteru. Bez výhrady jeden z najlepších filmov roku 2020.