Quo Vadis (2001)

Podle mne trošku přeslazená adaptace, kde sladkost křesťanská pokory, lásky, odevzdanosti, oddanosti, vyrovnanosti, velkorysosti ...a nevím ještě čeho všeho, byla snaha "srazit" scénami v aréně - scéna se lvy, hromadná scéna ukřižování. Mimochodem, ta bylo relativně krátká, ale asi jedna z nejsilnějších z celého filmu. Tahle bohužel působilo až příliš uměle, nesporně vlivem polského vnímání křesťanství. Interiéry, ve kterých se film natáčel, by slušely v některých momentech spíše televizní inscenaci "na jedno použití" než něčemu, co je označováno za velkofilm. Tyhle výhrady ale podle mne ustupují do pozadí, pokud budeme hodnotit herecké výkony Nera a Petronia. Na jedné straně psychopatický Nero, na druhé straně šarmantní, diplomatický a vtipný Petronius. Každý jiný, a přitom se skvěle doplňují. Dva skvělé herecké výkony - byť Nero mohl být méně ošklivý :-) a Petrinius možná o kousek méně stoický a patetický ve své smrti. Takže celkový dojem - příjemné dvě hodiny, které možná někoho kdo nečetl literární předlohu dokáží přitáhnout k jejímu přečtení. Zpodobnění, které může vést k dalšímu poznávání děje, prostoru, postav té doby. Takže dílo, které v konečné důsledku povede diváka k něčemu dalšímu, ale zřejmě už ne k opakovanému shlednutí filmu. I když....Nero a Petronius za to možná i stojí.

Pán much (1990)

Kniha má mnohem hlubší filozofický přesah. Mnohem intenzivněji nastoluje otázku, jak by v podobné situaci reagovaly dospělí. Otázku, zda za jejich reakcemi stojí vypočítavost, úchylka, psychická nemoc či něco jiného. V případě děti, nebo skoro dětí, si musíme předat ještě otázky další - je to jednání vrozené, instinktivní....nebo vliv výchovy? Každopádně nás kniha i film vedou k tomu, abychom se zamýšleli, jak člověk (jakéhokoliv věku, pohlaví, vzdělání, rasy...) reaguje v nestandardních situacích. Na filmu mně vadilo poněkud návodné rozlišení dobra a zla. Jedna skupina - dobří jsou čistí a upravení, druhá - zlí jsou špinaví, navíc ďábelsky pomalování. A druhá věc, kterou bych filmařům vytkl je samotný závěr, ze kterého patos cákal plnou měrou. Pokud jde o herecké výkony - za mne to vyhrál "Čuňas".

Agatha Christie's Poirot - Podivná loupež (1989) (epizoda)

jeden z poklidných dílů. Schází vražda, ale jde o státní význam. A jako bonus aristokratické anglické prostředí a Poirotova vtipnost. Nebýt automobilové honičky ve stylu Louise de Funese, s klidným bych dal plný počet hvězdiček.

Agatha Christie's Poirot - Dobrodružství egyptské hrobky (1993) (epizoda)

díl by si zasloužil možná o hvězdičku víc, ale hlavní předmět doličný, který Poirota dovede k pachateli, zůstane divákům utajen. Nedozvíme se ani, jak jej získal. Chápu, že paní Christie porušovala pravidla detektivek, ale v tomto případě porušila pravidlo, které stanoví, že divák má mít k dispozici všechny důkazy, aby sám mohl zapojit "malé šedé buňky". Naopak - scéna s kartáčkem, který Poirot zcela samozřejmě vytáhne po cestě autem z kapsy saka, aby se upravil působí velmi mile.

Agatha Christie's Poirot - Křížový král (1989) (epizoda)

Děj příběhu má všechny klasické Poirotovské prvky. Zajímavé prostředí anglických venkovských vil uprostřed zahrady, nečekané a až absurdní prvky zápletky, gentlemanského a šarmantního Poirota který dokáže být při odhalování zločinu velkorysý k menším prohřeškům. Vila producenta Reedberna je úžasná, tahle architektura by se neztratila ani v současnosti. Nicméně - postava prince Paula na mne působila naprosto nevěrohodně, uměle...jeho věta"říkejte mi Paule" - působí groteskně, bohužel jsem ale přesvědčen že spíše zásluhou představitele, než obsahu věty samotné. Tady režisér neměl podle mne šťastnou ruku. Proto 4 hvězdy.

Agatha Christie's Poirot - Sen (1989) (epizoda)

Dialogy jsou skutečně skvělé. Skvělý je i samotný závěr filmu. Nicméně odhalení pachatele bylo příliš předvídatelné, stejně jako jsem postrádal důkazy pro zatčení druhého pachatele. Ale jinak hezký, odlehčený díl.

Agatha Christie's Poirot - Únos Johnnieho Waverlyho (1989) (epizoda)

Příběh má poněkud slabší, ne zcela logický závěr. Pachatel - po celou dobu dokonale se ovládající, svoji sebekontrolu ztratí a vše vzdá na základě jedné jediné věty HP. Tajemné zákoutí starého sídla působící zcela neuvěřitelně. A přesto - pohled na šibalský úsměv Poirota, jeho elegantní, pečlivě navoskovaný knír a kouzelný způsob vyjadřování nemohou vše směřovat jinam, než k nejméně 4 hvězdám. Sám nemám příliš rád tyto krátké příběhy, nedávají možnost plně rozehrát děj, oproti dlouhým dílům také přicházíme o řadu hezkých záběrů anglického venkova, které mám naopak moc rád. Nicméně, příběh je půvabný a HP nenapodobitelný.

Ironie osudu aneb Rozhodně správná koupel (1975) (TV film)

Na film bych se asi nepodíval, kdybych nezaznamenal zprávu, že na Ukrajině má být zařazen mezi trezorové - i když ne kvůli ději, ale kvůli jedné z hereček. Nicméně, asi by to byla škoda. Jeden z filmů z ruské produkce 70. let, který nemá motivy budovatelské ani válečné, a jehož humor není primitivní. Zápletka je sice tak romantická, že by to nesvedli ani tvůrci amerických mýdlových oper, ale do komediálního děje se podařilo zakomponovat i scény, které lze považovat za lehkou ironii své doby. Hlášky typu (parafrázuji): "ona - chtěla bych s tebou strávit Nový rok. On - to je samozřejmé, vždyť spolu chodíme i na schůze"; "Naďa je úžasná žena, bude vyvěšena na tabuli cti"; "Děláme nejpotřebnější povolání (učitelka, lékař) - podle platu sotva"; "Zlomíte mně ruku...Sám ji zlomím, sám ji vyléčím" jsou přímo nadčasové. Stejně jako obraz "pára", kde postavy sedí zabalené v prostěradlech, obleky pověšené na ramínkách za nimi ve stejné místnost... - hezký obrázek doby a životního stylu. Jednu hvězdu ubírám pouze rozvláčnost, zejména ve druhé polovině....a některé poněkud kýčovité scény. Nicméně jako zábava hodně dobré.

Zlo pod sluncem (1982)

Jestliže vidíte obě zpracování (s Ustinovem i Suchetem) v krátké době od sebe, nemůžete se ubránit srovnání. I když zpracování s Ustinovem působí svěže, a především exteriery jsou hezčí, u mne osobně vítězí Suchet. Možná že bych v posuzování Ustninova nebyl tak náročný, pokud bych filmy se Suchetem nikdy neviděl. Stejně jako Švejk bude pro mne navždy Hrušínský, Poirot bude Suchet. Líbila se mi hudba. Nicméně herecké obsazení - jakkoliv hvězdné mne nenaplnilo nějakým zvláštním nadšením. Stejně tak Ustinov působil trošku dojmem venkovského strýce, jak jej předváděl Rašilov v prvorepublikových filmech, nikoliv dokonalého gentlemana anglicko-francouzsko-belgického střihu. Film byl příjemným zpestřením večera a zajímavou možností srovnání, ale nijak neoslnil.

Diplomacie (2014)

I když je zcela zřejmý výsledek tohoto dialogového duelu, divák jej s napětím sleduje a fakticky na známost výsledku zapomíná. Film nestaví na megalomanských scénách - popravdě, scény odehrávající se mimo hotelový pokoj mně přišly téměř nejslabší. Dialogy jsou brilantní a myslím, že mnoho diváků po shlédnutí filmu nahlédne na wiki, aby se podívalo na celou biografii generála Choltitze. A osobně mně nejsilnější scénou přišla Choltitzova otázka na konzula - Jak by jste se rozhodl na mém místě vy? A tak jestliže spousta scén z filmu zůstane zapomenuta a překryta dalšími filmy, možná tahle otázka bude dál znít i nám - Jak bychom se rozhodli na jeho místě my? A nejen v tomto případě.