• Krátkometrážní

Top Gun (1986)

Tom Cruise přijíždí na svém motocyklu při západu slunce za svou vyvolenou, a při doprovodu tónů slavné písně "Take My Breath Away" se tehdy jistě mnohým divačkám zalily oči slzami. Tom Cruise se zde svléká do půl těla ve sprchách, svou hereckou partnerku Kelly McGillis vášnivě líbá, ale většinu času stráví v letounech, brázdíce oblohu. Líbil se mi zde dokonce i Val Kilmer, k němuž jsem již našla jisté sympatie. Top Gun mě nezklamal, ani nepřekvapil. Ale i tak, Maverick na Toppera Harleye stejně nemá, protože všichni moc dobře vědí, že Topper je přece "větší borec, než oni všichni dohromady.":)

Černá ovce (2004)

Černá ovce je snímek, který se v podstatě svým zpracováním ve většině neliší od desítek podobných amerických filmů ze škatulky typu "O mladých pro mladé." Zaujal mě však hereckým obsazením, které svými postavami vytvořilo dokonale sympatickou a příjemnou partu. Roztomilá a opět jako nevinná holčička působící Jena Malone (jak to dělá, že pořád vypadá jako děvčátko ze škol(k)y?:), Patrick Fugit, který má přirozený talent pro role outsiderů či introvertních typů, Macaulay Culkin v nezvyklé roli, Mandy Moore zase v roli podobné té, která jí skvěle seděla již v Deníku princezny, či mnohým neznámá Eva Amurri coby drsňačka s dobrým srdcem. Právě to všechno, co z této skupinky dospívajících vyzařovalo, si získalo mé velké sympatie a ode mě si zase získalo čtvrtou hvězdičku navíc.

Plamen a Citron (2008)

Miluju Českou televizi za to, že nám zprostředkovává tvorbu evropských (především severských či španělských) kinematografií. A v případech, jako je tento, bych ji často nejradši vyliskala. Proč musí zrovna tento film vysílat s českým dabingem? Já, potěšena tím, že Plamen a Citron bude v TV, zjistím, že nebude v originále. Ta krásná Dánština. Možná bych to ještě překousla, kdyby zde nehrál Thure Lindhardt, jež má krásně znějící sametový hlas, kterým mě okouzlil již v Bratrstvu. Snímek je skvěle zpracován, má výborný scénář i herecké obsazení. Místy je děj možná až příliš zamotaný, co se týče spojitostí a významu postav, což však na celek nemá vliv. Pro mě další kvalitní příspěvek do Dánské kinematografie.

Drsný časy (2005)

Americké psycho 2: Drsný časy Patricka Batemana. Aneb Patrick Bateman zase řádí:) Fenomenální Christian Bale a rovněž skvělý jeho nejlepší kámoš Freddy Rodríguez. Oba dva se vydávají na zběsilou jízdu, o níž ani v nejmenším nemohou tušit, jak šíleně skončí. Jimu Daviesovi dala válka pořádně zabrat a tak se nelze divit, že se změnil v často agresivního a neklidného člověka, jemuž se stále vracejí kruté vzpomínky, které mají tendenci se objevovavt zrovna ve chvíli, kdy před ním stojí týpek, jehož by radši neměl odprásknout. Christian Bale dokáže již od Amerického psycha ve svých "psycho" stavech nahodit jeden z těch nejlepších "maniac" výrazů současné herecké generace:) Pohled do jeho prázdných, šílených očí, za nimiž vidíte, jak se to v něm všechno pere a trhá ho to, je nezapomenutelný a znekliďnující.

Oběti a vrazi (2000)

Herecky skvělé, především Karel Roden a nádherná Monika Hilmerová jasně vévodí. Obsahově již o něco slabší, ale stále se pohybující na pomezí mezi průměrem a precizně vykresleným nevšedním a silným sourozeneckým poutem, které již přesahuje onu hranici sourozenecké lásky. Téma mohlo být zpracováno více do hloubky, ale i tak se jedná o zajímavý a zapamatovatelný počin. Jediný, kdo se mi příliš nelíbil, je Vladimír Škultéty coby mladý Mirek. Jeho herectví mi přišlo dost slabé a oproti špičkám tohoto filmu i docela bídné.

Modrý démon (2004)

Od výrazu Modrý démon jsem si představovala brutální a krvavé útoky party šesti žraloků terorizujících nic netušící návštěvníky příjemných místních vod. Mnohem vhodnější by bylo jeho užití coby název počítačového viru či programu. V tomto filmu jde v první řadě o spoustu keců, komických postaviček a poměrně velké množství humoru, že je mi až podivné, že žánr "komedie" v popisu není připsán:) Žraloci hrají v podstatě vedlejší roli, naskytne se nám pohled na pár chabých, nezajímavých útoků, podpořených nelogickým chováním postav. Většinu času žraloci jen netyčně proplouvají okolo a často k akci ani nedojde, protože je jejich útok přes počítač zmařen. Asi v sobě měli nějaký čip nebo tak něco:) Nejzábavnější postavy představují bývalí manželé Marla a Nathan Collinsovi a známý hollywoodský pidimužík Danny Woodburn. Jsou to právě oni, jejichž rozhovory, nadhled a humor drží jinak vcelku nezáživný a bezobsažný děj nad vodou. Ale i samotní žraloci vypadali přesvědčivě:) "Chtěli jsme udělat další krok v evoluci, ale stvořili jsme zrůdu", "Žraloci zaujali útočnou formaci." :)

Mechanik zabiják (2011)

Myslím, že obsah filmu je zde poněkud zavádějící. "Když však zabijí jeho rádce a kamaráda Harryho, Bishop ztrácí jednu ze svých předností - nezaujatost." Jaksi tam zapomněli napsat, že ten, kdo ho zabije, bude Arthur Bishop osobně. Just detail:) Jason Statham opět dělá to, co umí nejlépe. Akčního hrdinu s řádně nabitou zbraní a drsnou, nelítostnou povahou. V tom ho směle následuje Ben Foster, jehož už přestávám vidět jako toho hodného chlapce s křídly z X-Menů. Ve spoustě filmech mě totiž utvrzuje v tom, že právě postavy typu "Bad boy" jsou ty, ve kterých jasně vede. Závěr filmu dává tušit, že Bishop to měl parádně vychytané, takže ho nějaký benzín nemůže vyřadit ze hry. A stejně vymakaně to dal sežrat příteli Steveovi. Diváci již jistě tuší, ale Ben Foster neví. Kdo se směje naposled...:)

District 9 (2009)

Rozpočet 30 milionů dolarů? Are you fucking kidding me?:) Michael Bay a všichni ostatní se se svými mega "výdělečnými" blockbustery překračujícími rozpočty 200 milionů dolarů, hrajícími na efekt, technickou a vizuální dokonalost můžou jít klidně zahrabat. District 9 je pravděpodobně jeden z nejoriginálnějších sci-fi snímků posledních let. Perfektně vymyšlený příběh, výborný scénář a originální podoba Kreveťáků. Tam, kde spousta sci-fi spoléhá na velkolepé efekty, zde District 9 jasně staví celý film na příběhu a charakterech. Sama vesmírná loď nečinně a poklidně bdí nad městem a během děje neprojevuje jakoukoliv aktivitu, takže dává dojem, že její existence je vlastně vedlejším a zanedbatelným prvkem. Námět v podstatě odkazuje na problém přistěhovalectví, rasové diskriminace, tolerance národnostních menšin a jejich odlišných kultur. Najednou se vmísí do "naší" země a začnou si postupně vymezovat vlastní prostranství či prosazovat vlastní kulturu. Musí se vymezit teritoria a oddělit "cizince" od "občanů." Kdo má jaká práva a kdo je určuje? Jenže, co když se jeden občan nemilou náhodou začne měnit v "cizince"? Jak málo stačí, aby se strany, na kterých stojíme, obrátily. I o tom tento film je. Stejně jako o přátelství, soudržnosti a toleranci. Hercům jasně vévodí Sharlto Copley, který by si za svůj výkon zasloužil i Oscara. Závěrečný souboj v robotovi je velmi silný a jen jsem si říkala: "Kurňa, zvedni se!":) Líbily se mi především také propracované charaktery Kreveťáků a jejich vyvíjející se vztah s hlavním hrdinou. A konec...?:) "Kreveťákům strašně chutná guma, je to pro ně jako marshmallow."

Železný kříž (1977)

Excelentní pohled na válku z té "Druhé strany." Tentokráte žádní fešní, mladí Amíci, ale zkušení, válkou ztrhaní němečtí veteráni. Výborný scénář, řádná porce akce a skvělých scén. Potěšil mě mladý David Warner, který mě přesvědčuje, že má na kontě spousty výraznějších rolí, než jen tu, v níž jsem ho prvně poznala a v níž si ho také budu navždy pamatovat. Jako loajálního sluhu s kamenným výrazem, Lovejoye z Titanicu.

Superžralok (2011)

Někdo tu přede mnou psal, že Supershark je solidní konkurent pro Asylum. Od začátku jsem měla dojem, že jej pouze drze vykrádá a očekávala jsem, při zdejším žánrovém zařazení do "komedie," že půjde o totálně šílenou blbost. Po naprosto katastrofálním Útoku dvojhlavého žraloka, jsem raději čekala to nejhorší a tajně doufala v lepší zážitek. Superžralok mě velmi překvapil. Na rozdíl od, většinou dynamických a vysoce akčních Asylovských filmech, mě tento kousek potěšil vcelku klidným zpracováním, bez zběsilého střihu a dokonce i dialogy a jednotlivé scény mi přišly na daný žánr velmi kvalitní a poslouchatelné. Vůbec mě netahaly za uši. Sarah Lieving si střihla pracovnici "Úřadu pro podmořské vyšetřování" a opět svou postavu ztvárňuje obdobně jako v "Mega Shark vs. Crocosaurus." Vysoce inteligentní (zkouška s citronem mě odrovnala:), pohledná, ale zároveň lehce nepříjemná a nesympatická:)