Falešná kočička (1937)

Sú filmy , ktoré nás majú donútiť rozmýšľať nad životnými múdrosťami , ale sú filmy ktoré nás majú ,, len pobaviť,,. Film patrí medzi tie ,kde je hviezdne herecké obsadenie ,ale jednoduchý komediálny dej. Napriek tomu v akej dobe vznikol oceňujem pointu filmu ako aj herecké majstrovstvo O.Nového, V.Ferbasovej ako aj A.Nedošínskej. Mám rád tento typ starých českých komédií , pri ktorých sa dá relaxovať a nemusím sa zaťažovať rôznymi psychologickými pointami. V.Ferbasová ako chudobná nevzdelaná predavačka šnúrok so svojím ,, neviem čítať ani písať ,, a neobyčajným hovorovým slangom nemá chybu. A v neposlednom rade švihácka chôdza J.Kohouta.

Madla z cihelny (1933)

Český pygmalion v stvárnení H.Haasa, L.Baárovej, V.Borského a A.Nedošínskej po taktovkou režiséra V.Slavinského. Celkom vtipný film z množstvom hlášok ,ktorý sa dá pozrieť viac krát bez ujmy na zdraví aj keď všetci vieme ako sa to skončí . Geniálna A.Nedošínska , zodpovedná matka 12 detí /paradox je ,že vo filmoch sa starala o deti , o študentov ,,Študentská mama,, a sama v živote svoje deti nemala./ Čo ma zaujalo pri rozvrhu učenia :9-10 rytmika 10-11 plávanie 11-12 čeština 13-14 franština 14-15 jazda na koni., že aj vtedy sa dodržovala obedná prestávka....medzi 12-13 ha ha ha. Nehodnotím či a komu sa rola hodila a kto zahral dobre a kto zle ,ale L.Baárova je krásna a H.Haas vtipný a o A.Nedošínskej som sa už zmienil.

Tah jezdcem (1992)

Na tú dobu kedy bol natočený je to slušný thriller a ked som ho videl prvý krát nevedel som určiť kto to vraždí a podla akého vzorca? Ch.Lambert zahral vo filme veľmi dobre a teraz si uvedomujem ,že schéma : vraždy žien ,ktoré majú niečo spoločné s hlavným hrdinom, neskor upodozrievanie hlavného hrdinu a nakoniec vraždí šialenec som potom videl vo filme ,,Na dostrel ,, s B.Willisom, ktorý bol natočený o rok neskor.

Medvídek (2007)

To ,že sa vo filme stretnú najlepší herci a výborný režisér ešte neznamená , že film bude trhák.Herci J.Trojan,J.Macháček,R.Luknár J.Menzel a herečky Z.Fialová T.Vilhelmová, A.Geislerová,K.Issová a E.Vašáryová mali byť zárukou kvality.Bohužial až na pár humorných scén ma film neoslovil.Sorry

Nezlobte dědečka (1934)

Nemožem si pomôct , ale aj keď som videl skoro všetky filmy s V.Burianom stále ho považujem za naj herca českej kinematografie / a to vačšinou hral len komediálne úlohy/ a herci ako J.Marvan ,J.Sovák ,L.Pešek J.Werich sa radia v poradí až za ním.Neviem či je to s lútosti ako sa k nemu všetci zachovali po skončení 2.svetovej vojny /mám naštudovaný celý životopis aj povojnové výsluchy a som rád , že bol rehabilitovaný./ ,ale hodnotím všetky jeho filmy za perfektné. Stačí mi zaujímavá zápletka a trocha improvizácie a spevu či tanca. Tento film mi to splňa ,keď sa V.Burian /v roli bratránka Emana / po dohode s Č.Šlegrom začne vydávať za strýčka Jonáša z Ameriky , ktorého nikto nevidel 20 rokov .Situačné skeče ,prezliekačky, nahánačky a dialógy nekončia dokonca filmu.Vo filme V.Burianovy skvele sekundujú okrem už spomenutého Č.Šlegra aj A.Mandlová / rola Libušky ktorá neznáša bratránka Emana ,ale on ju miluje/ aj J.Marvan / docent na psychiatrii/ T Pištek /ako bratranec Haniball/ alebo H.Vítová./sekretárka , ktorá miluje Emana./ Scény z psychiatrie,reštaurácie , alebo ,,perfektná,, Burianova angličtina a opis Ameriky a vymyslených rodinných pomerov nemajú chybu .Film bol natočený v roku 1934 a môj syn , ktorý má teraz 7 rokov /2010/ ho vydržal pozerať celý a čo som sa divil aj sa pri ňom bavil !!!!

Hanebný pancharti (2009)

Ak niekto považuje za zábavu vyrezávanie hákového kríža na čelo,skalpovanie a rozbitie lebky bejzbolkou - tak potom neviem, ani keď to boli židovskí bojovníci proti fašizmu/netvrdím ,že tieto veci do filmu nepatría ,ale v takomto filme je to trápne./. Nemám rád ,keď niekto fabulizuje dejiny a mení ich obsah o čo sa Quentin v tomto filme snaží upálením fašistických pohlavárov v kine. Ano to je filmová nadsázka , ale ja som neštudoval réžiu ja nehodnotím či je vo filme dobrá kompozícia,použitý flashback , flashforward ,alebo vhodná scenografia ja som len obyčajný divák ,ktorý hodnotí film podľa pocitov ,ktoré v ňom film zanechá. /nemusí to byť vždy nejaké posolstvo,myšlienka stačí aj nezvyčajná,vtipná pointa ,alebo výborný herecký výkon/ Neexistuje pre mňa dobrý film a zlý film/ to isté platí o knihách a hudbe/ ,ale film ,ktorý si chcem znova pozrieť a film ,ktorý už nepotrebujem vidieť . Podľa komentárov,ktoré tu čítam je to fantastický film/ čo asi dokazuje aj nominácia na Oskara/ ,ale pre mňa nie ,no nemožeme mať predsa všetci rovnakí vkus.

Město Ember (2008)

Čo to malo akože byť ,celý film som sa nudil a čakal, kedy už konečne skončí /a to som minimálne 2 krát chcel film vypnúť,ale aj zlú knihu vačšinou dočítam do konca/ . Film .ktorý mal možno zaujímavú tému /mestečko po zemou, asi chceli rovnaký úspech ako ,,Sexmisia,,/ ,ale nič iné.A to som si myslel ,že herci Tim Robbins a Bill Murray predsa nebudú hrať v ,,D,, filme- no mýlil som sa. Gýčový krtko zabiják ,alebo komplikovaná cesta na povrch zeme v posledných minutách filmu /ešte ,že všetko vyšlo ako malo /.Nikto ma nenahovorí ,aby som si ten film pozrel znovu!!!

Kočár do Vídně (1966)

Spoločný projekt režiséra Kachynu a scenáristu Procházku presne tak ako pri podla mna u jedného z nejlepších českých filmou ,,Ucho,, ma trochu sklamal .Už na úvod príbehu namiesto úvodnej scény ,, titulky,, vysvetlujúce začiatok príbehu . Komorný príbeh dvoch rozdielnych ludí ,kde nenávist prerastie do ,,lásky,, ukončí až partizánska skupina/posledných päť minút zavrie film na pár rokov do trezoru./ Tomu filmu aby bol najlepší niečo chýba nevadí mi ,že Hanzlík hovorí celý čas po nemecky/ ako ináč keď je to rakúsky vojak/,ale na rozdiel od ,,Ucha ,,absentujú konfrontačné dialogy vykreslujíce myšlienky a charaktery hlavných postáv.Ale výborná hudba J.Nováka a zábery lesa dokreslujú predzvest tragedie.

Milionář z chatrče (2008)

Jeden z najlepších filmov za posledné roky čo som videl. Viem si živo predstaviť , že život a vyrastanie v indických slumoch ukázané vo filme je úplne reálne.Po pozretí filmu som ešte pol hodinu sedel pred TV a upratoval som si v hlave , pretože to bol veľmi emotívny zážitok. Samozrejme od začiatku filmu bolo jasné ,že chudobný chlapec musí predsa vyhrať tie peniaze , ale tak to predsa v rozprávkach býva a dobro musí zvíťaziť nad zlom. Film som videl zatiaľ len raz a určite po vzhliadnutí filmu 2,3 krát mi bude film pripadať patetický a niektoré scény pritiahnuté za vlasy a moje hodnotenie s odstupom času bude trošku iné.

Hra na schovávanou (2005)

Priznám sa , že až do záverečného odhalenie tajomné priateľa Dakoty som netušil , kto to je.Celý film ma svojou tajomnou atmosférou nechával v napätí , ktorá sa zo záverom filmu stupnovala.Vynikajúci výkon Dakoty Fading , kde sa to v nej berie.Som zvedavý či vekom tú hereckosť nestratí ako mnoho iných detských hercov.