• Krátkometrážní

Chvilková slabost (2013) (TV film)

Průměrná konverzační komedie, ve které se sice herci snaží, ale scénář není zrovna vypiplaný (možná ale za to může již předloha), takže jim to podráží nohy. Víc si to umím představit v divadle, než v průměrné televizní produkci. Půl hvězdy navíc za krásný Kopicův statek v Kacanovech, kde se značná část filmu natáčela.

Spectre (2015)

Nejdelší scéna na jeden záběr (začátek v Mexiku) v dějinách bondovek :o))).Titulní song (oscarový): Sam Smith - Writing's On The Wall.

Marťan (2015)

Ridley Scott se znovu vrátil do vesmíru a jednoznačně mu to svědčí. Film staví na výborné knižní předloze, díky tomu je správným způsobem cynický, vtipný i hodně dobrodružný. Matt Damon zcela jasně září v roli vesmírného piráta, který kolonizuje Mars:o)). Z mého pohledu nejsympatičtější postava z jeho filmové kariéry. Výborné herecké obsazení ve vedlejších postavách, dobrý střih a zábavná (především za odkaz na disco) i atmosférická hudba dotvářejí snímek na 100 %. Film roku 2015.

Století Miroslava Zikmunda (2014)

Režisér Petr Horký natočil opravdu velmi povedený dokument o jedné z nejdůležitějších postav českého cestovatelství 20. století. Cestovatele Miroslava Zikmunda musí člověk obdivovat nejen pro všechna ta dobrodružství, která prožil ve světě, ale také pro jeho životní vitalitu a i díky jeho filozofickému pohledu na svět.

Malý Pán (2015)

Příjemná loutková pohádka s hezkou pointou (i když zcela zřejmou už od první části filmu) pro děti i dospělé. Skvělý dabing (zejména Rašilov a Liška) a výborná hudba Milana Caise (i perfektní hlavní píseň "Malý pán") jsou hlavní devízou filmu, samozřejmě nemůžeme opomenout loutky a jejich úžasné stavby! Možná jen škoda až zbytečně přímočarého scénáře, celkově za pěkné 4 hvězdy, loutky jsou věčné! PS: Znovu se ukázalo, že nejlépe Vám poradí v knihovně!:o))

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Ritchieho retro-jízda, kde kraluje především hudba!:o)) Sympatická ústřední trojice táhne film (hnedka za hudbou), jen je škoda, že ve scénáři nedali větší důraz na interakci agentů studené války (mohlo to být o to víc vtipnější). Začátek v Berlíně ale potěšil, k tomu skvělá akce s trabantem:). Z herců ještě musím upozornit na krásnou Debicki a i na menší roli Hugha Granta, no a kdo poznal Davida Beckhama?:) The Man from U.N.C.L.E. to má v tomto špionském roce těžké (MI 5, Spectre ...), žádnou ostudu však neudělal. Guy Ritchie už natočil lepší věci, ale i tak velmi dobré 4 hvězdy.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Série Mission Impossible s Ethanem Huntem nepřestává překvapovat. Každý díl je osobitější a svéráznější, možná i nadneseně řečeno - díl od dílu je to lepší a lepší z určitého pohledu věci:o)). McQuarrie to vzal ze správného konce; nechal se inspirovat minulým dílem a perfektním způsobem smíchal špionážní akci ze staré školy s adrenalinovými akčními sekvencemi. V první části filmu to vypadá, že se vracíme do dob prvního dílu, kdy je špión na každém rohu. Špionské akce jsou nenásilně propojeny v akční jízdu zejména v druhé polovině snímku, kdy nevíte, jestli se McQuarrie inspiroval jen u Johna Woo nebo i J. J. Abramse a Brada Birda:)). Cruise v této roli vůbec nestárne a jeho týmu to znovu perfektně klape. Brandt (Jeremy Renner) jen tak žezlo po Huntovi nepřevezme:-). Ještě dodatek: Sean Harris je záporák par excellence! Špionážní pecka za 5 hvězd!

Terminator Genisys (2015)

Pátý Terminátor jde znovu zcela novou cestou, tak trochu jako minulý díl, i když příběh se neodehrává jen v post-apokalyptickém světě. Cestování v čase dává tomuto filmu zcela nový rozměr:)). Odkazy na předešlé díly jsou většinou opravdu povedené (zejména na první dva díly), to se musí scénáristům a Taylorovi nechat! Z herců neskutečně září J. K. Simmons a i (pro mě) překvapivě Emilia Clarke, u které jsem se obával castingové chybky; jen Jai Courtney mi úplně nesedl do postavy Kylea Reese. No a samozřejmě nemohu opomenout "taťku" Arnolda, jenž své postavě dává úplně zásadní rozměr!:o) Nejedná se o žádný přelomový snímek jako byl kupříkladu Terminátor II, ale je to velmi dobrá akční podívaná, která této sérii nedělá vůbec špatnou reklamu. Mezi 4-5 akčními hvězdami, zatím lehce nadhodnotím. (Viděno v North Riverside Mall Theatre: Classic Cinemas, IL, USA.)

Kráska a zvíře (2014)

Velká škoda neproměněné šance, přitom Christophe Gans umí. Nová verze Krásky a zvířete výpravou a hereckými výkony naznačuje, že Francie stále patří mezi hlavní filmařské země Evropy. U takové klasiky jako je právě příběh Krásky a zvířete, ovšem zcela postrádám větší vykreslení hlavních postav a zejména chybí důraz na vztahový vývoj ústřední dvojice. Tímto pádem scénář ztrácí na síle v mých očích. Nakonec jen tedy lepší tři hvězdy. Animovaná klasika od Walta Disneyho zůstala jasně nepřekonána! Škoda...

Nahodilá armáda (2008) (TV film)

Dokumentární projekt Čechoameričanů v Chicagu o zajímavé etapě československé historie na Sibiři. Je patrné, že filmaři pracovali s omezeným rozpočtem. Dokument totiž tvoří jen dobové fotografie a rozhovory s americkými odborníky. Viděl jsem již novější verzi (2011), která na mě udělala o něco lepší dojem, než původní verze natočená roku 2008. Ovšem v první části je ale uvedeno několik sporných faktů (Mafie, Masaryk v Chicagu, české Chicago a československé legie), s kterými by jistě čeští historici nesouhlasili. Když beru v potaz, že jde spíše o amatérský projekt, tak hodnotím ještě za 3 hvězdy.