• Krátkometrážní

Americké monstrum (1982)

Obrovský lietajúci jašter z aztéckej mytologie si lieta po New Yorku a náhodne loví do svojich pazúrov nič netušiacich obyvateľov metropole. Po jeho stopách sa vydáva David Carradine a na stopu tohto podivného tvora ho nasmeruje jeden magor, ktorý zhodou náhod vie kde jašter sídli. Stop-motion triky sú na svoju dobu obstojné, kameňom úrazu filmu je ale ubíjajúca nuda a hlavne celková béčkovosť filmu.

Americký gangster (2007)

Skutočný príbeh harlemského Kmotra Franka Lucasa (v skvelom podaní Denzela Washingtona), ktorý v rokoch 1969 až 1975 dovážal z Vietnamu do New Yorku metráky prvotriednej drogy zvanej "Blue Magic". Celú dobu mu išiel po krku policajt Richie Roberts v podaní Russella Crowea. Majstrovsky natočený film s brilantne podaným príbehom vzostupu a pádu mafiánskeho bossa a so skvele zachytenou atmosférou búrlivej doby 60. a 70tých rokov v Amerike.

Americký sniper (2014)

Z mojej strany jasná spokojnosť. Skutočný príbeh elitného snipera, ktorý slúžil 4 turnusy v Iraku a kryl svojich spolubojovníkov. Patetické scénky či americký patriotizmus som dokázal režisérovi odpustiť. V prvej rade som si vychutnával napínavé bojové scény a prestrelky, ktoré názorne ukazujú ako prebiehali boje v irackých mestách. Politiku nechajme stranou, toto je vydarená vojnová dráma o človeku, ktorý sa so svojím pôsobením v tomto konflikte nakoniec ani nedokázal vyrovnať a navyše musel popri boji riešiť mnohé životné dilemy. Nutno dodať, že Bradley Cooper práve tu ukázal, že je seriózny herec. Čo sa týka Clinta Eastwooda, tak je len obdivuhodné, že vo svojom veku ešte stále točí takéto skvelé snímky.

Americký vlkodlak v Londýně (1981)

Myslím že tento film sa dnes môže smelo zaradiť medzi klasiku (nielen) vlkodlačích hororov. Príbeh o tom ako dvoch amerických turistov na anglickom vidieku napadne vlkodlak a následne sa z jedného z nich vlkodlak stane, je dnes už povinná klasika. Film sa stal prelomovým hlavne aj kvôli špičkovým maskérským efektom za ktoré dokonca obdržal Oscara. Na filme mňa veľmi potešili aj typické anglické stereotypy (dvojpodlažný autobus, školáci v uniformách) či notná dávka čierneho humoru. Záver by sa divákovi mohol zdať mierne odbytý a splácnutý narychlo, ale možno vďaka záverečnému krvavému masakru v pornokine a následne na Piccadily Circus má ten správny šmrnc. Za pozornosť stoja aj ujeté snové sekvencie hlavného hrdinu.

Amerika (1994)

Film podľa románu "nezvestný" od Franza Kafku pojednáva o naivnom mládencovi, ktorý chce začiatkom 30tých rokov skúsiť štastie v Amerike u svojho zámožného strýca, ktorý podniká vo veľkom vo vodárskom priemysle. Začína sa v podniku rychlo adaptovať ale začne ho lákať žena jeho veľkého rivala. Jeho kariéra sa ocitne v troskách a on skončí v bahne prístavu, kde sa musí postarať sám o seba. Film má na svoju dobu výborné vizuálne spracovanie a aj kulisáci odviedli dobrú robotu. Napríklad detail new yorkského prístavu alebo panoráma manhattanu. Na dnešnú dobu to síce vyzerá smiešne ale v tej dobe to musel byť jasný prelom. Čo sa týka hercov tak tu máme starú gardu ako Jiřího Lábuse, Pavla Nového, Jiřího Schmitzera, dokonca aj vtedy mladého Tomáša Vorla. No a samozrejme hlavnú úlohu tu má Martin Dejdar. A nesmiem zabudnúť na hudobný doprovod, ktorý zaistila legendárna skupina Lucie a jej veľký hit, ktorý zaznie počas záverečných titulkov.

Amityville 2: Posedlost (1982)

Predpokračovanie objasňujúce čo predchádalo vyvraždeniu rodiny v prekliatom dome v Amityville. Pôsobivé scény ako prevtelenie démona do tela neskoršieho vraha alebo pohyb démona po dome sú dosť strašidelné a triky stoja fakt za to. Napriek tomu že sú tu očividne použité nápady z filmov Exorcist a Evil Dead sa jedná o dosť mrazivý zážitok.

Andyho film (2009) (amatérský film)

Zaujímavý amatérsky počin v štýle záhady Blair Witch s tromi aktérmi, ktorí vôbec netušia do čoho idú. No čoskoro to zistia a nebude to príjemné. Film je čistá improvizácia bez scénára a s roztrasenou kamerou. Čo z filmu robí unikát sú práve tí hlavní aktéri a ich reakcie na stávajúce situácie, ktoré pôsobia jak keby to fakt bolo naozaj. Z protagonistov tu najviac vyniká sympaťák Jan Konopčík z Olomouckého divadla Tramtarie. Atmosféra tu asi v polke tohto počinu dosť hustne. Ono to miesto kde sa natáčalo je aj tak dosť strašidelné.

Angel Heart (1987)

Ultimátne psycho v ktorom súkromný detektív pátra po jazzovom hudobníkovi, ktorý pred mnohými rokmi záhadné zmizol zo sanatória. Jeho zmiznutie je však obostrené takým množstvom otáznikov a podivných náhod, že sa tento prípad rýchlo začne meniť na nočnú moru plnú krvi, bolesti a utrpenia. Depresívny noirový thriller s prvkami gotického hororu, kde excelujú borci menom Mickey Rourke a Robert De Niro.

Anglické jahody (2008)

Film mal šancu stať sa nástupcom pelíšok ale premárnil ju. Z hercov chválim len Viktora Preissa, ktorý tu ako jediný predviedol výborný herecký výkon. Ostatní herci sú jedna veľká bieda. Celková lacinosť a nedotiahnutý scenár robia z filmu podpriemernú záležitosť. Čo pravda môžeme čakať od režiséra otrasného seriálu Nováci?

Angst (1983)

Sugestívne psycho o úchylnom vrahovi, ktorý po prepustení z väzenia okamžite spustí nový masaker. Film má zaujímavú, autentickú kameru a vyniká absenciou dialógov. Väčšinu filmu totiž počujeme len vnútorné monológy nášho protagonistu a jeho myšlienkové pochody, ktoré sú viac než bizarné. Ale tie scény mordov.....brrrr z jednej scénky mi až behal mráz po chrbte. Až som bol nakoniec sám prekvapený že Rakušania dokážu natočiť taký brutálny horor.