Země a svoboda (1995)

Španělská revoluce 1936. Konečně jsem pochopila to, co jsem se nedočetla v žádných učebnicích. A navíc pěkně filmově zpracováno. Tomu se říká naservírováno na stříbrném podnose.

Austerlitz (2016) odpad!

Další film ve stylu slow cinema, tentokrát ve formě dokumentu. Proboha, to na to nemůže někdo upozorňovat v popisu filmu? Hodina a půl ztraceného času. Turistiku po koncentráčních táborech už jsem také provozovala a tady v tomto dokumentu jsem nenarazila, až na jednu pětivteřinovou scénu, na nic pobuřujícího. Nuda.

Vážený občan (2016)

Prima zápletka a hrozná škoda té kamery a střihu. Občas roztřesené záběry a amatérská perspektiva, jako schválně mi to teda nepřišlo. Slavný spisovatel se svébytnými názory, nositel Nobelovky za literaturu je pozván do své rodné vesnice, aby převzal titul váženého občana. Ve svém rodišti nebyl třicet let, ale čerpal odsud veškerou inspiraci pro své dílo. Potkává zde staré přátele, svou lásku, vzpomínky.... Momentálně vyhořelý spisovatel zde nachází novou studnici inspirace pro své psaní.

Přes kosti mrtvých (2017)

Do třetiny trochu zdlouhavé, ale pak to nabralo to správné grády! Geniální Agnieszka Holland. Žeru herectví Krobota!

Případ Nile Hilton (2017)

Detektivka odehrávající se během egyptské revoluce. Zabitá zpěvačka, podplácení, korupce, imigranti, černá práce, prostituce,... trochu nuda, nic nového.

Jak Víťa Česnek vezl Ljochu Vrtáka do důchoďáku (2017)

Třicet let se neviděli a najednou jsou spolu opět konfrontováni. Táta kriminálník se synem vychovaným v dětském domově. Syn je najednou nucen řešit situaci svého invalidního otce. Nejdříve ji nechce řešit vůbec, ale pak zjistí, že by se mu hodil tátův byt, aby mohl opustit manželku se synem a začít žít s milenkou. Začíná road movie, kdy se oba navzájem poznávají a zjišťují, že mají víc společného, než by přiznali. Syn nezapře svého otce. Jako plus hodnotím vykreslení sociální situace.

Listopad (2017)

Černobílý temný snímek odehrávající se na estonském venkově. Každodennost venkovského obyvatelstva s oživlými mýty a pověstmi. Divák se dozví věci použitelné také v dnešním životě, třeba jak obelstít mor nebo namíchat lektvar lásky. Nechybělo napětí a překvapivý závěr.

Popel a démant (1958)

Miluji staré filmy v kině a jsem ráda, že ani letošní KVIFF nezklamal a nějaký mi dopřál shlédnout. Silný příběh, historická tématika s filosofickým přesahem. Hlavní hrdina hodně koukatelný. Film přiblížil situaci v Polsku těsně po válce.

Křižáček (2017)

Slow cinema už nikdy, prosím. Od filmu čekám něco docela jiného. A asi nejsem sama, protože při odchodu z premiéry na KVIFF jsem překračovala spící diváky, které nevzbudil ani závěrečný "potlesk". Rodena mám jako herce moc ráda, historická témata jsou mi také velice blízká, ale nad tím tady se mi chtělo plakat.

Juze (2017)

Syrový obraz současné Indie. Santosh je mladý a chytrý, ale patří do špatné kasty. Puberťák hledá své místo ve světě a zároveň se snaží vymanit z mizerných podmínek. Žije se svou babičkou v ghettu plantážníka. Hned vedle turistického resortu, kontrast nemůže být větší. Aby mohl chodit do školy, je nucen sloužit jako hračka manželce plantážníka. Otázkou je, zda se mu podaří vymanit z podmínek předurčenosti.