• Krátkometrážní

Gladiátor (2000)

Velkolepý výpravný hollywoodský trhák "jaksepatří". Výborná režie, zasloužený Oscar pro Russella v nejlepší formě a velký plus za neskutečně excelentního Joaquina jako slizkýho záporáka. Hansova hudba mi místy přišla jako z Pirátů a dialogy někde krapet drhly, nicméně i tak to všechno skvěle zapadlo do sebe. Že bych z toho byla ale nějak extra super na větvi, to fakt ne.

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002)

Úchylně šíleně dokonale trhlá ptákovina. Ale někdy je to vše, co člověk zrovna potřebuje. Imhotep ;)

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Sorry, gangsterská squadro, ale víc než tři hvězdičky ze mě nevytřískáte. Na můj vkus moc naleštěná místy absurdní střílečka s velmi hlubokou myšlenkou, že mířit máš, hochu, tam, kde ten bastard bude, a ne tam, kde je teď (It's so deep that Adele is rolling in there). Jedna hvězda jen za obsazení, obzvlášť za drsnýho Seana Penna a Ryana Goslinga, na kterýho čistě jen ráda koukám, aniž by musel cokoli dělat.

Ledové království (2013)

Celkem milé zamrzlé animované hudební překvapení. Disney boří své mýty a dokonce si z nich i dělá srandu ("Přece si nemůžeš si vzít kluka, kterého znáš jeden den!" - No né, fakt?!) a nasazuje relativně sympatické postavy(u) i zápletku (až na extrémně ošklivé kamenné šmouly, nebo co to bylo). Písnička Let it go v podání Idiny Menzel si určitě Oscara zasloužila (pusťte si to a z hlavy ji nevyženete pěkně dlouho, to vám garantuju), ale ta ostatní ocenění úplně nechápu. Třeba Na vlásku mi přijde pořád lepší, ač to taky není bůhvíjaká hitparáda. Každopádně pěkná animovaná oddechovka pro (jedno) deštivé víkendové odpoledne.

Trhák (1980)

Ač se nejedná o úplně nejlepší smoljakovsko-svěrákovský kousek, má zcela bezkonkurenčně místo v mých nejoblíbenějších českých filmech. Stále je tu spousta "předcimrmanovského" humoru, na tehdejší dobu i dost satiry a parodie, skvělé až geniálně připitomělé písničky, co jen tak nedostanete z hlavy, švihlé postavy z (ne)tradiční české vesnice a, co bych chtěla nejvíc vyzdvihnout, je extrémně božská role košilového likvidátora Petra Čepka! Myslím, že je film neprávem podceňovaný. Vůbec to není debilní paskvil, i když se had nepřiplazil včas, berušky dělaly labutě, pan Lukeš šel na vlastní pohřeb a před hájovnou stál zaražený pilot. Měj brouka rád, i já ho mám!

Klub rváčů (1999)

Můj poslední rest od Davida Finchera, který jsem viděla teprve nedávno. Předem jsem se nepídila, o čem film je, ale zhruba v polovině jsem odhalila onen velký "twist". Asi už mám nakoukáno moc thrillerů, nebo se mi Fincher dostal až moc pod kůži, ale čekala jsem od tak kultovního a vyzdvihovaného filmu víc. Nicméně jinak nelze vytknout nic. Fincher klasicky servíruje perfektní režii, Helena je božská, Edward jako obvykle výtečný, dokonce se mi líbil i Brad, kterého jinak moc nemusím (ale na Eda tu teda nemá, to fakt sorry, Bradíku). Určitě se na to musím podívat ještě jednou, ale víc jak čtyři hvězdy ze mě tenhle film nevysosá.

Ona (2013)

Zatím nejlepší počin Spika Jonzeho. Od filmu jsem hodně očekávala a hodně se mi dostalo. Přišlo mi to jako taková obrácená hipsterská sci-fi romance z budoucnosti, kde celou dobu přímo válí knírkatý Joaquin se psíma očima i "neviditelná" Scarlett s sexy chraplákem, mimochodem za doprovodu skvělé hudby. Film sice vypráví o super technických vymoženostech let budoucích, které pro nás dnes asi už nejsou zcela nepředstavitelné, ale je primárně o tom, jaké to vlastně je, být člověk. A pokud se tak po zhlédnutí cítit budete, tak jím možná i jste, a donutí vás to se zamyslet, (alespoň na chvíli) vypnout počítač a jít si posedět s kamarády na pivo, nebo jen tak chytit někoho za ruku.

Americká krása (1999)

Jeden z nejlepších filmů ever, check. Briliantní herecké výkony, check. Kevin Spacey, check. Skvělá režie, check. Geniální dialogy, check. Dokonalá hudba, check. Husí kůže z poletujícího igeliťáku, check. Úsměv a dojetí, check. Spousta myšlenek honících se hlavou i po stopadesátém zkouknutí, check. A ona krása? Všude! Look closer.