Muž, který stoupl v ceně (1967)

Fantasticky som sa zabavil, napriek neustále mučivej atmosfére daného filmu značne odzrkadľujúcu svoju dobu. Pozoruhodná zhoda námetu s Tetovaným s Louisom de Funesom ma hneď prinútila hľadať, ktorý z filmov bol natočený skôr a rozdiel jedného roku je ozaj zvláštny. Mohla existovať spoločná inšpirácia (napríklad v reálnom živote, že sa pojednávalo o tetovaní nejakého slávneho umelca)? Alebo ide len o čistú zhodu náhod? Každopádne porovnanie celkovej atmosféry oboch filmov trochu pripomína porovnanie života na oboch stranách železnej opony. Fantastická zábava je všade možná, akurát v jednom prípade značne cez slzy. Jeden rieši úspešnosť svojho podnikania, druhý existenciálne problémy a otázku hladu. Kombinácia pocitu ohrozenia z mrazivej existencie a zároveň zábavy v tomto filme ale podľa mňa funguje skvele. Top momentov je veľa, vyzdvihujem návštevu neznámeho pána v domácnosti, ktorý sa správa ako keby bol doma on. Nikto sa nečuduje, nevolá o pomoc, každý čaká čo sa bude diať. Kriminálnici sú pre jednotlivca rádovo menej nebezpeční ako štát (zobrazený len metaforicky cez inštitúciu galérie).

Stálo to za to (2013) (amatérský film)

Viacerí experti tu zabúdajú na 1 vec. Tak ako bakalársku a diplomovú prácu nemám hodnotiť kritériami vedeckého článku, tak ani amatérsky film porovnávať 1 k 1 s profi dielami s veľkým rozpočtom (a/alebo) skúsenosťami režisérov tvorcov atď. Ako jednoduchý príbeh je to stvárnené aj prevedené podľa môjho názoru na výbornej úrovni. Určite lepšie ako bežné profi dielka obdobnej príbehovej línie točené v našom televíznom prostredí (rodinné prípady a pod.) Má to myšlienku, je to pomerne autentické, hoci sa napriek veľmi špecifickému prostrediu (Humenné) pokúsili o štylizáciu ako v priemernom anonymnom slovenskom meste bez regionálnej príslušnosti, nevyužitím dialektu a skôr so západnými nárečovými prvkami. Napriek tomu nemám pocit, že by to bolo niečo silene hrané. Obsahuje to viaceré vtipné momenty. Nie je to síce dielo, ktoré by som potreboval vidieť 2 krát, ale ako taká oddychovka veľmi dobre zvládnuté. Taktiež po technickej stránke.

Pepa (2018)

Podľa mňa celkom dobrý oddychový film, pri ktorom som sa zabavil. Na druhej strane nič prevratného, čo by som z akéhokoľvek dôvodu potreboval vidieť viac krát. Jednoducho slušná jednorázovka, o 1 hviezdu menej za úplne zbytočný reinkarnačný záver, ktorý tomu celému mal dodať nejakú pointu - v momente, v ktorom ten film už nijakú nepotreboval.

Sputnik (2013)

Pekný detský film. Nič viac a nič menej. Je potrebné sa na to presne takto pozerať. Buď je potrebné vysvetľovať dodatočne nejaké súvislosti, alebo aj ako relax pre ľudí, ktorým sú dané súvislosti zrejmé. Existuje viacero špičkových dokumentárnych filmov aj pre mládež s touto tématikou pre tých čo by chceli niečo hlbšie, ale čo sa týka zobrazenia detského sveta, dobrodružstiev atď., to predstavuje silnú stránku tohto filmu. Tiež je dobre zobrazený pohľad na existenčné otázky, nepochopenie problémov dospelých v socialistickom režime detskými očami.

Un giorno speciale (2012)

Súhlas s agassim, ale celkovo svieži film, hoci základná pointa bola dosť predvídateľná ale bolo to pútavé, dobre natočné a vcelku realistické..že sa dalo do toho vžiť. Nie je to niečo čo by som pozeral viackrát ale na jedno pozretie super film.

Vracenky (1990)

Geniálne dielo a fantasticky zábavný film. Svojim spôsobom rozhodne predbehol dobu, používanie budovateľskej propagandy v kontraste s opisom bežného života pôsobi mimoriadne sviežo. Rozpory medzi náboženským a komunistickým videním sveta sú zachytené aj v podobe sporu dospelých, ale hlavne z pohľadu malého chlapca. Nedá sa nesmiať na legendárnych scénkach neposlušného chlapca, ktorý to ako inak myslí dobre. Vynikajúce herecké výkony. Zrejme to bolo celé točené dobovou technikou, lebo autenticita je tak veľká, že sa až človek čuduje ako je to možné, že za ťažkého socíku bolo niečo takéto natočené..a na prekvapenie nejde o nijaký trezorový film, ale mimoriadny počin z roku 1990.

Třída - Život poté (2010) (seriál)

Komu sa veľmi páčil pôvodný film, pre toho je tento seriál povinnou jazdou. Výborná psychologická sonda do života ľudí postihnutých tragédiou, veľmi melancholická atmosféra a skvele vystihnuté baltsko-škandinávske prostredie. Niektoré z dielov sú slabšie, niektoré pútavejšie, ale do veľkej miery to závisí s tým, ako sa dokážete s tou ktorou postavou stotožniť.

Srbský film (2010)

Výborný film pre niekoho, kto má pocit, že ešte nevidel všetko... a túži to vidieť. Začína to ako typický kvalitný kultový južanský film, no neskôr nadobúda skutočne obludné rozmery. Čo ma prinútilo sa smiať, keď už polomŕtvy režisér neustále vykrikoval "to je film! to je film!" :D Ale jednoznačne toto je presne ten typ filmu, ktorý keď si už pozriete, tak ho už nikdy viac nebudete chcieť vidieť. Pokiaľ áno, odporúčam vyhľadať odbornú pomoc.

Nástrahy velkoměsta (1984)

skvelá komédia plná legendárnych scén ako čakanie na vlak, modlitba za dážď, film pri ktorom sa nemôžem neustále celý čas nesmiať :)

Se ztrátami se počítá (1992)

Výborný film, ako vždy u Seidla nemáte pocit, že sledujete film, ale že sedíte niekomu v obývačke. Tentokrát sa týka aj nášho prostredia. Ak si spomínate ako sme sa cítili pri prvej návšteve Rakúska za železnou oponou, tu tieto pocity môžete zažiť znova. Je to skutočne ako cestovanie v čase, obdivuhodné zachytený život tej doby a priestoru. Skvelá kamera! Znojmo síce na niektorých snímkoch vyzerá ako depresívnejšia verzia Černobyľu po výbuchu, ale dobre to ilustruje ako nás v tej dobe mohli Rakúšania vnímať. K tomu naturalistické scény bežného dedinského života ako si pamätáme z mladosti. Takto si predstavujem film ako umelecké dielo i svedectvo doby.