• Krátkometrážní

Vražda na objednávku (1954)

Vražda na objednávku je tak neskutečně promyšlená a inteligentní, až mi vedle toho případy novodobého Sherlocka připadaly jako lehce čitelné pohádky:) A to Sherlocka miluju. Vymyslet něco takového, klobouk dolů. Hitchcock je mistr. V tomto filmu je všechno na svém místě a funguje přesně jako hodinky, dokonce i ta vražda:) Ray Milland je coby dokonale uhlazený, vyrovnaný a chladnokrevný manžel perfektní. A Grace Kelly je kráska. Závěr filmu je dokonalost. I po tom všem zůstává stále sebejistým parchantem:) P.S.: Kdo z vás stejně pořád nechápe, jak to s těma klíčema vlastně bylo? :D

L'arcano incantatore (1996)

Myslím, že označovat tento film (pouze) za horor je docela nepřesné. Nějaký náznak hororové atmosféry jsem zaznamenala zhruba až 20 minut před koncem. Do té doby se objevily ve snímku možná tak tři scény, o nichž se dá říct, že by se daly považovat za strašidelné. Nejděsivější mi přišla scéna, kdy jistá postava v dlouho zamčeném pokoji sedí ve stínech a člověku nahání hrůzu jen ta tvář, která nabývá v potemnělém pokoji nelidských rozměrů. Nebála jsem se, ani na mě L'arcano incantatore nezapůsobilo jako celek. Své diváky si však jistě najde.

Velký dar (2017)

Vynikající snímek o mimořádném nadání malé dívky a o boji mezi dvěma stranami, z nichž každá chce pro ni něco jiného. Chris Evans coby strejda jí chce dopřát normální život v běžné škole s ostatními dětmi. Jeho matka však bojuje o to, aby jí bylo dopřáno patřičného vzdělání a aby mohla naplno rozvinout a využít svůj talent. Soudní tahanice o malou dívku mají přinést řešení. Zajímá se však někdo o to, co chce ona? A může vůbec vlastně vědět, jak se svým darem správně naložit? Úžasné herecké duo Chrise Evanse a Mckenny Grace doplňuje sympaticky nehollywoodská Jenny Slate. Chris mě již v každém filmu přesvědčil, že nepotřebuje štít, aby dokázal, že je výborný herec a Mckenna to na nás zase dokáže koulet jen svýma velkýma, modrýma očima:) Skvělý scénář a příjemná hudba. Myslím, že malá Mary by si výborně rozuměla s Willem Huntingem:)

Miracle Mile (1988)

Zázračná míle začíná jako tuctová romance, aby se poté přehoupla v nejistotu, strach, chaos a nakonec anarchii. Toto vše rozpoutá jeden telefonát od vyděšeného člověka, který na druhém konci sluchátka tvrdí, že "se to stalo." Poté následuje pomalu budovaný sled událostí, kde má člověk možnost sledovat postupný kolaps civilizace. Základy společnosti se začnou bortit jako domeček z karet, hranice lidského chování a morálky už neexistují. V člověku se probouzí nejdivočejší zvířecí instinkty. Přežít, schovat se, bránit se, zabít. Právě v takových situacích se projevuje skutečná podstata a povaha člověka. Závěrečných zhruba 20 minut dokonale ztvárněný portrét anarchie a kolapsu. Dokonalá hudba od Tangerine Dream.

Krámpack (2000)

Krámpack je snad tím nejméně emotivním filmem s gay tématikou, jaký jsem zatím zhlédla. Měnící se vztah mezi oběma kamarády je vylíčen jako něco zcela samozřejmého, obyčejného. Postrádala jsem zde nějaké větší emoce, cit. Vše je přednášeno tak nějak automaticky, bez jakéhokoliv zaváhání, pochyb či vnitřního rozporu. Normálně si ho prostě vyhoníme, pak mě klidně můžeš zezadu op... jakoby se nic nedělo, pohoda, a jde se dál :) Ale možná to tak "jednoduše" v některých přátelstvích funguje, co já vím. Třeba se to tak dělá s běžnou pravidelností, s jakou si člověk třeba dává ráno kafe nebo čaj. Atmosféra horkých letních dní je skvělá, z herců mě zaujal především Fernando Ramallo, u něho jsem si alespoň všimla nějakých emotivních projevů, na rozdíl od Jordi Vilchese. No co, nemusí mě všechny filmy s touto tématikou rozervat:) Někdy je třeba si od těch velkých emocí a potlačených vášní odpočinout.

Zmatená duše (2007)

Příjemný, hořko sladký film o duševní poruše a o tom, jaký má dopad na lásku. A jaký má láska dopad na ni. Matthew Perry se do podobných rolí hodí, člověk mu to "bláznovství" úplně věří:) Spolu s Lynn Collins vytvořili skvělou, netradiční partnerskou dvojici, na míle vzdálenou uhlazeným, dokonalým, normálním filmovým párům. Kevin Pollak si zase střihl jeho věrného kamaráda. Scéna, kdy se Perryho snaží vytáhnout ven a popisuje mu, jak by se měl obléknout, je moc hezká. Snímek nabídne humorné okamžiky, stejně jako silné, emotivní scény. "Měl jsem na vybranou mezi trvalým odosobněním, anebo škubáním v obličeji.", "Víš, že první tři roky jsou pro život dítěte nejdůležitější? Jen by mě zajímalo, jestli jsi mě v té době mlátila po hlavě. Rád bych totiž věděl, proč ze mě vyrostlo tohle."

La hora fría (2006)

Velmi podařené španělské post-apo s výbornou, tísnivou atmosférou podzemního úkrytu skupinky přeživších. Snímek má spád, dobře pracuje s charaktery jednotlivých postav a dokáže navodit i pocity strachu. Zejména "Mrazivá hodina" je excelentně ztvárněna. Závěrečná pointa je zajímavá a nečekaná. Trochu mi připomínala Smrtihlava.

Útěk z New Yorku (1981)

Toto kultovní dílo mě zcela minulo. Od luxusního obsazení v čele s fešáckým Kurtem Russellem jsem očekávala slušné post-apo, ale v celkovém výsledku mě Útěk z New Yorku příliš nezaujal. Temná atmosféra "Criminal Island" a jeho hierarchie funguje dobře, ale samotné zpracování příběhu mě nijak neohromilo. Trochu mi to připadalo jako noční procházka nějakou špinavou dírou velkoměsta:)

The Devil's Candy (2015)

Když se spojí dohromady metal a horor, fandové obou musí zažívat žně 🎸 😈. The Devil's Candy přináší originálně zpracovaný horor, který excelentně funguje převážně v artové a hudební rovině. Snímek je natřískaný metalovýma peckama od Metallicy či Cavalera Conspiracy (objevila jsem Killing Inside, děkuji:) a přináší temné vizuální pleasure. Morbidní a děsivé obrazy, které Ethan Embry coby tatík maloval, mi připomněly Lovecraftovu Pickman's Muse. Napadlo mě, že takto nějak mohly ty temné a hrůzné výjevy klidně vypadat. Máme tady Pruitta Taylora Vince v teplákovce, který to má v hlavě trochu zpřeházené. Nějaké hlasy v hlavě mu pořád kecají do toho, co má dělat. Unáší a vraždí tedy na jejich příkazy teenagery. Šeptající Mordorové hlasy ála Ash nazg durbatulûk, děsivé obrazy a metalový kick-ass vytváří velmi silně fungující atmosféru tohoto malého horůrku. Nejsou zde žádné lekačky, přízraky, creepy creatures, nebo podobné hororové prvky, co by Vám přivodily srdeční arytmie, vytřeštěné oči hrůzou, mrazení po těle, či kompletní ochromení strachem. The Devil's Candy totiž dobře funguje i bez toho. Příjemná hororová oddychovka pro metalové fandy. Aneb nemusíte se pořád jen bát :)

Dear Eleanor (2016)

Příjemná, oddechová road movie s excelující dvojkou talentovaných krásek Liany Liberato a Isabelle Fuhrman. Isabelle už dávno není jen tím psychopatickým dítkem z Orphanu. Zde ztvárnila roli velmi energické, až lehce trhlé Max the Wax. Také se objeví Josh Lucas coby Frank Morris, který právě uprchl z Alcatrazu (já věděla, že to přece jen ten člověk dokázal:), Jessica Alba dokonce i umí hrát a Arnieho synek na tom herecky také není bídně:) Výborná atmosféra dávných let. Ti veteránci...:)